Niezapomniany Andrzej Zaucha - genialny samouk. Skończyłby 72 lata

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:32
72 lata temu (12 stycznia 1949 roku) w Krakowie urodził się Andrzej Zaucha - polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor, artysta kabaretowy oraz wioślarz. W 1968 roku nadszedł taki moment, że Andrzej Zaucha musiał wybierać między wyjazdem na olimpiadę w Tokio a karierą muzyczną. Zdecydował się na tę drugą, z korzyścią dla nas wszystkich. Z wykształcenia był zecerem, w dziedzinie muzyki - samoukiem.
Andrzej Zaucha podczas XXIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986
Andrzej Zaucha podczas XXIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 Foto: PAP/Krzysztof Świderski

serca-bicie-biografia-andrzeja-zauchy 1200.jpg
"Serca bicie". O fenomenie Andrzeja Zauchy

Debiutował jako perkusista w zespole Czarty, którego później został solistą. W 1966 po raz pierwszy śpiewał w klubach studenckich. Profesjonalne śpiewanie rozpoczął w 1969 jako wokalista jazz-rockowej grupy Dżamble, która nagrywała w tym czasie dla Polskiego Radia i dla Młodzieżowego Studia Rytm. Wylansowali przebój "Wymyśliłem Cię".


Posłuchaj
11:22 2021_01_12 14_31_30_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Wspomnienie o Andrzeju Zausze (Muzyczna Jedynka)

 


wroblewska paulina 1200x660.jpg
Paulina Wróblewska: piosenki Andrzeja Zauchy są ponadczasowe

Późna sława

W 1971 roku, po odejściu Marka Grechuty, związał się z krakowską grupą Anawa, z którą nagrał płytę "Anawa" (1973) z takimi piosenkami jak "Abyś czuł", "Ta wiara", "Linoskoczek", "Stwardnieje ci łza" i "Nie przerywajcie zabawy". W latach 1973–1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą (występował w klubach muzyczno-rozrywkowych i pubach w Niemczech Zachodnich, Austrii, Szwajcarii). Od 1976 grał na saksofonie. Karierę solową rozpoczął dopiero w 1980, kiedy zagrał w śpiewogrze "Pozłacany warkocz" Katarzyny Gärtner.

Maria Szabłowska, która świetnie znała Andrzeja Zauchę wspomina, że piosenkarz ciągle się dopytywał, kiedy będzie sławny. - Już powinieneś być bardzo sławny, bo świetnie śpiewasz, doskonale ruszasz się na scenie, masz wspaniałą siłę komiczną - mówi dziennikarka. W końcu piosenkarz zyskał uznanie zarówno publiczności, jak i środowiska muzycznego.

Andrzej Zaucha / YouTube.com - oficjalny profil Andrzeja Zauchy / "Byłaś serca biciem" - wykonanie z programu "Premie i premiery", TVP 1989. 

Największe przeboje

W 1983 ukazał się pierwszy solowy album Andrzeja Zauchy zatytułowany "Wszystkie stworzenia duże i małe". Spośród utworów umieszczonych na debiutanckiej płycie największą popularność zdobył utwór tytułowy, zaśpiewany w duecie z Ewą Bem. W 1985 Zaucha wystąpił podczas koncertu "Piosenka jest dobra na wszystko", który odbył się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od tego czasu był regularnym gościem na opolskich przeglądach (począwszy od 1985, występował tam nieprzerwanie aż do 1991). Artysta pokazał się w epizodach w filmach "Miłość z listy przebojów" Marka Nowickiego, "Misja specjalna" Janusza Rzeszewskiego oraz "Trzy dni bez wyroku" Wojciecha Wójcika.

Dokonał nagrań płytowych m.in. do takich filmów i seriali jak "Przybysze z Matplanety" i "Gumisie" oraz dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: "Byłaś serca biciem", "Baw się lalkami", "C’est la vie – Paryż z pocztówki", "Siódmy rok", "Magia to ja", "Wymyśliłem Ciebie", "Smakować świat", "Jak na lotni", "Bądź moim natchnieniem", "O cudzie w tancbudzie", "Czarny Alibaba" z repertuaru Heleny Majdaniec, "Rozmowa z Jędrkiem" nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz "Baby, ach te baby" z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.

Tragiczna śmierć

Zginął 10 października 1991 w Krakowie, po występie w spektaklu "Pan Twardowski" na deskach krakowskiego Teatru STU. Andrzej Zaucha i aktorka Zuzanna Leśniak zostali zastrzeleni przez jej męża, francuskiego reżysera Yves’a Goulais. Motywem były zazdrość, rozpad małżeństwa i paranoiczne przekonanie jej męża, że to sprawa honoru.

Od 2009 roku w Bydgoszczy odbywa się doroczny festiwal "Serca Bicie" dedykowany pamięci muzyka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Data emisji: 12.01.2021 

Godzina emisji: 14.31

Wikipedia/Pr 1/ag

Czytaj także

"C'est la vie", czyli Cygan i Zaucha po francusku

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:17
- Słuchając polskich piosenek trafiłem na "C’est la vie - Paryż z pocztówki". Tak mnie zachwyciła, że przetłumaczyłem ją na język francuski - mówił w Jedynce piosenkarz Chris Schittulli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje wielka księga z piosenkami Andrzeja Zauchy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:43
- Moja fascynacja Andrzejem Zauchą osiągnęła monstrualne wręcz rozmiary. Postanowiłem zebrać wszystkie utwory, jakie kiedykolwiek zaśpiewał - mówi w "Muzycznej Jedynce" Janusz Szrom.
rozwiń zwiń