Maestro Paweł Przytocki: sztuka ocali świat

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 17:04
Trzecia fala pandemii przybiera na sile, przez co wprowadzane są kolejne zasady bezpieczeństwa dotyczące m.in. zamknięcia teatrów. - Przygotowujemy spektakle pod takim kątem, żeby w kwietniu lub maju, jeżeli można będzie wtedy grać, bardzo szybko wrócić i już po dwóch próbach zagrać spektakle "Don Giovanniego" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Przytocki, dyrygent z Opery Wrocławskiej.
Paweł Przytocki
Paweł PrzytockiFoto: Eugeniusz Helbert / Forum

bień adam muzyk 1200x660.jpg
"Bieguny" uczuć. Adam Bień: ten utwór jest bardzo zgrabny
Posłuchaj
02:58 Jedynka/Muzyczna Jedynka - 18.03.2021 Paweł Przytocki Gość Jedynki przyznaje, że stara się myśleć optymistycznie i twierdzi, jak mówił Dostojewski, że "sztuka ocali świat" (Muzyczna Jedynka)

Z powodu rosnącej liczby zakażeń, na terenie całego kraju wprowadzone są kolejne zasady bezpieczeństwa, które mają pomóc w wygaszeniu pandemii. W najbliższym czasie teatry nie będą wystawiały spektakli. Publiczność nie obejrzy m.in. w Operze Wrocławskiej "Don Giovanniego" w reżyserii Andre Heller-Lopesa.

- Spektakle z 25 i 27 marca zostały odwołane, ale nadal możemy wykonywać próby. Dlatego cały czas mam przyjemność obcowania ze znakomitymi solistami i świetnymi zespołami Opery Wrocławskiej. Przygotowujemy spektakle pod takim kątem, żeby w kwietniu lub maju, jeżeli można będzie wtedy grać, bardzo szybko wrócić i już po dwóch próbach zagrać "Don Giovanniego". To, że mimo pandemii nadal jesteśmy w fazie prób, jest dla mnie wciąż radością, powietrzem i jednak dobrym momentem dla artystów, ponieważ możemy robić cokolwiek, a nie siedzieć bezczynnie, jak nasi koledzy zagranicą - wyjaśnia Paweł Przytocki.

Wirtualne spektakle

Gość Jedynki przyznaje, że stara się myśleć optymistycznie i twierdzi, jak mówił Dostojewski, że "sztuka ocali świat". Jednocześnie Paweł Przytocki zaprasza na wirtualne spektakle Filharmonii Łódzkiej, m.in. "Stabat Mater" Pergolesiego, które już w przyszłym tygodniu można będzie obejrzeć w sieci.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Paweł Przytocki (dyrygent)

Data emisji: 18.03.2021 

Godzina emisji: 13.32

DS


Czytaj także

"Każdy kolejny krok nas rozwija". Halina Mlynkova o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 16:31
- Ten utwór jest o odrodzeniu i przemyśleniu tego, co było. Po prostu o pokazaniu kolejny raz siły - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Halina Mlynkova, która wydała właśnie singiel zatytułowany "Szkło". W jaki sposób artystka tworzy kolejne materiały w czasach pandemii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Cugowski: udało się zrobić dobrą płytę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:22
14 kwietnia 2021 zapowiadana jest premiera płyty "Be There" Wojciecha Cugowskiego i zespołu Kruk. Promuje ją singiel "Rat Race". - Na tę płytę długo się umawialiśmy - zdradza w "Muzycznej Jedynce" Wojciech Cugowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Brzozowski na Eurowizji 2021. "Wziąłem na siebie sporą odpowiedzialność"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 16:42
Rafał Brzozowski będzie reprezentował Polskę podczas tegorocznej Eurowizji w Rotterdamie. - Jestem dobrej myśli. Piosenka "The Ride" ma szansę spodobać się szerszej publiczności w Europie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Brzozowski. Jak wyglądają jego przygotowania do tego prestiżowego konkursu?
rozwiń zwiń