Mariusz Duda: ten album jest o przezwyciężeniu mroku

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:00
- Płyta "Through Shaded Woods" jest o narodzinach, czyli o przejściu ze sfery śmierci do sfery życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Duda. Wokalista Riverside wydał właśnie siódmy album w ramach solowego projektu Lunatic Soul. Dlaczego nie jest tak mroczny jak poprzednie?
Mariusz Duda
Mariusz DudaFoto: arch. prywatne artysty

Posłuchaj
11:38 2020_12_03 13_17_23_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Mariusz Duda z nową solową płytą (Muzyczna Jedynka)

blauka trefne-fanty-coverphoto-ola-bodnaruś 1200.jpg
Blauka z nowym singlem. "Trefne fanty" zapowiedzią kolejnego albumu?

Mariusz Duda przyznaje, że jego najnowszy album jest przezwyciężeniem mroku, który w tym przypadku symbolizuje lęki, traumy i koszmary. - Motywem przewodnim tej płyty jest przejście przez ten las i przezwyciężenie mroku. Trzeba zrobić pierwszy krok i wydostać się z tych chaszczy, gąszczów i krzaczorów na jakąś polanę, gdzie już świeci słońce i możemy odetchnąć świeżym powietrzem - wyjaśnia artysta.

Źródło: Kscope/Lunatic Soul, "Navvie"

Albo mrok albo światło

Gość Jedynki jest zdanie, że Lunatic Soul ma dość pokrętną fabułę. Jedne płyty znajdują się po stronie mroku i śmierci, a drugie światła i życia.

- Ta jest akurat o narodzinach, czyli przejściu ze sfery śmierci na sferę życia. Okładka jest zielona, więc pomyślałem, że zieleń kojarzy mi się z odrodzeniem i ponownymi narodzinami. Na tej płycie jest trochę więcej światła niż na poprzednich - twierdzi Mariusz Duda.

Wokalista mówi, że to była świadoma decyzja. - Jestem trochę bardziej poukładany i można powiedzieć, że trochę bardziej osadzony niż w poprzednich latach. Generalnie jestem dość melancholijny i mroczny. Chyba w tych dźwiękach najlepiej się czuję - dodaje.

Wcześniej mroczny "Lockdown Spaces"

Podczas sesji do "Through Shaded Woods" powstał również solowy album "Lockdown Spaces". Miał on premierę już kilka miesięcy temu.

- W tym roku zabawiłem się i wydałem własnym sumptem elektroniczny album "Lockdown Spaces", który jest bardzo mroczny i który mówi raczej o zamknięciu (…). W jednym z wywiadów ktoś mi powiedział ostatnio, że wydałem 2 rodzaje albumów: "Duda In" i "Duda Out". "Duda In" to był ten "Lockdown Spaces" i mój tradycyjny klimat, natomiast teraz w "Through Shaded Woods" wyszedłem na świeże powietrze, a wręcz zaszedłem tuż obok do lasu, żeby pooddychać - komentuje Mariusz Duda.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

  Prowadził: Zbigniew Zegler

  Gość: Mariusz Duda (wokalista)

  Data emisji: 3.12.2020 

  Godzina emisji: 13.17

  DS

  Czytaj także

  Adam Asanov z PIERSI: jesteśmy spragnieni kontaktu z publicznością

  Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 14:20
  - Postanowiliśmy z zespołem nagrać piosenkę specjalnie dla tych twardych ludzi, którzy są morsami i których nie trzymają się żadne COVID-y - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Asanov. Dlaczego zespół Piersi tak dobrze wspomina morsy znad Bałtyku i postanowił zrobić z nimi "Balangę"?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Zespół Plastic zapowiada nową płytę. "Bardzo lubimy mieszać brzmienia"

  Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:50
  - Cieszy nas to, co robimy i dlatego jesteśmy szczęśliwymi ludźmi. "Gonna Get U" jest właśnie o tym, że dopadniemy was i musicie nas pokochać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszym singlu Agnieszka Burcan z zespołu Plastic. Czy ten utwór jest tylko zapowiedzią nowego albumu czy jeszcze czymś więcej?
  rozwiń zwiń