Danuta Błażejczyk: młodzi odkrywają Danutę Rinn na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:37
"Nadwiślański świt" - to hasło kolejnej, szóstej edycji Danuta Rinn Festiwal. Wydarzenie rusza w sobotę, 27 listopada, w Domu Kultury "Kadr" w Warszawie. - Poza piosenkami Danuty Rinn młodzież będzie śpiewała piosenki Marka Gaszyńskiego - mówi w "Muzycznej Jedynce" Danuta Błażejczyk, organizatorka festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
Danuta Rinn w Teatrze Polskim w Warszawie podczas dorocznego (2002) koncertu dobroczynnego Artyści Artystom
Danuta Rinn w Teatrze Polskim w Warszawie podczas dorocznego (2002) koncertu dobroczynnego "Artyści Artystom"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

6. Danuta Rinn Festiwal - Przesłuchania Półfinałowe/Youtube


danuta błażejczyk 1200.jpg
Danuta Błażejczyk: chciałam, żeby piosenki Danusi Rinn dalej żyły

Piosenkarka zauważa, że młodzi ludzie traktują repertuar Danuty Rinn bardzo poważnie, a wybierają przeważnie nastrojowe utwory. Śpiewają, prezentując własne emocje, a nie kopiują pierwowzór. - Bo Danusi nie da się skopiować, to był taki wulkan energetyczny nie do podrobienia - zaznacza. Do finału zostanie zakwalifikowanych 16 młodych artystów.


Posłuchaj
03:58 Jedynka-23-11-2021-muzyczna-jedynka-rinn.mp3 Danuta Błażejczyk o 6. Danuta Rinn Festiwal (Muzyczna Jedynka)

 

Danuta Błażejczyk przyznaje, że dzięki młodym ludziom w ciągu dotychczasowych pięciu festiwalowych lat odkryła wiele piosenek, o których istnieniu w ogóle nie wiedziała. - Są to prawdziwe perełki i serce rośnie, jak oni śpiewają, że młodzież wybiera tak mądre piosenki - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że zanim Danuta Rinn wybrała sobie piosenki, to pisali je dla niej najwybitniejsi kompozytorzy i autorzy tekstów.

Poza piosenkami Danuty Rinn repertuar festiwalu jest poszerzany o piosenki artystów, którzy aktywnie działają, są kreatywni. W tym roku jest to Marek Gaszyński, autor ponad 300 piosenek, który napisał wiele książek. - Marek Gaszyński będzie gościem honorowym festiwalu - mówi Danuta Błażejczyk. Był też dziennikarzem radiowej Jedynki i Trójki.

Nazwa szóstej edycji nawiązuje do piosenki "Nadwiślański świt", której słowa napisał właśnie on, a którą zaśpiewał Czesław Niemen. Jedną z piosenek podczas festiwalu zaśpiewa Halina Frąckowiak, dla której Marek Gaszyński także pisał teksty.

Więcej na stronie internetowej - www.danutarinnfestiwal.pl

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

Danuta Rinn - temat/Youtube

Czytaj także:

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: wszyscy pamiętają przeboje Danuty Rinn

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:20
Trwają właśnie przygotowania do piątej edycji Danuta Rinn Festiwal, który w tym roku odbędzie się pod hasłem "2 Danuty i ich nuty". - Każdego roku staramy się zaprosić artystę, który w danym momencie obchodzi swój jubileusz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Błażejczyk, organizatorka festiwalu. Kto zaśpiewa podczas koncertu finałowego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Rinn Festiwal. Błażejczyk: ludzie potrzebują radości związanej z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:28
- Piosenka "Gdzie ci mężczyźni" mocno zmieniła życie Danusi Rinn. To był jej największy przebój, dzięki któremu uwierzyła w siebie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Błażejczyk. Z pewnością ten utwór zabrzmi również podczas V Danuta Rinn Festiwal, który odbędzie się już w ten piątek. 
rozwiń zwiń