"Cinema Boogie". Piotr Kostrzewa: publiczność domagała się takiej płyty

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 06:00
Na płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band można usłyszeć Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka oraz Łukasza Zagrobelnego. - Publiczność domagała się płyty, która przypominałaby polską muzykę filmową w wykonaniu Big Bandu. Dotychczas graliśmy raczej światową muzykę filmową - mówi w "Muzycznej Jedynce" szef Chopin University Big Band Piotr Kostrzewa.
Piotr Kostrzewa podczas koncertu Chopin University Big Band
Piotr Kostrzewa podczas koncertu Chopin University Big BandFoto: Cezary Piwowarski

zarobelny tele.jpg
"Cinema Boogie" - płyta Jedynki z muzyką filmową. Premiera teledysku. WIDEO

- W Agencji Muzycznej Polskiego Radia dowiedzieliśmy się, że nie było jeszcze płyty z polską muzyką filmową w aranżacji bigbandowej. Zaczęliśmy więc od początku budować tę ideę. Wyszło na to, że muzyka polska, piękna, najpiękniejsza, jest znakomitym materiałem do tego, żeby zagrać ją czasami w odświeżonych, a czasami w całkowicie wywróconych aranżacjach w stosunku do oryginałów - zaznacza Piotr Kostrzewa. 

Posłuchaj
13:24 _PR1_AAC 2021_02_19-13-21-01.mp3 Piotr Kostrzewa o płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band (Muzyczna Jedynka)

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

Na  płycie można usłyszeć Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczeka oraz Łukasza Zagrobelnego, który zmierzył się z kompozycją "Przed nocą i mgłą" Włodzimierza Korcza, znaną z serialu"07 zgłoś się":

Polskie Radio/klip do utworu "Przed nocą i mgłą" z serialu "07 zgłoś się" pochodzący z płyty "Cinema Boogie"

zagrobelny łukasz 2 chopin 1200x660.jpg
Muzyka z serialu "07 zgłoś się" w brawurowej aranżacji. Łukasz Zagrobelny sięga po klasyk

Pośród muzycznej klasyki polskiego kina, znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę "Cinema Boogie". Piosenka nosi tytuł "Zapalniczka", a tekst do utworu napisał aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. W ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Strzelecki przygotowywał piosenkę ze studentami Akademii Teatralnej. Zmarł trzy miesiące później.

- Kompozycja ta bardzo wpisuje się w to, co Andrzej robił i jak jego postać była postrzegana. O zaśpiewanie "Zapalniczki" poprosiliśmy Natalię Kukulską, która pieczołowicie podeszła do sprawy i zajęła się tym utworem szczególnie. To nasze pożegnanie i hołd oddany wspaniałemu człowiekowi, artyście, aktorowi, dyrektorowi, rektorowi - mówi Piotr Kostrzewa.

..

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

  ***

  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

  Prowadził: Zbigniew Zegler

  Gość: Piotr Kostrzewa (szef Chopin University Big Band)

  Data emisji: 19.02.2021 

  Godzina emisji: 13.21

  kh

  Czytaj także

  Nowy singiel Łukasza Zagrobelnego. "Los nie raz postawi przed nami zakręt"

  Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 15:58
  - Możemy planować i wyobrażać sobie różne rzeczy, ale los i tak nie raz nas zaskakuje - mówi o przekazie zawartym w najnowszym singlu Łukasz Zagrobelny. Piosenkarz zdradza również w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego powrócił po czterech latach przerwy na rynek muzyczny i co chce zrobić "Jeszcze nie raz"...
  rozwiń zwiń