Danuta Błażejczyk: chciałam, żeby piosenki Danusi Rinn dalej żyły

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 18:04
Danuta Błażejczyk jest organizatorem już 6. edycji Danuta Rinn Festiwal - "Nadwiślański Świt". Przyznaje, że nieżyjąca już piosenkarka odstąpiła jej nawet własne łóżko i mieszkanie. - Pomyślałam, że dobrze by było, żeby jej piosenki dalej żyły - odpowiada pytana, jaka była geneza festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
Danuta Błażejczyk w studiu Jedynki
Danuta Błażejczyk w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

6. edycja Danuta Rinn Festiwal - "Nadwiślański Świt"
6. edycja Danuta Rinn Festiwal - "Nadwiślański Świt"

Danuta Błażejczyk wspomina, że Danuta Rinn była wyjątkową osobą i miała świetne piosenki. Festiwal ma sprawić, żeby pamięć o niej żyła. - Piosenki w wykonaniu młodych ludzi dostają drugie życie - mówi.


Posłuchaj
08:59 2021_10_28 14_24_22_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Danuta Błażejczyk o Danuta Rinn Festiwal (Muzyczna Jedynka)

błażejczyk i szabłowska 1200.jpg
Danuta Rinn Festiwal. Błażejczyk: ludzie potrzebują radości związanej z muzyką

Piosenkarka zauważa, że młodzi ludzie traktują repertuar Danuty Rinn bardzo poważnie, a wybierają przeważnie nastrojowe utwory. Śpiewają, prezentując własne emocje, a nie kopiują pierwowzór. - Bo Danusi nie da się skopiować, to był taki wulkan energetyczny nie do podrobienia - zaznacza. Do finału zostanie zakwalifikowanych 16 młodych artystów.

Poza piosenkami Danuty Rinn repertuar festiwalu jest poszerzany o piosenki artystów, którzy aktywnie działają, są kreatywni. W tym roku jest to Marek Gaszyński, autor ponad 300 piosenek, który napisał wiele książek. Był też dziennikarzem radiowej Jedynki i Trójki. Nazwa 6. edycji nawiązuje do piosenki "Nadwiślański świt", której słowa napisał właśnie on, a którą zaśpiewał Czesław Niemen. Jedną z piosenek podczas festiwalu zaśpiewa Halina Frąckowiak, dla której Marek Gaszyński także pisał teksty.

Więcej na stronie internetowej - www.danutarinnfestiwal.pl

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Danuta Błażejczyk (prezes Fundacji Apetyt na Kulturę)

Data emisji: 28.10.2021 

Godzina emisji: 14.24

ag


Czytaj także

Korcz: Rinn miała nie śpiewać piosenki "Gdzie ci mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:48
- Świetny tekst Janka Pietrzaka spotkał się z przyzwoitą muzyką mojego autorstwa. Ale najważniejsza była w tej piosence wykonawczyni. Myślę, że gdyby nie Danuta Rinn, nie mówilibyśmy o przeboju - stwierdził w Jedynce Włodzimierz Korcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Współpracując z Danutą Rinn często wrzeszczałem"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:25
- Był z niej potworny leniuch. Punkt wyjściowy miała taki, jak większość wykonawców po wielu godzinach pracy i myślała, że to wystarczy. Po czym bywało tak, że ci którzy byli mniej utalentowani poświęcili wiele godzin na doskonalenie się. Ona sama czuła, że mogłaby być lepsza - mówi kompozytor Włodzimierz Korcz.
rozwiń zwiń