Piosenki z warszawskim klimatem. "Projekt Volodia gra Grzesiuka"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:30
Projekt Volodia wziął na warsztat piosenki legendarnego Stanisława Grzesiuka. - To trochę misja, aby ocalić od zapomnienia piosenki przedwojenne i lekko powojenne oraz zachować ten miejski folklor - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lider zespołu Janusz Kasprowicz.
Stanisław Grzesiuk
Stanisław GrzesiukFoto: Polona.pl

dzikowski krzysztof_2993 1200.jpg
Śpiewająco o Zamku Królewskim. Dzikowski: widziałem jak powstawał z ruin

Posłuchaj
07:44 2021_02_09 13_31_39_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Projekt Volodia i nowa płyta związana z Grzesiukiem (Muzyczna Jedynka)

Stanisław Grzesiuk zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych warszawiaków propagujących stołeczną kulturę. Był pisarzem, pieśniarzem, kompozytorem i piewcą specyficznego klimatu starej Warszawy. Nazywany był również bardem Czerniakowa.

Źródło: Projekt Volodia/"Apaszem Stasiek był"

Projekt Volodia i Grzesiuk


Lada dzień utwory Stanisława Grzesiuka można będzie usłyszeć ponownie. Tym razem na płycie Projektu Volodia. - Klimatycznie odpowiada nam repertuar Stanisława Grzesiuka. Tak samo przearanżowywanie tych starszych, historycznych utworów sprawia nam wielką przyjemność i ogromną radość - przyznaje Janusz Kasprowicz.

W ostatnim czasie coraz więcej wykonawców sięga po piosenki barda Czerniakowa, mimo że mogą one wydawać się nieaktualne. Skąd zatem bierze się moda na Stanisława Grzesiuka?

- Czy ja wiem, że te historie, które opowiadał, nie są już takie? Ten półświatek zapewne gdzieś istnieje i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Grzesiuk przede wszystkim był propagatorem folkloru miejskiego i piosenek ulicy zwłaszcza przedwojennej. Nie chciałbym zabrzmieć górnolotnie, ale te działania, które wykonujemy my czy inni artyści, może trochę zawierają elementy misji polegającej na tym, żeby ocalić od zapomnienia piosenki przedwojenne i lekko powojenne oraz zachować ten folklor miejski - komentuje Janusz Kasprowicz.

Płyta pod koniec lutego

Gość Jedynki zapowiada, że na 25 lutego zaplanowana jest premiera płyty "Projekt Volodia gra Grzesiuka". - Płyta jest już ukończona. Czas wolny od koncertów zespół poświęcił na pracę w studiu, gdzie nagraliśmy utwory, które znajdą się na albumie - potwierdza Janusz Kasprowicz.

Czytaj także:

  ***
  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

  Prowadził: Paweł Sztompke

  Gość: Janusz Kasprowicz (Projekt Volodia)

  Data emisji: 9.02.2021 

  Godzina emisji: 13.31

  DS

  Czytaj także

  LIKA z nowym singlem. "Muzyka zawsze była mi bliska"

  Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:30
  - Jeżeli ma się w sobie tę muzykę, to prędzej czy później trzeba ją z siebie wydobyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Angelika Wdowczyk, która na co dzień jest również… radcą prawnym. LIKA nagrała właśnie singiel "Złoto", będący zapowiedzią jej debiutanckiego albumu. W jaki sposób łączy pracę z pasją?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Mateusz Pospieszalski - album solowy "Tam i sam"

  Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 13:22
  Mateusz Pospieszalski - wchodzący w skład wielu zespołów członek licznej rodziny Pospieszalskich - zdecydował się na wydanie solowej płyty. W głównej i jedynej roli: saksofon, na którym gra, oraz odgłosy przyrody. - Ona jest nagrana w zgodzie z przyrodą i z obostrzeniami pandemicznymi - śmieje się muzyk.
  rozwiń zwiń