Marek Dutkiewicz: piosenka "Talent budzi cuda" ma zachęcać do pochwalenia się talentem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 16:41
W ostatnich latach szkolnictwo zawodowe było zaniedbywane, a fakt uczenia się w szkole zawodowej był niejako przyznaniem się, że uczeń nie nadaje się do tzw. lepszej szkoły. Aby promować inicjatywę WorldSkills Poland, która zachęca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych, powstała piosenka "Talent budzi cuda", do której słowa napisał Marek Dutkiewicz.
Marek Dutkiewicz
Marek DutkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

marek dutkiewicz 1200.jpg
Marek Dutkiewicz: nowa wersja "Czasu ołowiu" to hołd dla Romualda Lipki

WorldSkills Poland zachęca młodych ludzi, aby swe umiejętności zawodowe sprawdzali poprzez uczestnictwo w prestiżowych, międzynarodowych konkursach WorldSkills i EuroSkills. Na potrzeby nagrania tej kompozycji powstała prawdziwa muzyczna supergrupa WorldSkills Orchestra, w której skład weszli Bartek Grzanek, Michał Grymuza, Wojtek Olszak, Przemek Kuczyński i Paweł Poszytek, który jest autorem muzyki.


Posłuchaj
09:24 2021_10_28 13_26_39_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Marek Dutkiewicz o piosence promującej wykształcenie zawodowe (Muzyczna Jedynka)

 

marek dutkiewicz 1200.JPG
Marek Dutkiewicz: do dziś proszą mnie o numer telefonu do Jolki

Marek Dutkiewicz wyjawia, że twórcy utworu są z niego dumni. - Rzadko piszemy coś razem, ale to jest chyba najcenniejsza rzecz w naszej kolekcji - mówi. Wspomina, że kiedy w młodości początkujący autorzy tekstów, kompozytorzy czy graficy mówili o swej pracy rodzicom, to słyszeli w odpowiedzi, że "trzeba mieć fach w ręku".

Poeta mieszkał na warszawskim Powiślu i pamięta, że wokół było wiele zakładów rzemieślniczych, które potem w latach 70. poznikały. Prawdopodobnie to pokłosie działania ekipy gierkowskiej, która stawiała na państwowe zakłady.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że świat obudził się wcześniej niż Polska i docenił zawodowców. - Te igrzyska olimpijskie młodych ludzi, którzy mają szansę pochwalić się swoim talentem, to rzecz wspaniała i bardzo zachęcam do uczestnictwa - mówi. Autor tekstu jest dumny, że udało się z Pawłem Poszytkiem stworzyć rzecz - według niego - nie najgorszą. - Miała być melodyjna, energetyczna i chyba jest - ocenia.

Marek Dutkiewicz przekonuje, że do pisania tekstów też potrzebny jest warsztat. Na spotkaniach autorskich stara się w skromnym zakresie edukować młodych ludzi marzących o pisaniu tekstów. - Efekty są, jakie są, być może ten zakres jest zbyt skromy, za co przepraszam - przyznaje.

Rozmowę poprzedziło wspomnienie Marka Dutkiewicza z koncertu Rolling Stonesów w 1981 roku w Nowym Jorku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Marek Dutkiewicz (autor tekstów piosenek, scenarzysta, dziennikarz, wydawca)

Data emisji: 28.10.2021 

Godzina emisji: 13.27

ag

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: żałuję, że nie nagrałem piosenki z Czesławem Niemenem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:18
Jego piosenki śpiewały niegdyś najznakomitsze gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wśród nich Trubadurzy, Skaldowie, Irena Jarocka. Dziś nadal tworzy. Niektóre napisane już teksty czekają na artystów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: mam nadzieję, że ten luz czeka nas już za chwilę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 16:20
W obecnych czasach, kiedy otacza nas przygnębiająca atmosfera koronawirusa, piosenka ma duże znaczenie dla podtrzymania ducha. - Żeby nie trzymać państwa dłużej w niepewności zagramy "Dmuchawce, latawce, wiatr", czyli taką zwiewną, letnią piosenkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dutkiewicz, autor tekstów wielu polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kształcenie zawodowe interesującą formą rozwoju. Zgłoś się do konkursu SkillsPoland już dziś

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 17:05
Florystyka, meblarstwo, obsługa gości hotelowych czy stolarstwo to tylko niektóre z dziewięciu konkurencji w krajowych zawodach umiejętności branżowych SkillsPoland, które odbędą się w Gdańsku w dniach 25 i 26 listopada 2021 r. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na światowych mistrzostwach WorldSkills w Szanghaju. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 29 października. 
rozwiń zwiń