Paryska historia Ireny Jarockiej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 17:20
Właśnie ukazał się album "Mój Paryż. Śladami Ireny Jarockiej" autorstwa Marioli Pryzwan, zwanej biografką gwiazd. - Irena Jarocka to obok Anny Jantar i Anny German jedna z trzech moich ukochanych piosenkarek, tych, które już od nas odeszły. Po kilku latach wróciłam do swojej najdawniejszej pasji, jaką była biografii Ireny Jarockiej - mówi pisarka.
Irena Jarocka w Alei Gwiazd w Opolu
Irena Jarocka w Alei Gwiazd w OpoluFoto: PAP/Sławomir Mielnik

jarocka1200 PAP.jpg
Jaka była Irena Jarocka?

Album dokumentuje pobyt artystki we Francji, dokąd pojechała na stypendium nieistniejącej już agencji artystycznej Pagart.


Posłuchaj
12:24 2021_07_06 14_23_17_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Paryski okres w życiu Ireny Santor (Muzyczna Jedynka)

 


irena jarocka 1200
"Nie wrócą te lata", czyli Irena Jarocka o sobie samej

Mariola Pryzwan opowiada, jak przygotowywała poprzednią biografię Ireny Jarockiej i trafiła na nieznane zdjęcia piosenkarki z sesji w Paryżu w roku 1969 i 1970. Tylko kilka z nich było upublicznionych. I tak powstał niewielki album o paryskim pobycie gwiazdy.

Irena Jarocka wyjechała do Francji we wrześniu 1968 roku, a wróciła w grudniu 1972 roku, choć w założeniach pobyt miał trwać cztery miesiące. Trafiła do studia piosenki przy paryskiej Olimpii, kierowanej przez Brunona Coquatrixa. Znalazła się w ekskluzywnej grupie pięciu najzdolniejszych piosenkarzy. Śpiewała też w rosyjskich kabaretach, m.in. Chez Raspoutine, a z czasem zaczęła dawać solowe koncerty.

- Mówiła, że Paryż nauczył ją interpretacji piosenki, solfeżu, dykcji, kontaktu z publicznością, co potem było tak szalenie ważne w Sopocie - wspomina biografka. W stolicy Francji artystka nauczyła się bycia gwiazdą, makijażu, tańca. - Bo tego też w tej szkole uczono, w Polsce nie było wtedy takich możliwości - mówi.

Album zawiera zdjęcia z Paryża, a na dołączonej płycie są utwory wykonywane w Paryżu.

MTJ Wytwórnia Muzyczna/YouTube

***

Mariola Pryzwan, autorka 20 biografii, biografka m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Anny German, Ireny Jarockiej, ale również osób spoza branży muzycznej, np. Haliny Poświatowskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Mariola Pryzwan (biografka)

Data emisji: 6.07.2021

Godzina emisji: 14.23

ag
Czytaj także

Wielki powrót Kayah i Bregovica. "To jest niezwykłe"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 18:19
- Razem z Goranem Bregoviciem od września atakujemy kilka miast w Polsce, a stanie się tak dzięki wspólnemu koncertowi w zeszłym roku, który się spotkał z ogromnym zainteresowaniem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Kayah.
rozwiń zwiń