Specjalistka od Edith Piaf. Joanna Rawik świętuje 65 lat na scenie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 15:33
Śpiewała w paryskiej Olimpii, mierzyła się z repertuarem Fryderyka Chopina, a artystką, której poświęca najwięcej czasu i wysiłku, jest legenda francuskiej sceny - Edith Piaf. Joanna Rawik od ponad sześćdziesięciu lat cieszy widzów i słuchaczy swoją, pełną różnorodności, twórczością.
Joanna Rawik podczas jubileuszu Marka Wawrzkiewicza
Joanna Rawik podczas jubileuszu Marka Wawrzkiewicza Foto: Pawel Sonnenburg / Forum

Czytaj też:
Kozakiewicz Dariusz (2) 1200x660.jpg
Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Goszcząca w "Muzycznej Jedynce" artystka w tym roku obchodzi jubileusz 65 lat na scenie. Od początku ważną rolę w dorobku Joanny Rawik zajmowały piosenki "wróbelka z placu Pigalle" - Edith Piaf. Są one również elementem wyjątkowego monodramu poświęconego francuskiej artystce.


Posłuchaj
14:26 2021_10_05 13_20_43_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Joanna Rawik świętuje jubileusz 65 lat na scenie ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Życie i sztuka - jedność

Joanna Rawik jest autorką jedynej jak dotąd w Polsce książki poświęconej Edith Piaf. Od kilkunastu lat ukazuje się wersja zatytułowana "Edith Piaf: ptak smutnego stulecia". Treść tej książki stała się fundamentem monodramu. - Na początku listopada będę nagrywała tenże monodram dla Teatru Polskiego Radia i jest to moje największe osiągnięcie życiowe - mówi gość audycji. Już w roku 1966 wraz z innymi polskimi wykonawcami Joanna Rawik występowała w paryskiej "Olimpii"...

Czyli miejscu, z którym przed śmiercią związana była również Edith Piaf. A to niejedyne miejsce bliskie francuskiej artystce i niejedyne budzące nostalgię, sprzyjające filozoficznym, egzystencjalnym rozważaniom. - W dniu premiery pojechałam na cmentarz Père-Lachaise i stałam nad grobem Piaf. Pomyślałam sobie, że i tak wszystko się gdzieś, kiedyś kończy. Zrozumiałam też wtedy, dzięki Edith, jedną bardzo ważną rzecz. Sztuka i życie stanowią jedność - przekonuje Joanna Rawik.

Zobacz też:

Chwila z Chopinem

Przy okazji trwającej w Warszawie, kolejnej już, edycji Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina na antenie Programu 1 Polskiego Radia przypomniano utwór "Romantyczność" stworzony na bazie jednego z polonezów Chopina, a wykonany przez gościa audycji. I choć część środowiska muzycznego mówiła o profanacji dorobku wielkiego kompozytora, sama Joanna Rawik opowiada o tym, z jak ciepłym przyjęciem się spotykała. - Występowałam na wielkich koncertach, wspólnie z wielkimi gwiazdami estrady, filmu i teatru. Cieszyłam się sympatią śpiewaków, aktorów - wspomina.

YouTube/Joanna Rawik - temat

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Joanna Rawik (piosenkarka, dziennikarka, aktorka)

Data emisji: 5.10.2021 

Godzina emisji: 13.20

mg