Szlaban Czech na zagraniczną żywność. Minister rolnictwa: nie ma na to naszej zgody

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 08:50
- Zwróciliśmy się do strony czeskiej ze zdecydowanym apelem. Nie ma naszej zgody na tego typu działania, na zamykanie się na polską żywność - mówił minister rolnictwa Grzegorz Puda w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do procedowanej w Czechach ustawie ograniczającej zagraniczne artykuły spożywcze.
Grzegorz Puda
Grzegorz PudaFoto: Polskie Radio
sklep FREE 1200.jpg
Zmiany w czeskich sklepach. Na półkach coraz mniej produktów z Polski i Niemiec?

Przyjęte przez czeską Izbę Poselską przepisy mówią, że od przyszłego roku 55 proc. żywności oferowanej przez supermarkety będzie musiała stanowić krajowa produkcja. Do 2028 r. kwota ta ma wzrosnąć do 73 proc. Ustawa jest obecnie w Senacie. Przeciwko przepisom oficjalnie zaprotestowało osiem unijnych państw, w tym Polska.

Czytaj także:

Minister rolnictwa, który był gościem radiowej Jedynki, zaznaczył, że "cała Unia Europejska funkcjonuje w ramach jednego rynku". - Zwróciliśmy się do strony czeskiej ze zdecydowanym apelem. Nie ma naszej zgody na tego typu działania, na zamykanie się na polską żywność - podkreślił.

Posłuchaj
18:17 [PR1] PR1 (mp3) 11 luty_2021_02_11-08-15_for_media.mp3 Grzegorz Puda: niech ludzie świadomie wybierają rodzimą żywność, bez zbędnych ograniczeń (Sygnały dnia/Jedynka)

- Trzeba wzmacniać konsumencki patriotyzm - niech ludzie świadomie wybierają rodzimą żywność, bez zbędnych ograniczeń. Czesi doskonale wiedzą, że "ustawa żywieniowa" jest niezgodne z prawem unijnym. To bardzo niebezpieczne, nie ma na to naszej zgody - dodał.

Szef resortu odniósł się również do tematu wsparcia dla rolników. - Chcemy, aby te średnie i mniejsze przedsiębiorstwa rolnicze miały równy dostęp do środków unijnych i zabezpieczeń - na różne wypadki, również te nieprzewidziane - stwierdził.

. .


***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Grzegorz Puda (minister rolnictwa)
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 08.15

pb

Czytaj także

Czesi chcą sprzedawać w marketach więcej żywności własnej produkcji. Grzegorz Puda: jesteśmy tym zaniepokojeni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 15:45
Kilka dni temu Czeska Izba Poselska przyjęła regulacje, zgodnie z którymi sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych od przyszłego roku mają sprzedawać 55 procent artykułów rolno-spożywczych wyprodukowanych w tym kraju. Do 2028 roku ten wskaźnik ma wynieść 73 procent.
rozwiń zwiń