"Muzyka ludowa ma wspólnotowy charakter". Szef RCKL o konkursie II Nasze Muzyczne Źródełko

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 14:57
Tylko do niedzieli 24 października Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej przyjmują zgłoszenia do konkursu II Nasze Muzyczne Źródełko. - W różnych miejscach Polski jest naprawdę dużo muzykowania związanego właśnie z muzyką ludową - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek, szef RCKL. Kto może wziąć udział w konkursie?
II Nasze Muzyczne Źródełko
II Nasze Muzyczne ŹródełkoFoto: Polskie Radio

Bisz PAP 1200.jpg
"Zależy nam na jakości tekstowej". Bisz o muzyce i wznowieniu popularnej płyty
Posłuchaj
05:29 2021_10_19 13_38_24_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza (Muzyczna Jedynka)

W ubiegłym roku młodzi słuchacze Polskiego Radia, którzy na co dzień grają muzykę ludową i folkową, mogli po raz pierwszy wziąć udział w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko. - Cieszył się on olbrzymią popularnością - przyznaje Piotr Kędziorek.

Redaktor naczelny RCKL uważa, że w pierwszej edycji wpłynęło wiele zgłoszeń, które charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem.

II Nasze Muzyczne Źródełko II Nasze Muzyczne Źródełko

Jak wziąć udział w drugiej edycji?

- W ślad za tym zainteresowaniem ogłosiliśmy konkurs po raz drugi. Do najbliższej niedzieli 24 października czekamy na zgłoszenia. W konkursie mogą wziąć udział muzykujące dzieci w wieku od 3 do 15 lat lub też muzykujące rodziny, zespoły dziecięce i młodzieżowe. Takiego muzykowania związanego z muzyką ludową w różnych miejscach Polski jest naprawdę dużo - mówi Piotr Kędziorek.

Zainteresowani udziałem w konkursie zostaną podzieleni według czterech kategorii: dzieci od 3 do 6 lat, od 7 do 10 lat, od 11 do 15 lat i rodzinna (zespołowa) - przy czym liczba dzieci poniżej 15 lat w zespole musi być większa niż połowa zespołu.

Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza, który jest dostępny na stronie zrodelko.polskieradio.pl. Utwory mogą być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską. Lista finalistów ogłoszona zostanie 31 października w audycji "Źródełko" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

W drugim etapie konkursu to słuchacze wybiorą zwycięzców spośród finalistów, wyłonionych przez jury ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń. Od 31 października do 14 listopada będzie można głosować na swojego faworyta poprzez stronę konkursu. Nazwiska laureatów poznamy 21 listopada. Nagrodą jest występ na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Muzyka ludowa towarzyszy polskim rodzinom

- Muzyka ludowa nadaje się najlepiej do wspólnego muzykowania, ponieważ ma taki wspólnotowy charakter. Zawsze towarzyszyła różnym wydarzeniom w lokalnej społeczności czy wszystkim rodzinnym uroczystościom, świętom itd. Okazuje się też, że w wielu miejscach nadal towarzyszy polskim rodzinom. Jest też bardzo dużo domów kultury czy szkół, w których nauczyciele wprowadzają dzieci w muzykowanie - komentuje Piotr Kędziorek.

Więcej informacji, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny RCKL)

Data emisji: 19.10.2021 

Godzina emisji: 13.38

DS

Czytaj także

Kowalski: jestem najbardziej spełniony, kiedy moja muzyka działa na drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 16:52
Już 5 listopada ukaże się debiutancki album Kamila Kowalskiego zatytułowany "DOM". - Ta płyta powstawała przez całe moje życie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kowalski. Czy jego emocjonalność pomaga mu w karierze muzyka, czy jest jednak wprost przeciwnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klaudia Szafrańska z piosenką o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 12:02
Kilka singli na debiutancką płytę już znamy, a w najnowszym Klaudia Szafrańska postanowiła zabrać słuchaczy w podróż po jej Warszawie. Okazuje się, że w tej Warszawie jest jeszcze wiele tajemnic z przeszłości.
rozwiń zwiń