Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:59
- W zasadzie nigdy nie wracałem do przeszłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kozakiewicz, który tym razem zrobił wyjątek i nagrał album podsumowujący 50 lat na scenie. Jak ten znany artysta wspomina pół wieku swojej kariery muzycznej?
Dariusz Kozakiewicz
Dariusz KozakiewiczFoto: Piotr Piorun

Natalia Kukulska cinema boogie 1200.jpg
25-lecie pracy artystycznej z nowym wydawnictwem. Natalia Kukulska z EP-ką "Jednogłośna"
Posłuchaj
27:33 2021_10_04 14_18_29_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na pierwszej płycie możemy usłyszeć m.in. zespół Test, którego oblicze niemal od podstaw zmienił właśnie Dariusz Kozakiewicz (Muzyczna Jedynka)

"Krokodyl - 50 lat na scenie" to pierwszy album wydany pod nazwiskiem Dariusza Kozakiewicza, będący podsumowaniem pół wieku, które spędził na scenie i w studiach nagraniowych. Album powstał nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Płyta pierwsza to kompozycje Kozakiewicza wykonane i zaśpiewane przez Annę Jantar, Marka Piekarczyka , Natalię Sikorę, Patrycję Markowską oraz zespoły Świadectwo Dojrzałości, Test i Perfect. Na drugiej płycie słyszymy niezapomniane riffy i partie solowe, które Dariusz Kozakiewicz wykonał w utworach wykonywanych przez zespoły Breakout, Air Condition, Homo Twist, a także Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Markowskiego czy Wojciecha Kordę.

Co myśli sam Dariusz Kozakiewicz, kiedy patrzy na tę kompilację? - Że już dochodzę do bardzo poważnego wieku - śmieje się. - W zasadzie nigdy nie cofałem się w przeszłość, raczej interesował mnie bardziej dzień dzisiejszy oraz przyszłość. Dopiero przy układaniu programu na te dwie płyty, zdałem sobie sprawę, ile to lat minęło - dodaje już poważnie.

Polskie Radio/YouTube

Nie interesowały go normalne piosenki

Na pierwszej płycie możemy usłyszeć m.in. zespół Test, którego oblicze niemal od podstaw zmienił właśnie Dariusz Kozakiewicz. - Szczęśliwie tak się stało, oczywiście dla mnie, ponieważ w zespole w pierwszym składzie nastąpił pewien rozłam. Rozmawiałem z Wojtkiem Gąssowskim i obiecałem mu, że możemy coś z tym zrobić, ale mnie interesuje bardziej hard rock niż takie normalne piosenki. To był mój kompozytorski debiut (…). W zespole Test mogłem się naprawdę sprawdzić: na scenie, jako kompozytor i jako aranżer - wyjaśnia gość Jedynki. 

dkozakiewicz_to-nie-zart_okl.jpg
Dariusz Kozakiewicz jako wokalista? "To nie żart"!

- Nigdy nie uważałem się i nadal nie uważam za jakiegoś dobrego, znanego kompozytora (…). Dla mnie kompozycja zaczyna się mniej więcej od 8-10 minut i zawsze te utwory, które skomponowałem były trochę za długie. Zanim pojawi się jakiś temat, zawsze musiało być podprowadzenie, jakiś nastrój i to zazwyczaj trwało długo - opowiada Dariusz Kozakiewicz.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia/YouTube

Interesuje się jazzem

Dariusz Kozakiewicz w swojej karierze miał taki moment, kiedy odszedł od bluesa i zaczął grać jazz. - Od najmłodszych lat interesowała mnie muzyka jazzowa. Kiedy już grałem różne rzeczy w warszawskich klubach, chodziłem na wszystkie koncerty jazzowe. Ta muzyka była mi bardzo bliska, chociaż jazzu nie grałem, ale bardzo go lubiłem ze względu na poczucie wolności i przede wszystkim improwizację - przyznaje.

- Właściwie do dzisiaj najbardziej sobie cenię muzykę, która jest improwizowana. Na całe szczęście podczas moich wojaży z różnymi zespołami i wykonawcami, mogłem sobie pozwolić, żeby zaimprowizować w piosence. Właściwie, co koncert, moja gra była zawsze inna. Ciągle szukałem jakichś inspiracji właśnie z tej muzyki. To nigdy nie było dla mnie nudne i zawsze starałem się grać coś, co jest świeże - dodaje Dariusz Kozakiewicz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Dariusz Kozakiewicz (gitarzysta, kompozytor, wokalista)

Data emisji: 4.10.2021 

Godzina emisji: 14.18

DS

Czytaj także

Waldemar Kuleczka z nowym albumem. "To był rodzaj egzaminu po latach"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 16:10
- Brak wokalisty na tej płycie jest świadomym wyborem. To kwestia instrumentalnego wyżywania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kuleczka. Czy "Romantic Funk" jest tym kierunkiem muzycznym, w którym zamierza podążać nasz gość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pościel". Duet Buki prezentuje nowy utwór

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:28
- "Pościel" jest to piosenka o znalezieniu miejsca dla siebie, w którym można oczyścić umysł i znaleźć wewnętrzny spokój - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ola Bąkała, członkini duetu Buki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wciąż "Obecny". Kuba Badach o reedycji płyty z utworami Andrzeja Zauchy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 16:01
- To wydawnictwo jest lekiem na całe zło - mówi o reedycji albumu "Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha", wokalista Kuba Badach. Utwory zmarłego tragicznie artysty poddano remasteringowi, zadbano również o nową szatę graficzną.
rozwiń zwiń