Jan Stokłosa przygotowuje płytę z utworami granymi w nietypowych składach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:08
Zwiastunem autorskiej płyty, nad którą pracuje Jan Stokłosa, swego rodzaju singlem, jest utwór "Elementy" grany przez kwintet instrumentów strunowych. - Na płycie znajdą się utwory kameralne, ale grane w nietypowych składach - ujawnia kompozytor.
Jan Stokłosa
Jan StokłosaFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

five o clock  - sebastian wypych - 30_.JPG
Sebastian Wypych i Gang Tango z najpiękniejszymi tangami świata

Jan Stokłosa pisze utwory, które będą grane np. przez kwartety waltorniowe, kwartety skrzypcowe, przez orkiestrę z towarzystwem wibrafonu. Przyznaje, że są to nietypowe składy. Do wykonanie stara się zapraszać wybitnych polskich instrumentalistów. - Powoli składam to wszystko w całość - mówi.


Posłuchaj
08:17 2021_06_03 14_30_04_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Jan Stokłosa o planowanym albumie z muzyką tonalną (Muzyczna Jedynka)

 


Krzysztof Herdzin Jedynka FREE 1200_660.jpg
Album "95 lat Polskiego Radia". Krzysztof Herdzin: to było wielkie wyzwanie

Wyjaśnia, że będzie to muzyka tonalna, trochę filmowa, trochę teatralna, bo od dawna coś go ciągnie w te rejony. kompozytor ma nadzieję, że muzyka będzie pobudzała wyobraźnię.

Zaprezentowany w Programie 1 Polskiego Radia utwór "Elementy" zagrali muzycy z Sinfonii Varsovii. Jest autonomiczną kompozycją. Został zmixowany przez Łukasza Muchę, który nie jest mixerem muzyki klasycznej. - Podszedł do tematu nieklasycznie, dokładając swoją część do nagrania, aby każda jego część brzmiała troszkę inaczej - wyjaśnia Jan Stokłosa. Całości dopełnił Andrzej Smolik, który dokonał ostatecznego szlifu brzmieniowego utworu.

Jan Stokłosa/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Jan Stokłosa (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 3.06.2021 

Godzina emisji: 14.30

ag


Czytaj także

Mariusz Patyra: bisy dla artysty kojarzą się z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 12:18
Słynny skrzypek opowiada o swej płycie "No.24", na która składają się utwory bardzo często grane przez artystę na bis. W ocenie prowadzącego audycje Pawła Sztompke dobór repertuaru na płytę ukazuje niezwykłą wrażliwość artysty, kunszt wirtuozerii oraz radość gry, które pozostawia z pewnością niezapomniane wrażenie na słuchaczach. Płyta została nagrana z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva.
rozwiń zwiń

Czytaj także

140 lat Orkiestry Symfonicznej w Zamościu. Tadeusz Wicherek: proponujemy repertuar znany naszej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:20
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jest najstarszą orkiestrą w Polsce i w tym roku obchodzi okrągłe 140 urodziny. W "Muzycznej Jedynce" gościliśmy Tadeusza Wicherka, dyrektora Orkiestry, który piastuje ten urząd od 2007 toku. 
rozwiń zwiń