Wspominamy Wojciecha Karolaka. "Wspaniały jazzman i niesamowity artysta"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 17:46
- Wojtek Karolak był pełen wielkiej kultury i wielkiego serca, ale był również człowiekiem spełnionym w sprawach muzycznych i jazzowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke. Ten wybitny polski artysta zmarł w wieku 82 lat. Jak go wspominamy?
Wojciech Karolak
Wojciech KarolakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Karolak 1200 PR.jpg
Zmarł Wojciech Karolak. Jazzman, wirtuoz i kompozytor miał 82 lata
Posłuchaj
14:13 2021_06_24 13_14_20_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Żegnamy Wojtka Karolaka, wielkiego artystę (Muzyczna Jedynka)

Wojciech Karolak odszedł od nas 23 czerwca, niespełna miesiąc po swoich 82. urodzinach. Był wielokrotnie nagradzanym muzykiem jazzowym, pianistą, wirtuozem organów Hammonda, kompozytorem, aranżerem, a także saksofonistą altowym i tenorowym. Prywatnie był mężem popularnej pisarki i satyryczki Marii Czubaszek.

"Był jak niedziela na polskiej scenie muzycznej"

- Był człowiekiem legendą, który związany był z jazzem, ale również przez całe swoje życie z Polskim Radiem, podobnie jak jego żona Maria Czubaszek - wspomina w "Muzycznej Jedynce" Paweł Sztompke.

Dziennikarz zwraca uwagę, że "muzyka Wojciecha Karolaka była taką niedzielą na polskiej scenie muzycznej". - Występował na całym świecie, natomiast z Polskim Radiem związany był od początku swojej działalności muzycznej, tj. od 1959 roku - dodaje.

Obywatel świata, który kochał swing i jazz

Wojciech Karolak urodził się i zmarł w Warszawie. - Swoją cudowną postać muzyka, artysty, kompozytora i obywatela świata prezentował od lat 50. Na samym początku w Krakowie, a później już w Warszawie. Kochał muzykę amerykańską, kochał swing i kochał jazz. Czasami pisał piosenki wraz ze swoją żoną, chociaż robił to bardzo rzadko. Wszystkie te utwory są pełne dowcipu, słońca i uśmiechu, czyli takie, jaki był Wojciech i jakiego go zapamiętaliśmy - mówi Paweł Sztompke.

- Żegnamy Wojtka Karolaka, wielkiego artystę - kończy dziennikarz radiowej Jedynki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 13.00-15.00

DS

Czytaj także

Festiwal pamięci Przemysława Gintrowskiego. Pechman: przypominamy jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 14:31
9 lipca w Kołobrzegu wystartuje kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki". - W tym roku festiwal będzie miał różne odcienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pechman, organizatorka tego wydarzenia. Czego możemy się spodziewać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie wiele pięknych momentów". Wojciech Rajski o Festiwalu Sopot Classic

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:27
Jeden z czołowych współczesnych basów operowych, Ildar Abdrazakov, będzie gwiazdą wieczoru na Międzynarodowym Festiwalu Sopot Classic, który odbędzie się już pod koniec lipca. - Swoim śpiewem rzuci wszystkich na kolana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor artystyczny przedsięwzięcia Wojciech Rajski.
rozwiń zwiń