Nagrody Mediów Publicznych. Józef Skrzek: jestem ciągle w biegu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:33
- SBB się czai i czekamy ciągle na Jerzego, czy doleci. A jak nie, to będziemy współpracować z młodymi i zrobimy coś ciekawego w aranżach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Józef Skrzek. Artysta otrzymał nominację do NMP w kategorii "Muzyka".
Józef Skrzek
Józef SkrzekFoto: Wojciech Kusiński/PR

NMP_Nominowani_1200x660.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Kto otrzyma statuetkę dla najlepszego muzyka?
Posłuchaj
06:42 2021_11_18 13_22_41_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Józef Skrzek został nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" (Muzyczna Jedynka)

Nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" Józef Skrzek jest pionierem polskiego rocka progresywnego i elektronicznego.

Już 29 listopada, podczas uroczystej gali, poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. O tegoroczną statuetkę i 100 tysięcy złotych dla najlepszego muzyka rywalizują: Józef Skrzek, Agnieszka Budzińska-Bennett i Leszek Możdżer. Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio, które już dziś zaprasza na retransmisję tego wydarzenia do Programu 1 we wtorek 30 listopada po godz. 21.00.

- Jestem ciągle w biegu - przyznaje niecałe dwa tygodnie przed galą Józef Skrzek. Artysta jest obecnie zaangażowany m.in. w wydanie płyty swojej żony Aliny Skrzek pt. "Marzenia". Jak wyjaśnia, na albumie znajdą się przede wszystkim utwory zawierające jej słowa, które zostały nagrane w różnym czasie, w tym także te związane z SBB.

Józef Skrzek w najbliższym czasie wybiera się również do Paryża na nagrania organowe oraz przygotowuje do jednej z premier. Gość Jedynki przez lata dał się poznać ze swojej wszechstronności muzycznej. Jego twórczość kojarzona jest m.in. z Grupą Niemena, SBB, muzyką sakralną czy filmową, jak i solowymi płytami.

SBB jeszcze zagra

W ostatnich latach zespół SBB wznowił płytę "Jerzyk". - "Jerzyk" to jest Jurek, który podróżował z nami jako szofer i techniczny. Mieliśmy sentyment do ekipy, bo była wspaniała (…). Dedykowaliśmy tę muzykę Jerzykowi, bo ona jest taka trochę fiku-miku - opowiadał już w poprzednim roku w "Muzycznej Jedynce" Józef Skrzek.

Józef_Skrzek.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek nominowany w kategorii "Muzyka"

Jakie są najbliższe plany kapeli? - SBB się czai i czekamy ciągle na Jerzego, czy doleci. A jak nie, to będziemy współpracować z młodymi i zrobimy coś ciekawego w aranżach. W dalszym ciągu jesteśmy na swój sposób aktywni i myślę, że SBB zagra - zapowiada gość Jedynki.

Legenda polskie sceny muzycznej

Józef Skrzek to jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka, basista, multiinstrumentalista i kompozytor. Od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacją Mariolaine & Swinging Soul Corporation oraz Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, w którym stawiał pierwsze kroki jako pianista i basista. Z grupą tą zagrał kilkadziesiąt koncertów oraz nagrał płytę "70a". Po rocznej współpracy z Breakoutem w 1971 roku założył zespół Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB), w którym grał z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim.

W latach 1972-1973 trio współpracowało z Czesławem Niemenem pod nazwą Grupa Niemen. W pierwszych dziewięciu latach swojej działalności zespół nagrał kilkanaście albumów w wielu krajach oraz sprzedał kilka milionów płyt, umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. Grupa SBB zawiesiła swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku. Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową.

W 2005 roku został laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego, a w 2008 roku Cegły Janoscha - za rozsławianie Górnego Śląska. W 2013 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W sierpniu 2017 roku otrzymał - wraz z Jarosławem Pijarowskim - nagrodę FENIKS im. Tadeusza Micińskiego. W październiku 2017 roku przyznano mu złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w grudniu 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Józef Skrzek (czołowy przedstawiciel polskiego rocka, basista, multiinstrumentalista i kompozytor)

Data emisji: 18.11.2021 

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

"#IDEOLOGIAMOZILA", czyli Czesław nareszcie znowu śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 14:26
Niespełna miesiąc przed premierą nowej płyty "#IDEOLOGIAMOZILA", w której nagraniu wzięli udział m.in. Stanisław Soyka i Hania Rani, w "Muzycznej Jedynce" pojawił się Czesław Mozil. Sam napisał słowa do piosenek, ale deklaruje, że zamierza dalej współpracować z Michałem Zabłockim, który był autorem tekstów do jego wcześniejszych piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowalski: cieszę się, że będę miał szansę zagrać tak piękny koncert

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:47
- Wraz z maestro Jerzym Maksymiukiem i znakomitą Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus zagramy 6 listopada koncert fortepianowy Maurice'a Ravela - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowalski, znany pianista i jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Co dokładnie usłyszymy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego?
rozwiń zwiń