Golec uOrkiestra kolęduje z Janem Pawłem II. "To było dla nas wielkie wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 17:08
- Papież miał bardzo donośny, mocny i dźwięczny głos. Wybraliśmy kolędy, które śpiewane są przez Jana Pawła II - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszym albumie Łukasz Golec. Bracie Golcowie nagrali wyjątkowy koncert "Kolędowanie z Janem Pawłem II", w którym wykorzystano archiwalne nagrania z Watykanu. W jaki sposób udało się je zdobyć?
Paweł Golec i Łukasz Golec
Paweł Golec i Łukasz Golec Foto: PR/Wojciech Kusiński

Grzegorz Wilk 1200 mat. prom.jpg
NaVi i Grzegorz Wilk. Premiera czwartego albumu zespołu
Posłuchaj
20:15 2020_12_18 14_24_48_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Golec uOrkiestra z nowymi płytami. Są unikatowe (Muzyczna Jedynka)

Jak okazuje się Jan Paweł II uwielbiał kolędować i w związku z tym kolędy w Watykanie można było usłyszeć od świąt Bożego Narodzenia aż do 2 lutego, czyli do Matki Bożej Gromnicznej. - Wiele tych kolędowań zostało zarejestrowanych w amatorski sposób. Są nagrania, zdjęcia i materiały wideo. Dwa lata temu, kiedy zbliżaliśmy się do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, siostra Teodora, która przez cały pontyfikat mieszkała w Rzymie, powiedziała nam, żeby po prostu coś zrobić z tym materiałem - opowiadają bracia Golcowie.

Archiwalne nagrania z głosem papieża

Jak wyjaśnia Łukasz Golec, bracia wspólnie podjęli decyzję o zrobieniu specjalnego wydawnictwa, w którym możemy usłyszeć archiwalne nagrania z lat 70., 80. i 90.

- Oczywiście trzeba było odświeżyć te nagrania, czyli odszumić, powyczyszczać i poukładać. Była nagrywana każda wigilijka, która trwała 3-4 godziny. Z tych wszystkich wybraliśmy kolędy, które są śpiewane przez papieża. Wygląda to w ten sposób, że papież śpiewa pierwszą zwrotkę, Golec uOrkiestra drugą, natomiast refren już razem. Głos papieża jest pięknie nagrany, ponieważ był on donośny, mocny i dźwięczny, często też wchodził na tzw. melodię drugiego głosu - słyszymy.

shutterstock wigilia boże narodzenie zaślepka 1200 550.jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia

Łukasz Golec przyznaje, że braciom udało się spotkać z papieżem kilkakrotnie na uroczystościach w Polsce oraz w Rzymie. - Za każdym razem towarzyszyły temu wielkie emocje. Było to też wielkie przeżycie pod względem duchowym, jak i logistycznym. Dzięki temu, że graliśmy w orkiestrach, podczas pielgrzymek byliśmy bardzo blisko ołtarza i udało się nam zamienić kilka słów z Ojcem Świętym. Dlatego tym bardziej jest to dla nas wielkie wyzwanie, żeby stworzyć taki materiał, jakim jest kolędowanie ze świętą osobą - dodaje.

Źródło: Golec uOrkiestra/Golec uOrkiestra, "Na holi"

Płyta "Symphoethnic"

Golec uOrkiestra nagrał również płytę zatytułowaną "Symphoethnic", na której można usłyszeć m.in. orkiestrę Silesian Art Collective Symphony, Piotra Cugowskiego, Gromeego i Kubę Badacha. W całym projekcie wzięło udział w sumie 100 osób.

- Przede wszystkim jest to połączenie symfoniki i etniki, czyli "Symphoethnic" Golec uOrkiestra. Pracowaliśmy nad tym materiałem ładnych parę lat, żeby połączyć brzmienia związane z muzyką symfoniczną i etniczną, które cały czas nas inspirowały. Zwiastunem tego koncertu była piosenka "Górą Ty" - mówi Paweł Golec.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka  

Prowadził: Zbigniew Zegler 

Goście: Łukasz i Paweł Golcowie (Golec uOrkiestra)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 14.24

DS

Czytaj także

Golec uOrkiestra i Bedoes z utworem "Janosik"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:14
- Stwierdziliśmy, że zrobimy piosenkę o trudnościach i zrobimy coś po polsku – opowiada o utworze "Janosik" raper Bedoes. – Każdy jest Janosikiem, to jest pokonywanie trudności – zaznacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wyrostek: ideą jest śpiewanie kolęd

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 17:16
- Życzę wszystkim "Harmonii Świąt" - mówi w radiowej Jedynce Marcin Wyrostek, który nagrał płytę… "Harmonia Świąt".Akordeonista opowiada nam, dlaczego zdecydował na tematykę związaną z kolędami i pastorałkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kombii życzy "Białych Świąt". Skawiński: tekst od razu mi podpasował

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:35
- W tekście tej piosenki jest też ślad obecnych czasów. Gdy śpiewam o aniołach, że nas chronią, jest to takie lekkie mrugnięcie okiem w kierunku służby zdrowia i aniołów nie tych z nieba, tylko tych z ziemi - mówi lider zespołu Kombii Grzegorz Skawiński. Czy utwór "Białe Święta" okaże się hitem zbliżającego się Bożego Narodzenia?
rozwiń zwiń