"Scena Szpilmana - Jedynka Live". Wróblewska o Ludmile Jakubczak: skarbnica powojennej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 08:00
- Ludmiła Jakubczak to jest sam szczyt - mówi Paulina Wróblewska, której recital "Moja Alabama. Piosenki Ludmiły Jakubczak" usłyszymy już dziś w radiowej Jedynce. Koncert, w ramach cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live", od godz. 20.05.
Paulina Wróblewska
Paulina WróblewskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Alabama 1200x660.jpg
Powraca seria koncertowych premier z cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live"
Posłuchaj
09:51 2021_11_04 14_26_33_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Recital Pauliny Wróblewskiej z projektem "Moja Alabama. Piosenki Ludmiły Jakubczak" usłyszymy w piątek, 5 listopada o godz. 20.05 na antenie Programu 1 Polskiego Radia (Muzyczna Jedynka)

Paulina Wróblewska znana jest m.in. z Pikniku Country w Mrągowie, Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia czy też ze współpracy z teatrami Bemowo, Rampa i Studio. Niektórzy kojarzą ją także z piosenkami Ludmiły Jakubczak, która w przeszłości zawojowała na kilka lat polską powojenną scenę muzyczną.

- Zależy mi na tym, aby ten materiał stawał się coraz bardziej popularny i żeby przypominać utwory Ludmiły Jakubczak. To jest piękna, cudowna skarbnica polskiej powojennej piosenki - mówi Paulina Wróblewska.

Dlaczego Ludmiła Jakubczak?

Paulina Wróblewska poznała repertuar Ludmiły Jakubczak podczas studiów na Akademii Teatralnej w Warszawie. - Pan Janusz Szrom powiedział, że bardzo pasowałabym do tego repertuaru. Stylistycznie, jeśli chodzi o muzykę, czy po prostu wizualnie. Stwierdziłam więc, że w moim recitalu dyplomowym w Akademii Teatralnej wezmę na warsztat utwory Ludmiły Jakubczak - opowiada artystka.

W piątek 5 listopada mija 60. rocznica tragicznej śmierci Ludmiły Jakubczak, która w 1961 roku zginęła w wypadku samochodowym. Popularna wówczas piosenkarka śpiewała utwory skomponowane przez Władysława Szpilmana, Witolda Lutosławskiego, Jerzego Wasowskiego czy Jerzego Abratowskiego.

- To jest sam szczyt, jeśli chodzi o teksty i warstwę muzyczną. Mimo młodego wieku, bo zginęła, mając 22 lata, śpiewała dojrzale. Mówię tutaj o technice, brzmieniu wokalu i interpretacjach tekstu - twierdzi Paulina Wróblewska.

Źródło: Paulina Wróblewska/"Moja Alabama"

Koncert w Programie 1 Polskiego Radia

Recital Pauliny Wróblewskiej z projektem "Moja Alabama. Piosenki Ludmiły Jakubczak" usłyszymy w piątek, 5 listopada, o godz. 20.05 na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

- Tytuł "Moja Alabama" pochodzi z piosenki "Alabama". Główkowałam nad nim i w wyborze bardzo mi pomogła Ewa Bułhak, z którą miałam przyjemność mieć zajęcia w Akademii Teatralnej - mówi Paulina Wróblewska. - Najbardziej mi zależy, żeby każdy z utworów był oddzielną historią i sceną filmową. Te utwory poruszają moją wyobraźnię w ten sposób, że po prostu widzę kadry filmowe - dodaje.

Podczas koncertu dla Jedynki grupa Pauliny Wróblewskiej (śpiew) zaprezentuje się w składzie: Piotr Bajak/Marcin Małek - fortepian, Michał Aftyka - kontrabas, Kacper Majewski - perkusja, Grzegorz Duszak - gitara elektryczna, Hanna Piatrovich - altówka, Borys Piszczatowski - wiolonczela, Kuba Wydrzyński/Konrad Gzik - saksofon tenorowy, sopranowy, Wojtek Komorzycki - trąbka, oraz Karolina Gwóźdź, Tomasz Baracza, Michał Dudkowski - chórki. Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Grzegorz Duszak.

- Chciałabym państwa zaprosić do "Mojej Alabamy" w filmowy świat, do pięknej muzyki i pięknych, zabawnych tekstów. Czasem będzie można się wzruszyć. Będzie również kobieco i drapieżnie - zapowiada Paulina Wróblewska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Paulina Wróblewska (piosenkarka, aktorka)

Data emisji: 4.11.2021 

Godzina emisji: 14.26

DS

Czytaj także

"#IDEOLOGIAMOZILA", czyli Czesław nareszcie znowu śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 14:26
Niespełna miesiąc przed premierą nowej płyty "#IDEOLOGIAMOZILA", w której nagraniu wzięli udział m.in. Stanisław Soyka i Hania Rani, w "Muzycznej Jedynce" pojawił się Czesław Mozil. Sam napisał słowa do piosenek, ale deklaruje, że zamierza dalej współpracować z Michałem Zabłockim, który był autorem tekstów do jego wcześniejszych piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowalski: cieszę się, że będę miał szansę zagrać tak piękny koncert

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:47
- Wraz z maestro Jerzym Maksymiukiem i znakomitą Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus zagramy 6 listopada koncert fortepianowy Maurice'a Ravela - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowalski, znany pianista i jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Co dokładnie usłyszymy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego?
rozwiń zwiń