Lider zespołu BiboBit: Agnieszka Osiecka jest ikoniczną postacią

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 17:50
- Osiecka unosi się między ludźmi i jest bardzo blisko nas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Moszczyński, lider i wokalista zespołu BiboBit. Jego formacja w 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej wyda nowofalowy album z tekstami poetki. W jaki sposób wybierano repertuar na płytę?
Daniel Wolny Moszczyński z zespołu Bibobit
Daniel 'Wolny'" Moszczyński z zespołu BibobitFoto: Czwórka

Agnieszka Osiecka 1200.jpg
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach
Posłuchaj
20:18 2021_10_08 13_15_15_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Zespół chciał, aby utwory w nowych aranżacjach zabrzmiały świeżo, dlatego kluczem doboru piosenek była także zwięzłość słowa (Muzyczna Jedynka)

Album "BiboBit/Osiecka - Co to za czas?" będzie mieć premierę już w sobotę 9 października, a usłyszymy na nim nowe opracowania piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. - Idea przygotowania tego materiału padła ze strony Teatru Nowego w Poznaniu. My sami pewnie nie porwalibyśmy się na to, ponieważ Agnieszka Osiecka jest jednak totalnie ikoniczną postacią - komentuje Daniel Moszczyński.

- Skoro pojawiła się taka propozycja, to zrozumieliśmy, że ktoś nas widzi w świecie Agnieszki, mimo że na początku, to nam się nie składało. Powiedzieliśmy, że spróbujemy i droga rzeczywiście prowadziła przez utwory. Zadałem sobie trud przeczytania całej antologii, którą posiadałem i tam doszukałem się na początek 60 tekstów, które w moich ustach prawdopodobnie mogą zabrzmieć przekonująco i z którymi mogę się utożsamić oraz zgodzić - twierdzi gość Jedynki.

Zespół chciał, aby utwory w nowych aranżacjach zabrzmiały świeżo, dlatego kluczem doboru piosenek była także zwięzłość słowa. - Później zrozumieliśmy, że chcemy zmierzyć się z naprawdę wielkimi szlagierami typu "Niech żyje bal", a z drugiej strony chcemy pokazać utwory, które w naszym mniemaniu zasługują na to, żeby jeszcze przybliżyć je światu - dodaje.

Źródło: Bibobit/Osiecka, "Zielono mi"

To nie miała być… płyta

Praca nad szkieletami piosenek przebiegała bardzo szybko, bo tylko w półtora dnia. - Przez to, że jesteśmy z różnych części kraju, czasu na próby nie mamy aż tak wiele, więc te dwa dni po prostu musiały nam wystarczyć (…). Oczywiście te dwa dni były początkiem pracy, bo my jakby nie chcieliśmy nagrywać płyty, tylko przygotowywaliśmy aranżacje do spektaklu, który miał miejsce w Teatrze Nowym w Poznaniu na finał "Pamiętajmy o Osieckiej" - wyjaśnia Daniel Moszczyński.

- Koncert został przeniesiony na deski Teatru Nowego w Poznaniu, potem był w zasadzie pierwszy spektakl online w trakcie COVID-19 i trochę nas to zatrzymało. Dlatego postanowiliśmy nagrać płytę, żeby iść za tym, co nam towarzyszyło w Teatrze Nowym - opowiada.

Kto z zespołu wpadł na pomysł, żeby z albumu zrobić w zasadzie słuchowisko i wpleść pomiędzy utwory wypowiedzi Agnieszki Osieckiej? - Muszę się przyznać, że to był mój pomysł. Bardzo się cieszę, że udało się to zrobić, bo mam wrażenie, że dzięki temu Osiecka jest jeszcze bardziej obecna na płycie. Myślę, że najbardziej można poczuć to w teatrze, kiedy graliśmy spektakl i kiedy będziemy grali ten materiał na koncertach. Ona wtedy unosi się między ludźmi i jest blisko nas - przyznaje piosenkarz.

Koncert "To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach" Koncert "To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach"

Koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu

W 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej, tj. w sobotę 9 października po godz. 20.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia odbędzie się koncert poświęcony jej pamięci. W jego trakcie usłyszymy m.in. Anię Rusowicz, Dorotę Miśkiewicz, Igora Herbuta i Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie.

Cykl koncertów "To, co najpiękniejsze", pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych, realizowany jest w Polskim Radiu od jesieni 2017 roku. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym również klasycznej, wśród odbiorców poszukujących kontaktu z wartościową muzyką i kulturą wysoką.

Transmisję sobotniego koncertu "To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach" będzie można śledzić na antenie Programu 3, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

. .

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Daniel Moszczyński (BiboBit)

Data emisji: 8.10.2021 

Godzina emisji: 13.15

DS

Czytaj także

"Chcę tworzyć melodie, które będą nucone i śpiewane". Król o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:52
- Czuję, że cały czas jestem w szpagacie między alternatywą, a mainstreamem. Całkiem dobrze mi w tej pozycji i póki mam jeszcze silne nogi, mogę tak chwilę potrwać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Król. Jeden z liderów polskiej muzyki alternatywnej - Błażej Król - nagrał swój szósty album zatytułowany "Dziękuję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:59
- W zasadzie nigdy nie wracałem do przeszłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kozakiewicz, który tym razem zrobił wyjątek i nagrał album podsumowujący 50 lat na scenie. Jak ten znany artysta wspomina pół wieku swojej kariery muzycznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życia rysy – Agnieszka Osiecka. Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:50
9 października przypada 85. rocznica urodzin "poetki doskonałej" – Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji w zaprosiliśmy na specjalną audycję słowno-muzyczną z udziałem znakomitych artystów, którzy śpiewali jej piosenki, ale także opowiadali o znaczeniu jej tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:50
W 85 rocznicę urodzin poetki w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im Witolda Lutosławskiego odbył się niezwykły koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze". 
rozwiń zwiń