"Żyje swoim życiem w licznych coverach". Grażyna Orlińska o utworze "Chałupy Welcome To"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 16:14
 - Ta piosenka żyje swoim własnym życiem w licznych coverach. Jak jej słucham, to cieszę się, że jest to jedno z moich pierwszych dzieci i mimo upływu lat, całkiem nieźle sobie radzi - mówiła na antenie radiowej Jedynki Grażyna Orlińska, autorka tekstu m.in. do słynnego przeboju "Chałupy Welcome To". 
Grażyna Orlińska
Grażyna Orlińska Foto: PR

Francois Martineau pap 1200.jpg
Gdyby Zbigniew Wodecki był Francuzem… Francois Martineau z niezwykłym projektem

Grażyna Orlińska jako autorka tekstów debiutowała w 1984 roku utworem "I ty któregoś dnia" z muzyką Ryszarda Poznakowskiego. Był to początek ich wieloletniej współpracy, która zaowocowała licznymi przebojami - w tym przebojem lata 1985 roku "Chałupy welcome to". - Rysiek Poznakowski zadzwonił i poprosił o tekst na lato - wspominała Grażyna Orlińska. - Chałupy akurat były na pierwszych stronach gazet, pokazywano tę miejscowość w telewizji i radiu, gdyż wszędzie mówiło się o tym, że można opalać się tam nago, więc spróbowałam napisać tekst - dodała z uśmiechem. 

Posłuchaj
09:16 2021_07_09 14_28_40_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Grażyna Orlińska o utworze "Chałupy Welcome To" (Muzyczna Jedynka)

 

Artystka podkreśliła, że minęło sporo czasu, zanim piosenka ujrzała światło dzienne. - Powstała ona na początku roku, ale czekała na "Lato z Radiem", na pierwszą audycję - przyznała. - Kiedy piosenka miała swoją premierę, Zbyszek Wodecki był wtedy za granicą, w USA. O tym, że "Chałupy" odniosły ogromny sukces, dowiedział się właśnie za oceanem - wspomniała Grażyna Orlińska. 

źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/Youtube 

Czytaj również: 

Miłość do teatru 

W rozmowie z Marią Szabłowską Grażyna Orlińska przyznała, że pisanie tekstów do piosenek nie było jej planem na życie. - Ciągnęło mnie w inne rejony, w poetykę. Moim wielkim marzeniem i miłością był teatr, trafiłam do niego trochę kuchennymi schodami, jako tekściarka - zdradziła. - Pierwszym moim kontraktem zawodowym z teatrem, poza recenzjami, które pisałam jako młoda dziewczyna, był wielki come-back Wioletty Villas w Teatrze Syrena - opowiadała gość audycji. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Grażyna Orlińska (autorka tekstów, poetka)

Data emisji: 14.28

ans 

Czytaj także

Zbigniew Wodecki we wspomnieniach Haliny Frąckowiak. "Ta przyjaźń scalała nasze rodziny"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 15:55
Dwa lata temu, 22 maja 2017 roku, zmarł Zbigniew Wodecki. Jedna z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych postaci polskiej sceny muzycznej, piosenkarz, kompozytor, ale również wspaniały przyjaciel. Jakim człowiekiem był prywatnie? Jak zapamiętali go najbliżsi? O swoich wspomnieniach ze Zbigniewem Wodeckim dla portalu PolskieRadio24.pl opowiedziała Halina Frąckowiak.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Jurksztowicz w wiosennej odsłonie. Wokalistka prezentuje nowy utwór

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 14:42
"Wiosennie" to już czwarty singiel promujący najnowszy, jubileuszowy album Anny Jurksztowicz pt. "Jestem taka sama". - Mam nadzieję, że ten utwór wejdzie do kanonu wiosennych piosenek - mówi wokalistka "Muzycznej Jedynce".  
rozwiń zwiń