Helaine Vis: piszę piosenki, jakbym pisała pamiętnik

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 15:25
W audycji "Muzyczna Jedynka" spotkaliśmy się z 24-letnią wokalistką i autorką tekstów Helaine Vis, która wkrótce zadebiutuje albumem "Pretty Cliché". Płytę promuje singiel "Inside Life", którego można było posłuchać w Programie 1. 
Helaine Vis
Helaine Vis Foto: mat. promocyjne

shutterstock swieta muzyka 1200.jpg
Muzyczna Jedynka

Posłuchaj
25:32 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_01_01 PR1_13_16_06_Muzyczna_Jedynka.mp3 Helaine Vis: piszę piosenki, jakbym pisała pamiętnik (Muzyczna Jedynka)

 

Helaine Vis (właściwie Ania; pseudonim to zmodyfikowane imię babci - Helena, Vis to siła) razem z gitarzystą Grzegorzem Skoczylasem zjeździła pół Polski, występując w klubach, kawiarniach, domach i na ulicach. W sumie w ciągu dwóch lat zagrała ok. 70 koncertów. - Z Grzesiem poznaliśmy się przez wspólnych znajomych. Szukałam gitarzysty, polecono mi właśnie jego. Złapaliśmy super kontakt, mamy podobną wrażliwość muzyczną - wyjaśniła artystka.

Przyszedł wreszcie czas na nagranie debiutanckiej płyty. Część utworów, które znajdą się na wydawnictwie "Pretty Cliché" (wstępna data premiery: marzec) ma prawie dekadę. To zbiór wspomnień, refleksji i historii. Delikatny głos wokalistki uzupełnia i kontrapunktuje gitara w pełnym spektrum brzmień - od klasycznego i oszczędnego, po ambientowe i "stratosferyczne". 

Czytaj także:

- Pretty cliché to znaczy "całkiem banalne". Jeżeli dodamy jedną literką, a pretty cliché - to będzie znaczyło "ładny banał". Na albumie nie znajdziemy niczego bardzo odkrywczego, śpiewam o rzeczach, które już zostały powiedziane milion razy. Jest to jednak ładna płyta, ma swoje miejsce na Ziemi - oceniła wokalistka, która wśród swoich inspiracji wymienia Indię Arie, Amy Winehouse, artystki stylu soul i r'n'b.

W "Muzycznej Jedynce" Helaine Vis przyznała, że zawsze lubiła smutne piosenki. Podkreśliła, że jej twórczość jest autorska, bardzo intymna. Swoje utwory pisze tak, jakby pisała pamiętnik. Gość radiowej Jedynki zaznaczyła, że dzięki temu, że ma źródło utrzymania poza muzyką, nie musi się z niczym spieszyć, może wszystko robić na swoich warunkach.

Jaką polską artystkę wysoko ceni Helaine Vis? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Zegler

Gość: Helaine Vis (wokalistka) 

Data emisji: 1.01.2021 r. 

Godzina emisji: 13.00-15.00

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Zegler MUZYKA

Czytaj także

Tulia wywołała "Burzę": bycie razem pokona wszystkie problemy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:10
- Jedność, byciem razem i wspólnota zawsze pokonają nawet największe pioruny - mówi o najnowszym singlu zespołu Tulia Patrycja Nowicka. "Burza" jest zapowiedzią nowego albumu, który ukaże się już w połowie 2021 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wspomnienie o Marilyn Monroe. Sonia Bohosiewicz: była bardzo silną kobietą

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 18:10
Światło dziennie ujrzał właśnie singiel "My Heart Belongs To Daddy", który jest zapowiedzią płyty poświęconej piosenkom Marilyn Monroe. - Marilyn Monroe jest niesamowitą kobietą, która przez całe życie była w szponach mężczyzn - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sonia Bohosiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NaVi i Grzegorz Wilk. Premiera czwartego albumu zespołu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:22
W "Muzycznej Jedynce" dniu premiery czwartej płyty zespołu NaVi - pierwszej z Grzegorzem Wilkiem w roli głównego wokalisty - posłuchaliśmy premierowo muzyki z tego albumu (zatytułowanego "4") oraz porozmawialiśmy z liderami grupy: Pawłem Poszytkiem i Grzegorzem Wilkiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Hyży: wykorzystuję każdą wolną chwilę na tworzenie piosenek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:50
- Nie było u mnie przerwy, jeżeli chodzi o komponowanie; każdą wolną chwilę wykorzystuję, żeby tworzyć piosenki i przez ostatnie trzy lata powstało dużo więcej materiałów, niż potrzeba na złożenie albumu - mówił w "Muzycznej Jedynce" Grzegorz Hyży. 
rozwiń zwiń