Zakopane żyje jazzem i brzmi jazzem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:14
"Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem" - to hasło już po raz 17. towarzyszy muzyce synkopowanej, rozbrzmiewającej pod Tatrami do 2 maja. W tych dniach Zakopane staje się światowym centrum jazzu, goszcząc w ramach Wiosny Jazzowej artystów z najwyższej półki i rzesze wiernych fanów. W sobotę 1 maja o godz. 20.30 Program 1 Polskiego Radia będzie transmitował koncert "Andrzej Zaucha - Songbook".
Plakat Wiosny jazzowej
Plakat Wiosny jazzowejFoto: mat. promocyjne

szrom janusz 1200x660.jpg
17. Wiosna Jazzowa. Janusz Szrom: pojawią się hity i mniej znane kompozycje

Wiosna Jazzowa od początku istnienia była ważnym punktem w muzycznym kalendarzu Zakopanego. Z czasem stała się jednym z najbardziej znaczących festiwali jazzowych w Polsce i współpracujących z nim krajach Grupy Wyszehradzkiej. W 2012 dołączyła do grona imprez fetujących International Jazz Day pod patronatem UNESCO.


Posłuchaj
02:57 Jedynka-30-04-2021-muzyczna-jedynka-kusy-zakopane.mp3 Relacja Marcina Kusego z Wiosny jazzowej w Zakopanem (Muzyczna Jedynka)

 

Relacjonując imprezę, Marcin Kusy zauważa, że każdy przystanek w mieście brzmi muzyką improwizowaną. - Ale mamy także muzycznego drona, który unosi się nad Zakopanem zarówno w tych partiach wyższych, gdzie leży jeszcze śnieg, ale także w dolinie, gdzie tego śniegu nie ma i widać początki wiosny. Więc jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem - mówi dziennikarz. Bo z drona płynie muzyka.

Redaktor zwraca uwagę, że Zakopane jest miejscem szczególnym w historii jazzu, często też mówi się o krakowskich początkach jazzu, o jazzie tzw. katakumbowym, wtedy zakazanym. - Pragnę przypomnieć, że w Zakopanem grało się jazz już pod koniec lat 20. XX wieku, za sprawą słynnego restauratora lwowskiego Stanisława Karpowicza - wspomina. Na jego zaproszenie przyjeżdżali tu najlepsi polscy muzycy, m.in. Jerzy Petersburski i Artur Gold, którzy grali jazz. W Zakopanem gościli najlepsi polscy jazzmani, ale również gwiazdy zagraniczne, wśród nich Chris Barber czy The Jackson Singers.

Tegoroczna edycja imprezy jest okrojona. Jej kulminacją będzie koncert "Andrzej Zaucha - Songbook". W sobotę o godz. 20.30 będzie on transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia i na jedynkowym Facebooku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Zegler 

Gość: Marcin Kusy (dziennikarz radiowej Jedynki)

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 13.14

ag


Czytaj także

Marek Pospieszalski Quartet w Dwójce. Koncert!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
29 kwietnia Program Drugi PR i Fundacja Jazzarium zapraszają do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na kolejną odsłonę cyklu "Światowa Scena Jazzu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń