Festiwal pamięci Przemysława Gintrowskiego. Pechman: przypominamy jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 14:31
9 lipca w Kołobrzegu wystartuje kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki". - W tym roku festiwal będzie miał różne odcienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pechman, organizatorka tego wydarzenia. Czego możemy się spodziewać?
Przemysław Gintrowski
Przemysław GintrowskiFoto: Andrzej Hrechorowicz / Forum


Roksana Węgiel 1200 Forum
Roksana Węgiel powraca z nowym singlem pt. "Korona"
Posłuchaj
06:41 2021_06_24 13_26_08_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Najważniejszym punktem festiwalu będzie konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie się pierwszego dnia przeglądu (Muzyczna Jedynka)

Przemysław Gintrowski był znakomitym kompozytorem i pieśniarzem. Między innymi współtworzył - z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim - program poetycki "Mury", z którego tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem komunistycznym.

Piosenki Przemysława Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka i Marka Tercza.

Źródło: Zbigniew Łapiński - temat/Gintrowski, Kaczmarski i Łapiński, "Mury"

Będzie wesoło i poważnie

Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki" odbędzie się w dniach 9-11 lipca w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

- Przypomnimy m.in. program "Śpiewające fortepiany", w którego jednym z odcinków wziął udział właśnie Przemysław Gintrowski. Będziemy śpiewać razem z nim i odgadywać utwory. Zrobimy to tak na wesoło - zapowiada Katarzyna Pechman.

Publiczność obejrzy również muzyczny spektakl pt. "Raport z oblężonego miasta 2021". - Wpisuje się on w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Będzie to w zasadzie spektakl wręcz symfoniczny, czyli uczta dla wszystkich - słyszymy.

Interpretacje piosenek

Najważniejszym punktem festiwalu będzie konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie się pierwszego dnia, natomiast jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród zaplanowane jest na drugi dzień przeglądu.

- Zgłasza się do nas dużo osób, natomiast zakwalifikowało się 21 podmiotów, w tym nie tylko wokaliści, ale również zespoły - mówi nam Katarzyna Pechman.

- Jeśli ktoś chce się oderwać i spojrzeć na Gintrowskiego troszkę inaczej, bo przez pryzmat interpretacji jego utworów, to bardzo serdecznie zapraszamy - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Katarzyna Pechman (organizatorka Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki")

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 13.26

DS

Czytaj także

Paulina Wróblewska: piosenki Andrzeja Zauchy są ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:56
Paulina Wróblewska została laureatką 12. Festiwalu Piosenek Andrzeja Zauchy "Serca bicie", który odbył się w Bydgoszczy. Konkursowi towarzyszył również przegląd piosenek śpiewanych kiedyś przez Andrzeja Zauchę w wykonaniu czołowych polskich wykonawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płyta jest po prostu bardzo swojska". Arek Kłusowski o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:00
- Chciałbym grać muzykę dla ludzi, aby śpiewali te piosenki i żeby one wchodziły im w głowę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arek Kłusowski. Album "Lumpeks" jest zapowiedzią nowego rozdziału w karierze tego artysty. Skąd wziął się pomysł na taki tytuł?
rozwiń zwiń