"Cinema Boogie" - płyta Jedynki z muzyką filmową. Premiera teledysku. WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:57
Na płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band można usłyszeć Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka oraz Łukasza Zagrobelnego, który zmierzył się z kompozycją Włodzimierza Korcza, znaną z filmu "07 zgłoś się". - Ta aranżacja i to wykonanie będą dla Państwa zadziwiające - zapowiada artysta. Zapraszamy do oglądania!
Łukasz Zagrobelny
Łukasz Zagrobelny Foto: Polskie Radio

Temat przewodni z "07 zgłoś się" zaśpiewała wcześniej z tekstem Alicja Majewska. Ta wersja utworu -"Przed nocą i mgłą", pod tym właśnie tytułem, trafiła na płytę Jedynki. Łukasz Zagrobelny nie ukrywa, że piosenka przysporzyła mu trochę kłopotów. - To karkołomne, żeby zaśpiewać tak, jak powinno być. Trochę się zmagałem z tym utworem, ale mam nadzieję, że dobrze to wyszło - mówi piosenkarz. A jak wyszło? Zapraszamy do słuchania.

Od "Wojny domowej" po "Tylko mnie kochaj"

Muzyka w filmie i serialu odgrywa istotną rolę. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale nie tylko członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, lecz również Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie "Cinema Boogie".

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

95 lat PR płyta - 400_resize.JPG
95 lat Polskiego Radia. Album z piosenkami wybranymi przez słuchaczy

Pośród muzycznej klasyki polskiego kina znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę "Cinema Boogie". Piosenka nosi tytuł "Zapalniczka", a tekst do utworu napisał wspaniały aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. W ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Strzelecki przygotowywał piosenkę ze studentami Akademii Teatralnej. Zmarł trzy miesiące później.

- Żegnając i wspominając zmarłego w lipcu 2020 roku profesora i przyjaciela, dedykujemy mu ostatni napisany przez niego utwór o znamiennym dla postaci Andrzeja tytule – "Zapalniczka" – mówi Piotr Kostrzewa.

Zaskoczenia i zdziwienia

Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu "Cinema Boogie" nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów.

. .

Jak podkreślają twórcy - najbardziej zależało im na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione w nieco innych, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu.

- To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie bigbandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości – mówi Piotr Kostrzewa.

Słuchając wspaniałych interpretacji "Bossa Novy" z filmu "Polowanie na muchy" z piękną wokalizą Natalii Kukulskiej, czy niezapomnianej kołysanki z "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego do mistrzowskiego tekstu Wojciecha Młynarskiego "Zaśnij maleństwo", dźwiękami brzmień bigbandowych wejdziemy w świat filmów i seriali.

Patroni medialni: Jedynka – Program 1 Polskiego Radia i TVP Kultura

Tracklista:

 1. Gdy zakocham się / When I Fall in Love z filmu One Minute to Zero. Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe. Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal WOJCIECH MYRCZEK
 2. Cinema boogie - czyli kino "Uciecha" w Czeladzi - Henryk Kuźniak / arr. Wojciech Kostrzewa
 3. Wyrzeźbiłam Twoją twarz z filmu Małżeństwo z rozsądku – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin – wokal DANIELA BEREZA
 4. Kryminalni temat z filmu - Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński
 5. Bossa Nova z filmu Polowanie na muchy – Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal NATALIA KUKULSKA
 6. Przed nocą i mgłą z serialu 07 zgłoś się – Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal ŁUKASZ ZAGROBELNY
 7. Samba butelkowa z filmu Tylko mnie kochaj – Maciej Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa
 8. Deszcze niespokojne – z filmu Czterej pancerni i pies - Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba
 9. Zaśnij maleństwo / Rosemary's Lullaby z filmu Rosemary’s Baby – Krzysztof "Komeda" Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal ŁUKASZ LIPSKI
 10. Łagodnie płynę w twych ramionach z serialu Czterdziestolatek – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk – wokal DOROTA MIŚKIEWICZ
 11. Wojna domowa temat z serialu Wojna domowa – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa
 12. Zapalniczka – Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek Stefankiewicz – wokal NATALIA KUKULSKA

mat. promocyjne

Czytaj także

Koncertowy Sylwester Polskiego Radia. Tak zagrały gwiazdy polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 01:08
Klasyka muzyki pop, rock i inne brzmienia - można je było usłyszeć podczas multimedialnego Koncertowego Sylwestra Polskiego Radia. To aż 6 godzin muzyki w wykonaniu gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Wydarzenie zainaugurowało Scenę Muzyczną Polskiego Radia, czyli nowy cykl koncertów z internetowym udziałem publiczności.
rozwiń zwiń