"Wyjątkowa, powstała spontanicznie". Lider zespołu "Luxtorpeda" o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:20
- To jest płyta wyjątkowa, która powstała zupełnie spontanicznie. (...) Razem z zespołem stwierdziliśmy, że nie będziemy nagrywać koncertu z nowymi utworami, tylko powstanie album z okazji "świętej" 10. rocznicy zespołu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert "Litza" Friedrich, lider zespołu Luxtorpeda. 
Luxtorpeda
LuxtorpedaFoto: Shutterstock.com/wideonet

Wojciech Myrczek 1200.jpg
"Gdy zakocham się". Wojciech Myrczek: ten utwór zyskał nową jakość

10-lecie zespołu 

W 2021 roku z okazji dziesięciolecia zespół nagrał covery własnych utworów na płytę "Elekroluxtorpeda".  - Zrobiliśmy nasze utwory, które bardzo lubimy, w nowych wersjach. To nie są remiksy, ale piosenki nagrane od zera - zaznacza wokalista. - Luxtorpeda kojarzy się z brzmieniem gitarowym, dynamiką, perkusją, gitarami elektrycznymi, a tutaj jest pewien spokój. Taka muzyka bardziej do odpoczynku niż do boju - dodaje. 


Posłuchaj
22:28 2021_04_15 13_19_44_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Robert "Litza" Friedrich o płycie "Elekroluxtorpeda" (Muzyczna Jedynka)

 

Jak podkreśla Robert "Litza" Friedrich, na płycie znajdziemy dużo zarówno elektroniki, jak i analogowych brzmień. - Użyliśmy starych gitar z lat 60., w dwóch utworach są również trąbki - mówi. - Wszystko jest nowe, bardzo świeże, wiosenne i dlatego ciesze się, że udało nam się stworzyć tę płytę, której w ogóle nie było w planach - zdradza. 

źródło: OFFICIALLUXTORPEDA/Youtube

Debiutancki album formacji zatytułowany "Luxtorpeda" ukazał się 9 maja 2011 roku. W sesji nagraniowej wziął udział także Maciej Jahnz, który zarejestrował partie solowe gitary elektrycznej. Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem "Robaki", który ukazał się 9 maja 2012 roku. W dwóch teledyskach promujących płytę role fabularne odegrali sportowcy: drużyny rugby na wózkach, Balian i Jokers ("Hymn"), oraz zawodnicy mieszanych sztuk walki, m.in. Michał Materla ("Wilki dwa").

źródło: OFFICIALLUXTORPEDA/Youtube


Czytaj również: 

***

Luxtorpeda to grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław "Hans" Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Zegler 

Gość: Robert "Litza" Friedrich (lider zespołu Luxtorpeda) 

Data emisji: 15.04.2021 r. 

Godzina emisji: 13.

mat. prasowe/ans

Czytaj także

Lanberry: koloryt retro jest mi bardzo bliski

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 14:22
To zaskakujące wyznanie artystki, która jest raczej kojarzona z muzyką pop i jest współtwórczynią sukcesów naszych młodych piosenkarek, które zwyciężyły w Konkursie Eurowizji, dla których napisała piosenki - Roksany Węgiel ("Anyone I Want to Be") czy Viki Gabor ("Superhero"). - Bo ja jestem trochę nośnikiem pomiędzy tym, co już było, a tym co jest teraz nowe, świeże i nowoczesne - mówi w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czasami lubię mocniej zaśpiewać". Daria Zawiałow o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:19
- Moje albumy zawsze są eklektyczne, więc tym razem też nie będzie inaczej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daria Zawiałow. Piosenkarka zapowiedziała, że jej najnowsza płyta "Wojny i noce" ukaże się już 11 czerwca. Usłyszymy na niej również Dawida Podsiadłę.
rozwiń zwiń