"Jest we mnie optymizm i nadzieja". Ryszard Rynkowski obchodzi 70. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:00
Piosenkarz, kompozytor, pianista, autor wielkich przebojów - 9 października 2021 roku skończył 70 lat. - Bardzo dziękuję za wszystkie życzenia i chęć pomocy. (...) Jest we mnie optymizm i nadzieja, że nagram jeszcze swoją autorską płytę - powiedział w rozmowie z Marią Szabłowską. 
Ryszard Rynkowski podczas koncertu z cyklu Scena Szpilmana - Jedynka Live
Ryszard Rynkowski podczas koncertu z cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live"Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
16:27 2021_10_09 14_13_34_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Maria Szabłowska rozmawia z Ryszardem Rynkowskim - cz. 1 (Muzyczna Jedynka)

Posłuchaj
20:47 Jedynka/Muzyczna Jedynka - 10.10.2021 Ryszard Rynkowski cz. 2 Maria Szabłowska rozmawia z Ryszardem Rynkowskim - cz. 2 (Muzyczna Jedynka)

  

rynkowski ryszard koncert 1200x660.jpg
"Chciałem być" w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. Niezwykły koncert ku pamięci Krzysztofa Krawczyka

Artysta na antenie Programu 1 przyznaje, że już od dłuższego czasu myśli o nagraniu nowego albumu. - Dwa lata temu zapowiadałem, że zaczynam pracę nad nową płytą, deklarowałem termin, że może na 70. urodziny powinienem ją nagrać - mówi. - Na razie nie mam swojego materiału muzycznego, od czasu do czasu siadam do instrumentu. (...) W tym wieku, który teraz kończę, wypadałoby, żeby ta płyta była ostatnia i autorska. Czekam na przypływ natchnienia, żeby napisać coś równie ładnego i optymistycznego w sensie muzycznym - dodaje. 

źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/Youtube 

Muzyka od najmłodszych lat 

Ryszard Rynkowski muzyką interesował się od dzieciństwa, ucząc się gry na fortepianie, najpierw u organisty z rodzinnej parafii, a potem w szkole muzycznej. 

- Tata sprowadził pianino, przywiózł do babci, miałem wtedy pięć lat. Przychodził do mnie organista, ponieważ byłem za mały, żeby spróbować swoich sił w szkole muzycznej - opowiada Ryszard Rynkowski. - On mnie nauczył pierwszych zapisów nutowych, a jak poznałem gamę, zacząłem sam kombinować, kiedy jego nie było. Później się nauczyłem grać takie piosenki, które śpiewał mi mój ojciec, a były to przedwojenne utwory - dodaje. 

Jak przyznaje wokalista, zanim rozpoczął muzyczną edukację, był samoukiem. - To było takie samouctwo słuchowe, grałem ze słuchu. Nie miałem zapisu nutowego, ale potrafiłem zagrać piosenkę, którą usłyszałem np. w radiu. Im lepsza znajomość klawiatury, tym lepiej odnajduje się dźwięki - dodaje.

 

 

"Scena Szpilmana - Jedynka Live!"

31 stycznia 2020 roku artysta zaprezentował solowy recital w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie w cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!". 

"Podczas takich kameralnych koncertów często gram wyłącznie na fortepianie, ale zapewniam, że w trakcie naszego piątkowego spotkania zabrzmią piosenki, które na pewno będą warte tego, żeby ich wysłuchać, chociaż będą trochę balladowe i może trochę liryczne" - powiedział w archiwalnym wywiadzie Ryszard Rynkowski. 


Maria Szabłowska i Ryszard Rynkowski podczas koncertu Maria Szabłowska i Ryszard Rynkowski podczas koncertu z cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!"

Czytaj również: 

źródło: Ryszard Rynkowski - temat/Youtube

***

Ryszard Rynkowski to twórca m.in. przebojów: "Szczęśliwej drogi już czas", "Nie budźcie marzeń ze snów", "Dziewczyny lubią brąz", "Za młodzi, za starzy" czy "Dary losu", ma na koncie 12 solowych albumów, z czego połowa osiągnęła status złotej i platynowej płyty oraz podwójnej "platyny". Pianista Grupy Bluesowej Gramine, w latach 1978-1987 wokalista grupy Vox. Ryszard Rynkowski jest wielokrotnym laureatem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Fryderyka w kategorii "wokalista roku". Artysta uhonorowany został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Orderem Uśmiechu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawia: Maria Szabłowska 

Gość: Ryszard Rynkowski 

Data emisji: 9.10.2021 r./10.10.2021 

Godzina emisji: 14.00/17.00

mat. prasowe/ans