50 lat "Złotej Tarki". Lidia Miłosz: to będą wspaniałe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 21:59
W Iławie odbędzie się prawdziwe jazzowe święto i to już po raz pięćdziesiąty. Chodzi o Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka". - Iława to bardzo przyjazne miejsce nie tylko dla jazzu, ale dla każdego rodzaju muzyki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Lidia Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury. Kto wystąpi na scenie?
Dymitr Markiewicz i Kyle Dillingham podczas Złotej Tarki
Dymitr Markiewicz i Kyle Dillingham podczas "Złotej Tarki"Foto: Andrzej Iwanowski / Forum

Karol Dobrowolski PAP 1200.jpg
"Zostają w uszach na lata". Dobrowolski o utworach Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza
Posłuchaj
06:52 2021_08_12 13_28_25_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Przez wiele lata "Złota Tarka" była organizowana w warszawskiej Stodole, po czym została przeniesiona do Iławy (Muzyczna Jedynka)

"Złota Tarka" od lat przyciąga rzesze fanów z całego świata. Nie inaczej będzie od 13 do 15 sierpnia.

- Jazzowy Sierpień rozpoczęliśmy już wydarzeniami towarzyszącymi, a przed nami koncerty galowe. W piątek 13 sierpnia odbędzie się wspaniały koncert pod kierunkiem Wiesława Pieregorólki Big Collective Band z udziałem solistów: Marianny Wróblewskiej, Jana Młynarczyka, Stanisława Piwowarskiego, Andrzeja Jagodzińskiego. Będą z nami też: Jerzy Detko, Adam Abrahamczyk, Marek Michalak, Roman Bartnicki, Henryk Miśkiewicz i Robert Majewski - zapowiada Lidia Miłosz.

O godz. 24.00 odbędzie się, już tradycyjnie, w Parku Miejskim, bal jazzowy z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną, natomiast w sobotę o godz. 20.00 zaplanowano Koncert Galowy "50 lat Złotej Tarki" pod kierunkiem dyrektora artystycznego Grzecha Piotrowskiego. Alchemik Big Band zagrają "Tribute to Ella Fitzgerald" i Lindy Hop Battle. Na scenie pojawią się goście specjalni, m.in. Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Anna Karwan i Agnieszka Wilczyńska.

Z Warszawy do Iławy

Przez wiele lata "Złota Tarka" była organizowana w warszawskiej Stodole, po czym została przeniesiona do Iławy. Wiele osób chwali sobie ten krok, ponieważ miasto żyje jazzem.

- Iława to bardzo przyjazne miejsce nie tylko dla jazzu, ale dla każdego rodzaju muzyki. Przez ostatnie lata przestrzenie Iławy wzbogaciły się o nowe miejsca. W tym momencie mamy przy Ratuszu Galerię Jazzową, gdzie obecnie dostępna jest wystawa poświęcona plakatom jazzowym, które na przestrzeni wielu lat projektował pan Bogdan Wojtek Bartkowski - mówi Lida Miłosz.

- Za nami już wydarzenie towarzyszące "W rzeźbie jest jazz". Była to wystawa rzeźb stalowych lokalnego artysty Rafała Szulca. Będzie również dostępna do oglądania w amfiteatrze w trakcie festiwalu - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Lidia Miłosz (dyrektor Iławskiego Centrum Kultury)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 13.28

DS

Czytaj także

Inspirowana Powstaniem Warszawskim płyta "Ocali nas miłość" zespołu Ørganek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:24
Zespół Ørganek zaplanował w tym roku wydanie dwóch albumów. 30 lipca ukazała się płyta "Ocali nas miłość", dla której powstania punktem wyjścia były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotografów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Album promuje piosenka "Fotograf Brok", której premierowo można posłuchać na zakończenie rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tak właśnie wypłynęła Miranda". Iga Krefft o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 16:14
Ofelia wypuściła właśnie singiel zwiastujący pojawienie się drugiego albumu, na którym poznamy osiem jej nowych wcieleń. - Tak naprawdę te wszystkie postaci to jedna i ta sama osoba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iga Krefft. Co Ofelia pokaże swoim fanom?
rozwiń zwiń