"Gdy zakocham się". Wojciech Myrczek: ten utwór zyskał nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 16:28
- Ten tekst jest właśnie taki, jakiego oczekiwalibyśmy w kontekście standardu jazzowego. Jednocześnie jest piękny i wnosi coś nowego - mówi o utworze "Gdy zakocham się / When I Fall in Love" Wojciech Myrczek, jedna z gwiazd płyty "Cinema Boogie". Ten wyjątkowy album został przygotowany przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band.
Wojciech Myrczek
Wojciech MyrczekFoto: Cezary Piwowarski

kukulska natali chopin 1200x660.jpg
Natalia Kukulska o "Cinema Boogie": każdy znajdzie coś interesującego dla siebie

Album "Cinema Boogie" wypełniło 11 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzi z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj". Jedną z gwiazd, które możemy usłyszeć na tej płycie, jest Wojciech Myrczek.

Posłuchaj
14:38 2021_03-12 14_18_04_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wojciech Myrczek zdradza, że kiedy odebrał telefon od Piotra Kostrzewy i usłyszał, że ten ma dla niego wspaniały tekst, od razu poprosił o jego przesłanie (Muzyczna Jedynka)

 Niezwykła wrażliwość Andrzeja Strzeleckiego

Wojciech Myrczek zaśpiewał w nowej aranżacji utwór "Gdy zakocham się / When I Fall in Love" z filmu "One Minute to Zero". Czy już na samym początku podjęto decyzję, że ta piosenka powstanie z polskim tekstem?

CEZ_9017 Dorota Miśkiewicz koncert 1200.jpg
"Nurt swingowej muzyki". Dorota Miśkiewicz o utworze "Łagodnie płynę w twych ramionach"

- Piotr Kostrzewa od razu zaproponował ten tekst, ponieważ postać p. Andrzeja Strzeleckiego jest bardzo istotna na tej płycie. Słuchając albumu można zauważyć swoistą klamrę. Pierwszy kawałek, który śpiewam właśnie ja, został przełożony z angielskiego na polski przez p. Andrzeja Strzeleckiego, tak samo jak ostatni pt. "Zapalniczka". Ta klamra spaja płytę - twierdzi Wojciech Myrczek.

Gość Jedynki zdradza, że kiedy odebrał telefon od Piotra Kostrzewy i usłyszał, że ten ma dla niego wspaniały tekst, od razu poprosił o jego przesłanie.

- Wiem jak bardzo trudno przełożyć angielski tekst na język polski i zwłaszcza taki, który tak mocno siedzi w głowie. Kiedy jednak przeczytałem ten tekst po raz pierwszy i mimo że nie było mi dane poznać p. Andrzeja Strzeleckiego, to poczułem, że był człowiekiem o niezwykłej wrażliwości. Tekst jest właśnie taki, jakiego oczekiwalibyśmy w kontekście standardu jazzowego. Jednocześnie jest piękny i wnosi coś nowego. Ten tekst tak naprawdę nie jest tłumaczeniem, tylko czymś trochę innym. Piosenka dzięki niemu zyskuje nową jakość. To mi się podoba szalenie i cieszę się, że mogłem zaśpiewać ten utwór - tłumaczy Wojciech Myrczek.

Fascynujący muzyczny projekt

Artysta przyznaje, że współpraca z Chopin University Big Band różni się od jego dotychczasowych przedsięwzięć muzycznych. - Różnice oczywiście są, nawet zaczynając od takich czysto brzmieniowych. W kwestii systemu pracy, mając do czynienia z dużym zespołem, trzeba jednak zachować pewną dyscyplinę pracy. Co nie zmienia faktu, że zawsze jest miejsce na jakieś poczucie humoru, którym akurat Piotr dysponuje w stopniu bardzo zaawansowanym - słyszymy.

- Uwielbiam pracę z Piotrem Kostrzewą i z jego zespołem, ponieważ każda okazja do śpiewania z Big Bandem na takim poziomie, jest dla mnie czymś wyjątkowym. Big Band ma swoją magię. Samo śpiewanie wygląda inaczej niż w małych składach, tj. duecie czy kwartecie. Mamy bowiem aranże, które musimy wykonać i to wygląda pewnie trochę bardziej jak wykonywanie muzyki poważnej czy klasycznej, gdzie większość jest już napisana. Wtedy jednak trzeba do tego podejść w takim sposób, żeby z pomiędzy tych dźwięków jeszcze coś wydobyć. To jest zupełnie inna praca, ale także fascynująca i bardzo ją lubię - dodaje Wojciech Myrczek.

Został także nagrany koncert z piosenkami z albumu "Cinema Boogie". W studiu im. Witolda Lutosławskiego pojawiły się wszystkie gwiazdy, w tym także Wojciech Myrczek, a koncert zostanie pokazany już 17 marca po godz. 20.00 na kanale YouTube, na FB radiowej Jedynki, na stronach internetowych Jedynki i Polskiego Radia. Równolegle koncert zostanie również nadany w Programie 1 Polskiego Radia.

plakat

Patroni medialni: Jedynka - Program 1 Polskiego Radia i TVP Kultura

Tracklista:

 1. "Gdy zakocham się" / "When I Fall in Love" z filmu "One Minute to Zero". Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe. Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal WOJCIECH MYRCZEK
 2. "Cinema boogie" - czyli kino "Uciecha" w Czeladzi - Henryk Kuźniak / arr. Wojciech Kostrzewa
 3. "Wyrzeźbiłam Twoją twarz" z filmu "Małżeństwo z rozsądku" - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin - wokal DANIEL BEREZA
 4. "Kryminalni" temat z filmu - Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński
 5. "Bossa Nova" z filmu "Polowanie na muchy" - Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa - wokal NATALIA KUKULSKA
 6. "Przed nocą i mgłą" z serialu "07 zgłoś się" - Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa - wokal ŁUKASZ ZAGROBELNY
 7. "Samba butelkowa" z filmu "Tylko mnie kochaj" - Maciej Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa
 8. "Deszcze niespokojne" - z filmu "Czterej pancerni i pies" - Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba
 9. "Zaśnij maleństwo" / "Rosemary's Lullaby" z filmu "Rosemary’s Baby" - Krzysztof "Komeda" Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa - wokal ŁUKASZ LIPSKI
 10. "Łagodnie płynę w twych ramionach" z serialu "Czterdziestolatek" - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk - wokal DOROTA MIŚKIEWICZ
 11. "Wojna domowa" temat z serialu "Wojna domowa" - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa
 12. "Zapalniczka" - Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek Stefankiewicz - wokal NATALIA KUKULSKA

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Wojciech Myrczek (wokalista)

Data emisji: 12.03.2021 

Godzina emisji: 14.18

DS

Czytaj także

Natalia Kukulska o "Cinema Boogie": każdy znajdzie coś interesującego dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:21
Natalia Kukulska zauważa, że muzyka filmowa to muzyka tła, co nie przeszkodziło w tym, aby filmowe przeboje weszły do kanonu muzycznego. - Mamy w Polsce wiele takich przebojów i właśnie takie na albumie "Cinema Boogie" można usłyszeć - zachwala wokalistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cinema Boogie": "Przed nocą i mgłą" w interpretacji Łukasza Zagrobelnego. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:35
Łukasz Zagrobelny jest jedną z gwiazd, które zaśpiewały na wyjątkowej płycie "Cinema Boogie", przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band. Artysta zmierzył się z kompozycją Włodzimierza Korcza znaną m.in. z serialu "07 zgłoś się". Zagrobelny nie ukrywa, że jest dumny z wykonania utworu śpiewanego wcześniej przez gwiazdy polskiej piosenki.
rozwiń zwiń