"Moje życie artystyczne pełne jest przypadku". Jola Literska o współpracy z Rafałem Rękasiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 15:30
Wokalistka, kompozytorka, autorka. Jola Literska od dziecka związana jest ze Śląskiem, debiutowała w Programie 3 Polskiego Radia, w "Kabaretowej Scenie Trójki", współpracowała również z zespołem "Dżem".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Melinda Nagy/Shutterstock

Czytaj też:
Bartosz Chajdecki PAP 1200.jpg
"Zderzenie ludowości i etniczności z muzyką filmową". Bartosz Chajdecki o nowym singlu

- Większość moich artystycznych aktywności wynikała ze spotykania na mojej drodze ludzi, którzy byli mi życzliwi - mówi Jola Literska w rozmowie z Marią Szabłowską. Wokalistka dodaje, że jej życie artystyczne w dużej mierze składa się z przypadków.

Posłuchaj
11:11 2021_07_12 14_27_43_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jola Literska była gościem "Muzycznej Jedynki" ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Nieoczekiwana współpraca

Jeden z takich przypadków zdeterminował znajomość i współpracę Joli Literskiej z Grzegorzem Rękosiewiczem, polskim klawiszowcem, organistą, poetą, tekściarzem i kompozytorem. Jednocześnie piosenkarka podkreśla, że nazwisko to nie było jej obce. - Rafała poznałam przed koncertem "Dżemu" w roku 1992. Tak naprawdę jednak obserwowałam jego twórczość dużo wcześniej - mówi gość audycji.

- Rafał usłyszał moje wykonanie coveru Jaromira Nohavicy "Moje smutne serce" w internecie i jakoś tak się zgadaliśmy. Jego przyjaciel skontaktował się ze mną tak prawie konspiracyjnie i spytał, czy ja wiem, że Rafał pisze teksty - opowiada Literska. Artystka została zaproszona do przejrzenia tekstów dotąd niewykorzystywanych przez innych wokalistów.

- Następny zbieg okoliczności był taki, że Rafał nagrał płytę z przeznaczeniem dla męskiego głosu, ale męski głos się wycofał - dodaje. Początkowo trwały poszukiwania zastępstwa, ale ostatecznie kompozytor zaproponował współpracę właśnie Literskiej.

Zobacz też:

Inspiracja z natury

W pewnym momencie zebrała się grupa przyjaciół Rafała Rękasiewicza, wkrótce dołączyły też osoby związane z Jolą Literską. - Jakoś tak wspólnie stworzyliśmy płytę, której miało nie być. Bardzo nalegałam, ponieważ te teksty mi się podobały. To taka płyta intymna - mówi gość audycji. Prace trwały w domu kompozytora, w Górach Sowich, co miało dodatkowy wpływ na charakter płyty. - Teksty Rafała na pewno były inspirowane tą ciszą, w której mieszka, a próby odbywały się między górami - przyznaje Literska.

Wspólna płyta Joli Literskiej i Rafała Rękasiewicza nosi tytuł "Małe rzeczy".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Jola Literska (autorka tekstów, poetka)

Data emisji: 12.07.2021

Data emisji: 14.27

mg

Czytaj także

Warszawskie Combo Taneczne z nową płytą. "Brzmienie było punktem wyjścia"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 17:19
- Warszawa jest tak dynamicznym miastem, że jest o czym pisać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Młynarski. Warszawskie Combo Taneczne wydało niedawno album "Skarałeś mnie Boże", który powstał we współpracy z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego. Skąd pomysł na takie połączenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo lubię kombinować w muzyce". Klaudia Szafrańska o swojej przemianie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 16:04
Do sieci trafił najnowszy singiel Klaudii Szafrańskiej "Ko-oddech". - Przez to, że lubię dotykać różnych gatunków, to taka jest też moja muzyka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Klaudia Szafrańska. Czym dokładnie zaskoczy nas na swojej solowej płycie?
rozwiń zwiń