"Zostają w uszach na lata". Dobrowolski o utworach Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 15:52
Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej i kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz spoczął na Cmentarzu Bródnowskim. - Jego muzyka chwyta za serce - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Dobrowolski, skrzypek jazzowy. Jak wspomina tego legendarnego artystę?
Hanna Banaszak i Karol Dobrowolski podczas uroczystości pogrzebowych Jerzego Dudusia Matuszkiewicza
Hanna Banaszak i Karol Dobrowolski podczas uroczystości pogrzebowych Jerzego "Dudusia" MatuszkiewiczaFoto: PAP/Rafał Guz

Jerzy Matuszkiewicz Forum 1200.jpg
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Pożegnaliśmy wybitnego artystę [POSŁUCHAJ]
Posłuchaj
09:57 2021_08_12 13_44_01_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 gdyby piosenki i melodie "Dudusia" trafiły do Hollywood, byłyby dziś ogólnoświatowymi przebojami (Muzyczna Jedynka)

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz odszedł w sobotnie popołudnie 31 lipca w wieku 93 lat. W środę 11 sierpnia w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa artysty. W ostatniej drodze towarzyszyli mu przyjaciele, m.in. Zbigniew Namysłowski, Andrzej Dąbrowski, Czesław "Mały" Bartkowski, Przemysław Dyakowski i Jerzy Bartz.

Dzięki "Dudusiowi" wyjechał do Paryża

Podczas pogrzebu Karol Dobrowolski zagrał na skrzypcach. - Znałem osobiście Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Niejednokrotnie pisał mi rekomendacje do Ministerstwa Kultury, kiedy ubiegałem się o stypendium, żeby móc wyjechać do Paryża i spełniać swoje marzenia. "Duduś" dołożył ważną cegiełkę, abym mógł rozwijać się na terenie Francji - wspomina gość Jedynki.

W pewnym momencie, podczas pożegnania Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, padło stwierdzenie, że gdyby piosenki i melodie "Dudusia" trafiły do Hollywood, byłyby dziś ogólnoświatowymi przebojami.

- Zgadzam się, to są perełki polskiej muzyki, nie tylko tej jazzowej. Gdziekolwiek znalazłyby się, byłyby ciepło przyjęte i na pewno odniosłyby sukces. Hollywood jest wyznacznikiem światowego kina, ale myślę, że ta muzyka chwyta za serce i jest w niej coś bardzo unikalnego i nienamacalnego. To sprawia, że te melodie po prostu zostają w uszach na długie lata. Mam bardzo duży sentyment do nich - twierdzi Karol Dobrowolski.

Źródło: YouTube/Karol Dobrowolski

Muzyka prosto z Francji

Karol Dobrowolski na co dzień tworzy muzykę kojarzoną ze stylem legendarnego Hot Club De France. Czy ten styl jest dziś równie modny jak kiedyś?

- To jest wizytówka francuskiego jazzu i muzyki, z czym nieodzownie jest związany kult Django (Reinhardta - red.). To jest coś ponadczasowego. Ta muzyka cały czas rozbrzmiewa w klubach, restauracjach i na ulicach Paryża - zdradza Karol Dobrowolski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Karol Dobrowolski (skrzypek jazzowy)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 13.44

DS

Czytaj także

Inspirowana Powstaniem Warszawskim płyta "Ocali nas miłość" zespołu Ørganek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:24
Zespół Ørganek zaplanował w tym roku wydanie dwóch albumów. 30 lipca ukazała się płyta "Ocali nas miłość", dla której powstania punktem wyjścia były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotografów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Album promuje piosenka "Fotograf Brok", której premierowo można posłuchać na zakończenie rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tak właśnie wypłynęła Miranda". Iga Krefft o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 16:14
Ofelia wypuściła właśnie singiel zwiastujący pojawienie się drugiego albumu, na którym poznamy osiem jej nowych wcieleń. - Tak naprawdę te wszystkie postaci to jedna i ta sama osoba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iga Krefft. Co Ofelia pokaże swoim fanom?
rozwiń zwiń