"Chciałam zrealizować testament mojego męża". Małgorzata Kowalska o Festiwalu Operowo-Operetkowym

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 16:21
- Chcemy zorganizować Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku i w ten sposób uczcić pamięć mojego męża - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kowalska, wdowa po Kazimierzu Kowalskim, który zmarł w ostatnią niedzielę. Znany śpiewak operowy miał w ten weekend inaugurować 23. edycję festiwalu.
Kazimierz Kowalski
Kazimierz KowalskiFoto: Polskie Radio

Kazimierz Kowalski 1200.jpg
Nie żyje Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny
Posłuchaj
08:29 2021_08_03 13_25_06_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Festiwal Operowo-Operetkowy rozpocznie się w sobotę (7.08) o godz. 20.00 Koncertem Galowym z okazji 185-lecia uzdrowiska Ciechocinek (Muzyczna Jedynka)

Kazimierz Kowalski przez wiele lat był związany z Teatrem Wielkim w Łodzi - jako solista oraz dyrektor naczelny i artystyczny. Był także twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Nekrolog Kazimierza Kowalskiego Nekrolog Kazimierza Kowalskiego

Festiwal Operowo-Operetkowy był jego dzieckiem

W 1998 roku Kazimierz Kowalski powołał Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku. - Ten festiwal był dzieckiem mojego męża i był dla niego najważniejszy. Nie chciał myśleć o swojej chorobie, mimo że już od dłuższego czasu był ciężko chory. Miał czas dla wszystkich i na wszystko, ale nigdy nie miał go dla siebie - mówi Małgorzata Kowalska.

Kolejna, 23. edycja Festiwalu Operowo-Operetkowego miała rozpocząć się już w tę sobotę, 7 sierpnia. Czy w obecnej sytuacji festiwal odbędzie się zgodnie z planem?

Małgorzata Kowalska przyznaje, że kiedy w niedzielę, już po śmierci swojego męża, wróciła do domu i usiadła przed jego biurkiem, to myślała o tym, jak jeszcze dzień wcześniej Kazimierz Kowalski pracował przy nim i wykonywał kolejne telefony. - Ogarnęłam to wszystko wzrokiem i mówię: Wszystko się skończyło, ale wtedy mój wzrok padł na kartkę, gdzie było napisane: "Gala pierwsza, gala druga…". Powiedziałam sobie, że muszę porozmawiać z burmistrzem Ciechocinka, żeby ten festiwal jednak odbył się w hołdzie pamięci mojego męża. Prace nad festiwalem były przecież bardzo zaawansowane, wszyscy byli gotowi, a jutro mamy próby. Wykonałam parę telefonów, bo realizacja takiego wydarzenia nie jest zależna tylko od jednej osoby. Wszyscy byli na tak - przekazuje Małgorzata Kowalska.

- W związku z tym podjęłam się, przy współudziale przyjaciół i wszystkich wykonawców, realizacji tego festiwalu. Chcemy to zrobić i w ten sposób uczcić pamięć mojego męża. Za to, co robił dla polskiej kultury i muzyki - dodaje żona Kazimierza Kowalskiego.

Jaki program?

Festiwal Operowo-Operetkowy rozpocznie się w sobotę (7.08) o godz. 20.00 Koncertem Galowym z okazji 185-lecia uzdrowiska Ciechocinek.

- Natomiast w niedzielę o godz. 20.00 mój mąż przewidział Koncert Galowy z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin. W ten sposób chciałam zrealizować jakby jego testament. Myślę, że jestem jedyną osobą, która może wytłumaczyć, dlaczego w obliczu jego śmierci śpiewamy operetkę. On to lubił i kochał. Zostawił nam to w spadku - twierdzi Małgorzata Kowalska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Małgorzata Kowalska (żona Kazimierza Kowalskiego)

Data emisji: 3.08.2021

Godzina emisji: 13.25

DS

Czytaj także

Inspirowana Powstaniem Warszawskim płyta "Ocali nas miłość" zespołu Ørganek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:24
Zespół Ørganek zaplanował w tym roku wydanie dwóch albumów. 30 lipca ukazała się płyta "Ocali nas miłość", dla której powstania punktem wyjścia były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotografów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Album promuje piosenka "Fotograf Brok", której premierowo można posłuchać na zakończenie rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tak właśnie wypłynęła Miranda". Iga Krefft o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 16:14
Ofelia wypuściła właśnie singiel zwiastujący pojawienie się drugiego albumu, na którym poznamy osiem jej nowych wcieleń. - Tak naprawdę te wszystkie postaci to jedna i ta sama osoba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iga Krefft. Co Ofelia pokaże swoim fanom?
rozwiń zwiń