Bracia Golcowie o albumie "Symphoetnic": dla Golec uOrkiestry nie ma granicy stylów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:59
"Symphoethnic" to nie tylko dwa tytułowe komponenty, czyli klasyka połączona z muzyką etniczną. - To jest połączone z rockową zadziornością, liryką, klimatem Podhala i Beskidu, jazzowymi improwizacjami i klubowymi bitami - mówią bracia. Śpiewają zarówno nowe przeboje, jak i te już dobrze znane sprzed lat w nowych aranżacjach. Zaznaczają, że to podsumowanie 21-letniego okresu działalności.
Paweł i Łukasz Golcowie
Paweł i Łukasz GolcowieFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

golec pawel lukasz_1200.jpg
Łukasz Golec: nad projektem SYMPHOETHNIC pracujemy od kilku lat

"Symphoethnic" to koncert zarejestrowany 23 sierpnia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W koncercie brało udział ponad stu muzyków. Autorami pomysłu są Golec uOrkiestra i Silesian Art Collective Symphony, a aranżacje do utworów stworzyli: Krzysztof Herdzin, Rafał Rozmus i Łukasz Pilch. Gościnnie wystąpili: Piotr Cugowski, Kuba Badach, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Lampert, Gromee, Bedoes oraz grupa bębniarzy Wataha. Byli też wirtuozi gry na instrumentach ludowych Marcin Rumiński, Robert Czech i podopieczni Fundacji Braci Golec.


Posłuchaj
10:21 2021_01_20 14_21_27_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Paweł i Łukasz Golcowie o koncercie "Symphoetnic" (Muzyczna Jedynka)

 


Łukasz Paweł Golec 1200.jpg
Golec uOrkiestra: ciupagę trzeba odłożyć i się z drugą stroną pojednać

Różne muzyczne style

Koncert to połączenie wielu gatunków muzycznych. - To nowa jakość w szlachetnym opakowaniu symfonicznym - zachwalają. Przyznają, że w dwóch utworach "Górą Ty" i "Ściernisko" można dopatrzyć się, a w zasadzie dosłuchać pewnych elementów tanecznych, bo nową aranżację stworzył Gromee. - Dodał nową jakość i stworzył nowego ducha, powiew XXI wieku - wyjaśniają Paweł i Łukasz. Podkreślają, że są zawsze otwarci na hiphopowe brzmienia, a ich przedstawicielem na koncercie i na płycie był Bedoes.

- Dla nas nie ma granic, my jesteśmy bardzo otwarci na eksperymenty, nowe fuzje muzyczne, które są dla nas wielką wartością - mówią muzycy. Projekt "Symphoethnic" zaczął kiełkować już kilka lat temu podczas festiwalu w Opolu, gdzie zespół dostał nagrodę za piosenkę "Młody maj", która też jest na tej płycie.

W oczekiwaniu na koncerty

Pandemia pokrzyżowała zespołowi plany. Golec uOrkiestra miał promować "Symphoethnic" podczas sześciu dużych koncertów. - Niestety, musimy poczekać na całkowite odmrożenie sfery artystyczno-koncertowej - zapowiadają. Liczą, że na koncerty będą mogli zaprosić słuchaczy pod koniec roku. Na razie fanom musi wystarczyć album i zapis DVD koncertu w Katowicach. Zachwalają, że Jacek Kościuszko do każdej piosenki stworzył niesamowity film specjalnie na potrzeby "Symphoethnic". Pokazują one piękno gór w różnych porach roku. Są Tatry polskie i słowackie, Beskidy Śląski i Żywiecki.

Czytaj także:

"Lawina". Utwór z dramatyczną historią rodzinną w tle

Dwudziestolecie zespołu Golec uOrkiestra. "Nie spoczywamy na laurach"

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Goście: Paweł i Łukasz Golcowie (Golec uOrkiestra)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 14.21

ag

Czytaj także

Golec uOrkiestra i Bedoes z utworem "Janosik"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:14
- Stwierdziliśmy, że zrobimy piosenkę o trudnościach i zrobimy coś po polsku – opowiada o utworze "Janosik" raper Bedoes. – Każdy jest Janosikiem, to jest pokonywanie trudności – zaznacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ściernisko" po amerykańsku bije rekordy popularności. Matthew Hill zdradza kulisy nagrania

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 13:57
- Jestem mile zaskoczony reakcją w Polsce na moje wykonanie utworu "Ściernisko" - powiedział Polskiemu Radiu amerykański sierżant Matthew Hill, który w brawurowy sposób wykonał przebój zespołu Golec uOrkiestra dla generała Jacka Pszczoły, dowódcy polskich wojsk lotniczych. Wideo z nagraniem tej piosenki w niespełna tydzień zostało odtworzone w internecie ponad 1 milion 200 tysięcy razy.
rozwiń zwiń