Przemysław Gintrowski. "Symbol wrażliwości i walki z komunizmem"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:16
- Dla mojego pokolenia nazwiska Gintrowski, Kaczmarski i Łapiński znaczą naprawdę wiele. Są symbolem wrażliwości artystycznej i walki z komunizmem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Morawski z Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Już 17 grudnia, podczas koncertu z okazji 70. urodzin Przemysława Gintrowskiego, usłyszymy ponownie utwory barda polskiej piosenki.
Swój ostatni koncert Przemysław Gintrowski zagrał 1 marca 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia
Swój ostatni koncert Przemysław Gintrowski zagrał 1 marca 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek HistoriaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

czerwone gitary 1200.jpg
Nowy singiel Czerwonych Gitar. "Nawiązuje do największych hitów"
Posłuchaj
10:07 2021_11_17 14_29_23_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Koncert z okazji 70. rocznicy urodzin Przemysława Gintrowskiego odbędzie się 17 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie (Muzyczna Jedynka)

Przemysław Gintrowski był kompozytorem, pieśniarzem, kompozytorem muzyki filmowej, inżynierem i nauczycielem. Wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio i przygotowali program poetycki Mury. Tytułowa piosenka programu, "Mury", stała się nieformalnym hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem.

Artysta koncertował poza oficjalnymi scenami, a wykonania studyjne jego utworów, nagrywane nieoficjalnie, wydawane były w drugim obiegu. Jego piosenki opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka i Marka Tercza.

Źródło: Kay/"Dylemat" - Gintrowski, Łapiński, Kaczmarski

Koncerty w rocznicę urodzin Gintrowskiego

17 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 70. rocznicy urodzin Przemysława Gintrowskiego. Artysta, gdyby żył, cztery dni później obchodziłby okrągły jubileusz. - Wstęp na koncert jest wolny, zapraszam wszystkich. Być może wydarzenie będzie transmitowane na kanale IPN na YouTube, jak w zeszłym roku - zachęca Tomasz Morawski.

Współorganizatorem koncertu jest Jacek Pechman, menedżer tria Kaczmarski Gintrowski Łapiński. - Koncerty pod tytułem "Urodziny Barda" organizujemy z panem Pechmanem i Stowarzyszeniem Katolicka Inicjatywa Kulturalna już od kilku lat. Zawsze to robimy w okolicach 21 grudnia, czyli w rocznicę urodzin Przemysława Gintrowskiego. Odbywają się one w tej samej sali, w której 1 marca 2012 roku Przemysław Gintrowski dał swój ostatni publiczny koncert. Czujemy się bardzo zobowiązani, żeby podtrzymywać tę tradycję - dodaje gość Jedynki.

Symbol dla pokoleń

Tomasz Morawski zwraca uwagę, że do tej pory w koncertach brali udział wykonawcy zarówno bardziej znani, jak i ci mniej znani. - Te koncerty zawsze były ciekawe. W tym roku wystąpi u nas Katarzyna Mielnik, reprezentantka młodego pokolenia, która otrzymała już kilka nagród, w tym tę na Festiwalu Piosenki Poetyckiej w Kołobrzegu - słyszymy.

- Mam nadzieję, że będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, które pozwoli państwu obcować z piękną muzyką, jaką wykonywali Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski i Zbigniew Łapiński. Dla mojego pokolenia te nazwiska są symbolem wrażliwości artystycznej i walki z komunizmem - twierdzi Tomasz Morawski.

Gość Jedynki przyznaje, że na koncerty w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przychodzą nie tylko przedstawiciele starszego pokolenia, ale również licznie młodzi ludzie. Warto też dodać, że pierwszy koncert Przemysława Gintrowskiego odbył się tuż nieopodal. Bard debiutował przecież w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze przy ul. Marszałkowskiej.

>>>Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL<<<

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Tomasz Morawski (Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 14.29

DS

Czytaj także

Lato: chciałbym, żeby to był początek drogi zwieńczonej drugim albumem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 16:03
- To jest całkowicie nowe otwarcie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Wracam sam" Filip Lato. 30-letni wokalista zaprezentował właśnie teledysk do swojego najnowszego utworu. Dlaczego akurat ta piosenka jest dla niego szczególnym powodem do dumy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novika podsumowuje 20 lat aktywności w branży muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:31
Trudno wyobrazić sobie polską scenę klubową bez Noviki. Kasia Nowicka to "kobieta instytucja": wokalistka, DJ-ka, dziennikarka i promotorka młodych talentów. Od debiutu artystki minęło już 20 lat. Ten okres Novika chce podsumować jubileuszową płytą i koncertem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kowalski zaprasza do swojego "Domu". Debiutancki album wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:29
5 listopada 2021 roku ukazał się debiutancki album Kamila Kowalskiego pt. "Dom". Płyta to zbiór opowieści o symbolicznych powrotach do domu, do korzeni, do źródła gdzie wszystko ma swój początek. 
rozwiń zwiń