Premiera w Jedynce. Nierubiec: Krawczyk zostawił wiele niepublikowanych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 18:59
"Włoska miłość" to piosenka, którą Krzysztof Krawczyk nagrał rok przed swoim odejście, ale swoją premierę ma dopiero teraz. - Zostawił jeszcze wiele niepublikowanych piosenek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Nierubiec, który skomponował muzykę do tego utworu. Dlaczego Krzysztof Krawczyk nawiązał do klimatu włoskich piosenek z lat sześćdziesiątych?
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof KrawczykFoto: TVP / Forum

fryderyki kosmala pap_1200.jpg
Fryderyki 2021 rozdane – Krzysztof Krawczyk z pośmiertną nagrodą
Posłuchaj
08:30 2021_10_21 13_21_16_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Marcin Nierubiec przyznaje, że Krzysztof Krawczyk był artystą, który cały czas szukał kontaktu z młodszym pokoleniem (Muzyczna Jedynka)

"Włoska miłość" to pierwsza z niepublikowanych za życia Krzysztofa Krawczyka piosenek. Skomponował ją Marcin Nierubiec, który już blisko 20 lat temu współpracował z wokalistą przy utworze "Mijamy" na albumie "Bo marzę i śnię", który uzyskał status podwójnie platynowej płyty.

- To było lata temu, bo w 2003 roku (…). Wtedy miałem okazję poznać Krzysztofa Krawczyka. Muszę powiedzieć, że było to dla mnie wyjątkowe spotkanie, bo zawsze byłem jego wielkim fanem. Właściwie towarzyszył mi od dzieciństwa - wspomina Marcin Nierubiec.

Źródło: Andrzej Kosmala/Krzysztof Krawczyk, "Włoska miłość"

Krawczyk szukał kontaktu z młodym pokoleniem

Marcin Nierubiec przyznaje, że Krzysztof Krawczyk był artystą, który cały czas szukał kontaktu z młodszym pokoleniem. Tak również było w przypadku "Włoskiej miłości".

- Dużą rolę odegrał tutaj Andrzej Kosmala (menedżer Krzysztofa Krawczyka - red.), do którego dwa lata temu wysłaliśmy tę piosenkę. Autorem tekstu jest Jacek Cygan, z którym też udało mi się napisać kilka piosenek. To dla mnie wielkie wyróżnienie, bo wiadomo, że Jacek Cygan jest autorem wielu polskich evergreenów. Andrzej Kosmala pokazał tę piosenkę Krawczykowi i chwilę musiała poczekać. Została nagrana rok przed śmiercią artysty i dopiero dzisiaj ma premierę - zdradza Marcin Nierubiec.

Wg zamysłu jej autorów "Włoska miłość" miała być piosenką wesołą. - Nie wiem, czy wszyscy słuchacze Jedynki wiedzą, ale Krzysztof Krawczyk miał w swojej rodzinie Włochów. Od strony ojca, Januarego, płynęła w nim kropla włoskiej krwi. Stąd zawsze miał wielki sentyment do Włoch i włoskich przebojów lat 60. i 80. - opowiada gość audycji.

Źródło: Polskie Radio/Koncert "To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka"

Część większej całości

Premierowy utwór ma być częścią większej całości, która ukaże się w przyszłym roku. Wydawnictwo będzie utrzymane w klimacie włoskim.

- Myślę, że nie zdradzam tutaj tajemnicy, iż Krzysztof Krawczyk zostawił jeszcze wiele niepublikowanych piosenek. Sądzę, że słuchacze mogą być przygotowani na niejedną muzyczną niespodziankę. Jednak to wszystko na pewno będzie jeszcze trwało, bo jest trochę tych utworów, a nie wszystkie z nich będą publikowane - mówi Marcin Nierubiec.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Marcin Nierubiec (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 21.10.2021 

Godzina emisji: 13.21

DS

Czytaj także

Adam Rozlach: każdy z finalistów może wygrać Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 16:29
Relacjonujący XVIII Konkurs Chopinowski Adam Rozlach podkreśla, że każdy z finalistów gra inaczej i nikogo z nikim nie można porównać. - Dziś gra czterech ostatnich, wieczorem znane będzie rozstrzygnięcie - mówi. Zauważa, że jest tak wysoki poziom, iż wszystkie werdykty są możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jedna z najwybitniejszych postaci, jaką Kozienice dały Polsce". Dyrektor Domu Kultury o Bogusławie Klimczuku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:26
- Bogusław Klimczuk to symbol polskiej piosenki. Skomponował ponad 250 utworów, a wiele z nich było absolutnymi hitami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. W tym roku Kozienice świętują jubileusz setnej rocznicy urodzin tego wybitnego artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Werk: w Łodzi po raz 13. rusza Soundedit Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 17:08
Soundedit 2021 rozpoczyna się projektem L@Woman poświęconym zespołowi The Doors, bo mija 51 lat od wydania ich szóstego albumu "L.A. Woman", ostatniego nagranego z Jimem Morrisonem. Zespół L@Woman pod kierownictwem Marcina Zabrockiego zagra tę płytę w całości.
rozwiń zwiń