Tulia z "Marcowym" singlem. "Mamy potrzebę eksperymentowania"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 14:45
Zespół Tulia nie przestaje zaskakiwać i w nowym utworze, zatytułowanym "Marcowy", brzmi… rockowo. A to nie koniec niespodzianek. - W maju planujemy wydać album - zapowiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Tulia Biczak. Z jakim stylem muzycznym utożsamiają się piosenkarki ze Szczecina?
Zespół Tulia
Zespół TuliaFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Rafał Brzozowski Jedynka 21200 .jpg
Rafał Brzozowski na Eurowizji 2021. "Wziąłem na siebie sporą odpowiedzialność"
Posłuchaj
09:01 2021_03_19 13_19_44_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Tulia: nie staramy się niczego naśladować, robić czegoś na kalkę czy wzorować się na tym, co było już przez nas słyszane (Muzyczna Jedynka)

Gośćmi "Muzycznej Jedynki" były Tulia Biczak i Patrycja Nowicka, które wraz z Dominiką Siepką tworzą popularny zespół Tulia. Jak stwierdziły zgodnie, w maju zamierzają wydać nowy album i starają się pozytywnie zaklinać koronawirusową rzeczywistość, mimo że przez ostatni rok wystąpiły jedynie na koncertach telewizyjnych.

Źródło: Tulia/"Marcowy"

Znowu będzie burza?

Kiedy kilka lat temu Tulia pojawiła się na rynku muzycznym, zrobiła to z przytupem. W międzyczasie była Eurowizja. A czy w maju można spodziewać się kolejnej muzycznej burzy? - Trzeba trzymać kciuki, żeby udało się i tak było. A także, żeby można było spotykać się na koncertach, aby móc tę burzę rozpętywać, co koncert. Rzeczywiście marzą nam się te koncerty - usłyszeliśmy.

- Od początku, kiedy wystartowałyśmy w 2018 roku, jeszcze po Eurowizji, cały czas był jeden wielki kocioł i nie miałyśmy czasu właściwie na nic innego i żyłyśmy Tulią. Od tamtej pory to trochę ucichło. Starałyśmy się do tego wrócić, wydając "Rzekę" i próbując "singlować", ale niestety pandemia pokrzyżowała nam plany - przyznały artystki.

Jaki jest "Marcowy"?

Singiel "Marcowy" jest całkowicie inny niż "Rzeka". - Staramy się eksperymentować z różnymi stylami muzycznymi. W zasadzie właśnie trochę na tym polega egzystencja naszego zespołu, że przede wszystkim łączymy nowoczesność z ludowizną i z tym, co stare i piękne. Poszukujemy łączenia tych stylów ze sobą i tak jest od samego początku. Staramy się, żeby każdy utwór był trochę inny, aby każdy znalazł w nim część siebie. To są również nasze wewnętrzne potrzeby eksperymentowania - zauważyły piosenkarki.

W jednym z wywiadów dziewczyny z Tulii powiedziały, że w Polsce jest wielu artystów tworzących świetną muzykę, np. alternatywną, która w ich odczuciu przeszła w ostatnich latach do mainstreamu, zaś ich zespół łączy jedno i drugie oraz ma ten naddatek w postaci wpływów folkowych. Te słowa przyświecały Tulii także przy pracy nad nowym singlem?

- Nie staramy się niczego naśladować, robić czegoś na kalkę czy wzorować się na tym, co było już przez nas słyszane. To wszystko jest raczej bardzo spontaniczną pracą i chyba przez to mamy taki nasz styl, który ciężko sklasyfikować. Jeżeli jednak upierać się o to, to faktycznie mamy ten wyróżnik. W naszym przypadku nie wiadomo, czy to jest muzyka popularna, czy bardziej niszowa. Same nie wiemy… Raczej jest to muzyka "tuliowa" - skomentowały.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Tulia Biczak i Patrycja Nowicka (Tulia)

Data emisji: 19.03.2021 

Godzina emisji: 13.19

DS

Czytaj także

Nowy album zespołu IRA w maju. A w Jedynce premiera piosenki "Zimowa"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 14:24
Zespół IRA pracuje nad nowym albumem zatytułowanym "Jutro". Znajdzie się na nim piosenka "W górę patrz", wielki ubiegłoroczny przebój grupy, a także nowa "Zimowa". Lider IRA Artur Gadowski zapowiada, że wbrew tytułowi płyta nie ukaże się jutro, ale pod koniec maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy singiel Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Posłuchaj piosenki "Drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:22
"Drzewa" to drugi singiel promujący album "Astronomia poety. Baczyński" Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.  Artyści podjęli się autorskiej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń