Krzysztof Trebunia-Tutka napisał podręcznik do grania góralskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 17:39
Krzysztof Trebunia-Tutka znany jest głównie jako wokalista. Ostatnio przeistoczył się w autora trzytomowego wydawnictwa, które nosi tytuł "Muzyka Skalnego Podhala". - Książka jest poświęcona mojej ukochanej muzyce rodzinnej, góralskiej, tatrzańskiej - zachwala muzyk.
Krzysztof Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-TutkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Krzysztof Trebunia-Tutka z żoną PR 1 1200.jpg
Krzysztof Trebunia-Tutka: miłość do tradycji wynosi się z domu

Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjawia, że pracował nad książką prawie 30 lat, ucząc młodzież, zdobywając przy okazji doświadczenie i gromadząc informacje o repertuarze. Następnie musiał materiał przeanalizować i pogrupować. Wydawnictwo zawiera nuty, porady interpretacyjne, a także historie poszczególnych utworów.


Posłuchaj
09:00 201_05_17 13_22_49_muzyczna_jedynka.mp3 Krzysztof Trebunia-Tutka o książce "Muzyka Skalnego Podhala" (Muzyczna Jedynka)

 


górale na hali owce tatry NAC 1200.jpg
Taniec góralski na zakończenie "Pierwszych kroków"

Okładki podręcznika Krzysztofa Trebuni-Tutki "Muzyka Skalnego Podhala” Okładki podręcznika Krzysztofa Trebuni-Tutki "Muzyka Skalnego Podhala"

Krzysztof Trebunia-Tutka wyjaśnia, że każdy z tomów jest istotną częścią wydawnictwa. Pierwszy tom zawiera trochę teorii, uwagi interpretacyjne, pokazuje sposób trzymania instrumentów, który jest inny niż trzymanie klasyczne. Są także informacje o muzykach góralskich. - Nie po to, żeby ich upamiętniać, ale żeby można było ich skojarzyć z odpowiednim repertuarem - mówi. 

Drugi tom to już praktyczne wskazówki przydatne w graniu góralskiej muzyki, nauka grania na skrzypcach i basach, zawiera też zapis palcowy, który jest nowatorskim pomysłem muzyka na to, jak grać, nie znając nut. W części trzeciej natomiast zawarto zapis nutowy, przeznaczony dla osób zaawansowanych w grze. 

Krzysztof Trebunia-Tutka uważa, że to, co wyróżnia muzykę góralską od innych, to tematy muzyczne, krótkie melodie i pieśni, które każdy interpretuje po swojemu. - Każdy może odnaleźć tu siebie, być sobą - mówi. Jego zdaniem ktoś, kto gra taką muzykę - jak to ujął - wsiąka w tradycję regionu, poznaje cechy muzyki góralskiej, jej powiązanie z tańcem góralskim. - Muzyka towarzyszy nam od kołyski aż po grób, to jest po prostu nasze życie - deklaruje muzyk. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk)

Data emisji: 17.05.2021 

Godzina emisji: 13.22

ag