Szef wytwórni Sissy Records: artyści mieli poruszać i to musiało się podobać

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 15:23
W dwudziestolecie powstania polskiej Sissy Records ukazał się trzypłytowy album z piosenkami m.in. Lenny Valentino, Smolika czy tria Futro. - Najważniejsze jest, żeby emocje, które artysta generuje podczas nagrywania piosenki i płyty, były również twoimi emocjami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł "Uzek" Jóźwicki, szef już nieistniejącej wytwórni.
Sissy Records wydała dwa albumy Andrzeja Smolika
Sissy Records wydała dwa albumy Andrzeja SmolikaFoto: Irek Dorozanski / Forum

dutkiewicz marek PR1 1200x660.jpg
"To jest życie po życiu". Marek Dutkiewicz o nowej wersji znanego przeboju
Posłuchaj
15:48 2021_11_19 13_19_18_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Paweł "Uzek" Jóźwicki jest zdanie, że "nie same nazwy, szyldy i logotypy na murach stanowią o wartościach i o tym, czy coś jest dobre czy niedobre, tylko ludzie zrzeszeni pod jednym dachem (Muzyczna Jedynka)

Wytwórnia muzyczna Sissy Records powstała w styczniu 2001 roku i działała do 2004 roku. Specjalizowała się w muzyce alternatywnej, współpracowali z nią zaś m.in. Andrzej Smolik, Homosapiens, Lenny Valentino, Novika i Old Time Radio.

- To była chyba taka bardziej jednoosobowa orkiestra, do której dochodziło jeszcze kilka osób pracujących na etatach w firmie BMG - mówi o Sissy Records jej założyciel Paweł "Uzek" Jóźwicki.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że Sissy Records powstała w strukturach dużej wytwórni BMG. - Za te wszystkie fantazje płaciło właśnie BMG - wspomina.

Źródło: HomosapiensVEVO/Homosapiens & Ania Dąbrowska, "Trzynastka"

Pomysł Biljany Bakić

Paweł "Uzek" Jóźwicki jest zdania, że "nie same nazwy, szyldy i logotypy na murach stanowią o wartościach i o tym, czy coś jest dobre czy niedobre, tylko ludzie zrzeszeni pod jednym dachem".

- Oni tworzą różnego rodzaju ekipy i czują się ze sobą dobrze albo niedobrze. W tym przypadku była to świetna konstelacja ludzka. Nie byłoby tego, gdyby nie pomysł ówczesnej pani dyrektor BMG, czyli Biljany Bakić, która zaproponowała, że można byłoby zrobić jakiś mały domek z tej wielkiej hali, w którym byłyby wydawane różne rzeczy, które nas otaczają, ale których nikt nie chce podnieść z ziemi. Lubiliśmy podobne piosenki i stąd pojawił się pomysł powstania Sissy Records - opowiada Paweł "Uzek" Jóźwicki.

Źródło: JakByło/2001-2004 Historia Sissy Records

Wytwórnię tworzą ludzie

Gość Jedynki przyznaje, że wytwórnię płytową na papierze można założyć w każdej chwili. - Jednak tej wytwórni nie będzie, jeśli nie będzie w niej ludzi, którzy będą chcieli pracować dla innych. Tak samo jak piosenkarzy, którzy muszą znaleźć się w odpowiednim momencie, mieć pomysł i spotkać tych drugich, mniej ważnych, którzy będą stali zawsze gdzieś tam z tyłu. Wtedy jest szansa, że jak to się poskłada i będzie wytwórnia, to będą fajne piosenki i płyty - tłumaczy Paweł "Uzek" Jóźwicki.

- Z jednej strony przyjemnie pracuje się z ludźmi, których znasz, niejedno z nimi przeszedłeś i wiadomo, co może się wydarzyć, ale z drugiej strony nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, żeby emocje, które artysta generuje podczas nagrywania piosenki i płyty, były również twoimi emocjami. Żebyś pomyślał: "Kurczę, mam dokładnie tak samo i wiem, o czym ona lub ona śpiewa" - dodaje.

Paweł "Uzek" Jóźwicki wyjaśnia, że właśnie pod tym kątem dobierano wykonawców. - Po prostu mieli poruszać i to musiało się podobać - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Paweł "Uzek" Jóźwicki (producent muzyczny, założyciel Sissy Records, współwłaściciel wytwórni Jazzboy)

Data emisji: 19.11.2021 

Godzina emisji: 13.19

DS

Czytaj także

Spełnienie muzycznych marzeń. Debiutancki album Juliana Lesińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:39
"Mieszanka popowych brzmień, emocjonalnych tekstów opatrzonych mocnym i charyzmatycznym głosem wokalisty". Tymi słowami zapowiedziany został debiutancki album Juliana Lesińskiego pt. "Milion nowych szans". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrał nową wersję piosenki Kombii. Simiński: warto podążać za marzeniami

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 16:57
- Pomyśleliśmy, że nadamy temu utworowi nowego ducha w tych trochę ponurych czasach, w których przyszło nam żyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o nowej wersji piosenki zespołu Kombii "Nigdy nie poddawaj się" Marcin Simiński. W jaki sposób rozpoczęła się jego współpraca z popularnym tekściarzem Markiem Dutkiewiczem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato: chciałbym, żeby to był początek drogi zwieńczonej drugim albumem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 16:03
- To jest całkowicie nowe otwarcie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Wracam sam" Filip Lato. 30-letni wokalista zaprezentował właśnie teledysk do swojego najnowszego utworu. Dlaczego akurat ta piosenka jest dla niego szczególnym powodem do dumy?
rozwiń zwiń