Trwa XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:00
W dniach 5-12 września w Sosnowcu odbywa się wyjątkowe wydarzenie kulturalne. "XX Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki i Znanej i Nieznanej - Muzyka z Nowego Świata" ma na celu ukazanie twórczości muzycznej Ameryki Południowej i Północnej w zestawieniu z inspiracjami i fascynacjami polskich i hiszpańskich twórców oraz wykonawców. 
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia Foto: mat. pomocyjne

56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Relacja Adama Rozlacha z Wrocławia

- Co roku każdy festiwal ma szeroko otwartą formułę i niesie za sobą coś zupełnie specjalnego. Teraz będzie to muzyka głownie amerykańska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Góral, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

5 września podczas koncertu inauguracyjnego festiwal w Sali Widowiskowo-Koncertowej MUZA w Sosnowcu wystąpili: Adam Makowicz - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, Sławomir Chrzanowski - dyrygent. - Pierwszego dnia gościliśmy wybitnego pianistę Adama Makowicza i rozpoczęliśmy trochę jazzowo - dodaje dyrektor. 


Posłuchaj
05:23 Jedynka/MJ Góral Sosnowiec.mp3 Trwa XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej (Muzyczna Jedynka)

 

Musical wszechczasów 

Niezmiennie poprawiająca humor "Deszczowa piosenka" z popisowymi kreacjami Gene’a Kelly’ego, Debbie Reynolds i Donalda O’Connora to jeden z najlepszych i najbardziej lubianych musicali wszech czasów. - Przed nami wydarzenia w piątek i sobotę, dzisiaj trochę filmowo, będziemy mogli zobaczyć film w odnowionej wersji filmowej, najbardziej znany i popularny musical wszechczasów, czyli "Deszczową piosenkę" - podkreśla Michał Goral. 

XX edycja festiwalu 

Idea zorganizowania festiwalu muzycznego w rodzinnym mieście Jana Kiepury zrodziła się we wrześniu 2001. Podczas tegorocznej edycji widzowie mogą usłyszeć muzykę muzykę rdzenną obu Ameryk, muzykę klasyczną, blues, jazz, muzykę sephardyjską. Jak czytamy na stronie festiwalowej "„Lista artystów i zespołów artystycznych, które do tej pory wystąpiły w Sosnowcu jest długa i świadczy o rosnącej randze artystycznej festiwalu w naszym regionie. Głównym założeniem programowym festiwalu jest, co zresztą zostało ujęte w jego nazwie prezentacja utworów muzycznych należących do szerokiego repertuaru największych sal koncertowych na świecie, czyli takich, które cieszą się ogromną popularnością wśród melomanów". 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Michał Góral (dyrektor festiwalu) 

Data emisji: 8.09.2021 r. 

Godzina emisji: 13.18

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Discovery&Movie. Niezwykły koncert muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 17:00
27 czerwca 2021 roku w Centrum Kultury i Aktywności w warszawskiej dzielnicy Targówek będzie miał miejsce niezwykły koncert "Discovery&Movie". - To będzie nie tylko muzyka, ale zachwycająca opowieść o tajemnicach, jakie kryje Morze Czerwone - mówi w "Muzycznej Jedynce" Paweł Steczek, kompozytor i autor projektu. 
rozwiń zwiń