"Zwróciłem się do moich ulubionych kompozytorów". Jacek Cygan o piosenkach do spektaklu "Błękitne krewetki"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:36
- Pomyślałem, że skoro na ogół pisze się teksty do istniejącej muzyki, to tutaj zrobię inaczej. Zwrócę się do moich ulubionych kompozytorów, wiedząc, w czym są najlepsi i dam im piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który jest autorem tekstów piosenek do sztuki "Błękitne krewetki". Spektakl w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego wystawiany jest przez Krakowski Teatr Scena STU.
Jacek Cygan w studiu Jedynki
Jacek Cygan w studiu JedynkiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

danuta rinn 1200.jpg
Danuta Błażejczyk: młodzi odkrywają Danutę Rinn na nowo
Posłuchaj
16:11 2021_11_23 14_23_32_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 W spektaklu "Błękitne krewetki" słyszymy piosenki, do których słowa napisał Jacek Cygan (Muzyczna Jedynka)

Jacek Cygan opowiada, że "Błękitne krewetki" to sztuka na dwie aktorki z piosenkami, która dzieje się w garderobie.

- Aktorki przychodzą i grają dziś Hamleta. Jedna jest królową Gertrudą, a druga młodziutką Ofelią. Dzieli je wszystko, co może dzielić w sztuce królową i Ofelię. Nagle między nimi jest jakaś akcja i mają sobie dużo do powiedzenia. Pojawia się istotna więź, bo widzę, z jaką miłością Beata Rybotycka, która gra królową Gertrudę, patrzy na młodziutką Alicję Wojnowską grającą Ofelię. Następnego dnia Ofelię grała Joanna Pocica, więc było trochę inaczej, ale też pięknie - przybliża gość Jedynki.

Piosenki Jacka Cygana

W spektaklu słyszymy piosenki, do których słowa napisał Jacek Cygan. Utworów jest łącznie 17.

- Pomyślałem, że skoro na ogół pisze się teksty do istniejącej muzyki, to tutaj zrobię inaczej. Zwrócę się do moich ulubionych kompozytorów, wiedząc, w czym są najlepsi i dam im piosenki, jak np. balladę "Niedocieszeni" Sewerynowi Krajewskiemu, dwa charakterystyczne utwory Grzegorzowi Turnauowi czy dwie ballady Staszkowi Sojce. W taki sposób mam niezwykły zestaw, a jest jeszcze śp. Romek Lipko, który napisał piękną muzykę do tekstu "Czarny erotyk". Jestem więc wśród przyjaciół, cudownych kompozytorów i wspaniałych aktorek - twierdzi Jacek Cygan.

Wszystkie aranżacje do "Błękitnych krewetek" wykonał Krzysztof Herdzin. - Chcę też podkreślić fantastyczną pracę genialnego reżysera Krzysztofa Jasińskiego. On po prostu wyczarował magię między aktorkami oraz między aktorkami a widownią. Jestem mu za to głęboko wdzięczny - dodaje.

- W tym spektaklu poświęciliśmy również wspomnienie Zbyszkowi Wodeckiemu. Jego piosenka "Chwytaj dzień" kończy sztukę. Grał przecież w tym teatrze w "Sonacie Belzebuba" i przez pięć lat był w tej garderobie (…). Jego twarz została w tym lustrze - słyszymy.

Czytaj także:

"Marcel" i Jacek Cygan

Jacek Cygan podczas spektaklu śpiewa utwór "Marcel". - To jest ostatnia kompozycja, którą napisał Leopold Kozłowski. Jeszcze rok czy półtora przed jego śmiercią, przyszedłem do niego z tym tekstem o wielkim mimie Marcelu Marceau, którego korzenie pochodzą z Będzina. Jego ojciec był tam rzeźnikiem i śpiewakiem rytualnym i jak okazało się, kiedy przyszła wojna, niestety odbył drogę z Francji, bo wyemigrował po 20 latach z powrotem do Oświęcimia, do Auschwitz, gdzie niestety zginął - wspomina Jacek Cygan.

- Jest to jakby wołanie do Marcela, przeplatające się z myślami ojca i syna - wyjaśnia Jacek Cygan.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta)

Data emisji: 22.11.2021 

Godzina emisji: 14.23

DS

Czytaj także

Janek Szynal: tata namawiał mnie do gry na gitarze

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:34
Być może gdyby Janek Szynal połknął bakcyla i grał profesjonalnie na gitarze, zostałby polskim Hendrixem. - Aczkolwiek ja zawsze byłem fanem pianina - przyznaje. Gitara jednak też nie jest mu obca. Teraz przygotowuje się do koncertów - na razie na koncie ma tylko dwa single, więc musi jeszcze zadbać o repertuar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef wytwórni Sissy Records: artyści mieli poruszać i to musiało się podobać

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 15:23
W dwudziestolecie powstania polskiej Sissy Records ukazał się trzypłytowy album z piosenkami m.in. Lenny Valentino, Smolika czy tria Futro. - Najważniejsze jest, żeby emocje, które artysta generuje podczas nagrywania piosenki i płyty, były również twoimi emocjami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł "Uzek" Jóźwicki, szef już nieistniejącej wytwórni.
rozwiń zwiń