Damian Ukeje sięga po twórczość Baczyńskiego. "Jest mi naprawdę bliska"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:57
- Podczas czytania jednego z wierszy, w głowie sama z siebie zaświtała mi muzyka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Damian Ukeje. Artysta nagrał utwór zatytułowany "Bez imienia", który jest zapowiedzią albumu poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dlaczego wybrał akurat tego poetę?
Damian Ukeje
Damian UkejeFoto: TVP / Forum

Alicja Majewska 1200.jpg
"Całkiem inna rzeczywistość". Alicja Majewska wraca do koncertowania
Posłuchaj
14:57 2021_06_02 13_16_56_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Od ponad roku, z powodu pandemii, muzycy mają więcej czasu na różne projekty. Tak było też w przypadku Damiana Ukeje (Jedynka/Muzyczna Jedynka)

Damian Ukeje nie ukrywa, że ostatnio potrzebował "trochę czasu, żeby porobić coś nowego i znaleźć siebie". Efektem tego jest piosenka "Bez imienia", która nawiązuje do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

- To na pewno była odskocznia i wyjście ze strefy komfortu. Zawsze ceniłem sobie polską poezję, posiadam też zbiory wierszy różnych artystów, ale nie spodziewałem się, mówiąc szczerze, że sięgnę po pisanie muzyki do wierszy któregoś z nich. A jednak tak się stało… Cieszę się z tego bardzo, bo nie dość, że mamy rok Baczyńskiego, to jeszcze jego wiersze są mi naprawdę bliskie - twierdzi Damian Ukeje.

Gość Jedynki przyznaje, że zna prawie wszystkie wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i uwielbia jego twórczość.

Źródło: Damian Ukeje/"Bez imienia"

Zaczęło się od "Dłoni"

Od ponad roku, z powodu pandemii, muzycy mają więcej czasu na różne projekty. Tak było też w przypadku Damiana Ukeje.

- Poświęciłem jeden z wolnych wieczorów, których w ostatnim okresie jest wyjątkowo sporo, na przypomnienie sobie twórczości tego wielkiego poety. Podczas czytania wiersza pt. "Dłoń", w głowie sama z siebie zaświtała mi muzyka. Można powiedzieć, że to była wręcz metafizyczna sytuacja - opowiada Damian Ukeje.

Czytaj także:

Będą płyty?

Możliwe, że Damian Ukeje wyda album poświęcony twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - W tym wolnym czasie postanowiłem pochylić się nieco bardziej nad twórczością Baczyńskiego i tych piosenek powstało już kilka. Wydaje mi się, że można tutaj zdecydowanie mówić o materiale na płytę, a na pewno na bardzo ciekawy koncert - zdradza.

Piosenkarz dodaje, że równolegle pracuje również nad autorskim materiałem. - Będę go nagrywać dosłownie po weekendzie. Cieszę się, że będziemy mogli zaskoczyć fanów i nowych odbiorców wielotorowością muzyki - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Damian Ukeje (piosenkarz)

Data emisji: 2.06.20121

Godzina emisji: 13.16

DS

Czytaj także

Osiecka w męskim wydaniu. Andrzej Krzywy: spotkanie z jej twórczością było czymś wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:20
Andrzej Krzywy, wokalista zespołu De Mono, w swojej muzycznej karierze mierzył się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich okazał się repertuar Agnieszki Osieckiej. Zwieńczeniem projektu jest płyta "Osiecky".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płyta jest po prostu bardzo swojska". Arek Kłusowski o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:00
- Chciałbym grać muzykę dla ludzi, aby śpiewali te piosenki i żeby one wchodziły im w głowę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arek Kłusowski. Album "Lumpeks" jest zapowiedzią nowego rozdziału w karierze tego artysty. Skąd wziął się pomysł na taki tytuł?
rozwiń zwiń