Jan Ołdakowski: pokazujemy Warszawę z punktu widzenia jej mieszkanek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:18
W Instytucie Stefana Starzyńskiego trwa 16. Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". - Wyobrażamy sobie, że w pewien sposób robimy to, co robiłby Stefan Starzyński, gdyby żył. Tworzymy legendę Warszawy, bądź ją przypominamy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczny festiwal poświęcony jest warszawiankom.
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: Robert Gardziński / Forum

Przemysław Gintrowski 1200.jpg
Przemysław Gintrowski. "Symbol wrażliwości i walki z komunizmem"
Posłuchaj
07:58 2021_11_24 13_23_47_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jan Ołdakowski poleca słuchaczom Jedynki m.in. udział w spotkaniu i warsztatach motywacyjnych "Firma jest kobietą" (Muzyczna Jedynka)

Od 17 do 27 listopada w Warszawie odbywa się 16. edycja Festiwalu Warszawskiego "Niewinni Czarodzieje". - Festiwal organizowany jest przez oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, tj. Instytut Stefana Starzyńskiego. Ten oddział zajmuje się tym wszystkim w kulturze, historii i dziedzictwie XX wieku, co nie jest związane z Powstaniem Warszawskim. Stąd co roku opisujemy Warszawę - wyjaśnia Jan Ołdakowski.

"Warszawa - kobiecy żywioł"

Przez dziesięć listopadowych dni naszą wyobraźnią zawładnęły warszawianki. Dlatego też hasło tegorocznego festiwalu brzmi "Warszawa - kobiecy żywioł".

- Pokazujemy Warszawę z punktu widzenia jej mieszkanek. Zadajemy pytanie, kim dzisiaj są współczesne warszawianki, a kim są historyczne? Pokazujemy te, które tworzą kulturę i dzieła, ale również przedstawiamy ciemną stronę życia i przestępcze warszawianki. Dyskutowaliśmy o tym, jaki styl i szyk mają mieszkanki stolicy i co w ogóle dzisiaj znaczy być warszawianką - opowiada Jan Ołdakowski.

Co poleca dyrektor?

Jan Ołdakowski poleca słuchaczom Jedynki m.in. udział w spotkaniu i warsztatach motywacyjnych "Firma jest kobietą". - Jest to prezentacja firm, które założyły dziewczyny z sukcesem. Jest o warszawskich firmach, które szyją, które karmią, i o tych, które tworzą start-upy - mówi.

W wydarzeniu można wziąć udział online w czwartek od godz. 18.00. Z kolei na innych warsztatach możemy dowiedzieć się czegoś więcej np. o stereotypach warszawianek w filmach romantycznych, komediach i serialach. Mowa o "O współczesnej kobiecie w polskim kinie". Początek spotkania w sobotę także o godz. 18.00.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 13.23

DS

Czytaj także

Lato: chciałbym, żeby to był początek drogi zwieńczonej drugim albumem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 16:03
- To jest całkowicie nowe otwarcie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Wracam sam" Filip Lato. 30-letni wokalista zaprezentował właśnie teledysk do swojego najnowszego utworu. Dlaczego akurat ta piosenka jest dla niego szczególnym powodem do dumy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novika podsumowuje 20 lat aktywności w branży muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:31
Trudno wyobrazić sobie polską scenę klubową bez Noviki. Kasia Nowicka to "kobieta instytucja": wokalistka, DJ-ka, dziennikarka i promotorka młodych talentów. Od debiutu artystki minęło już 20 lat. Ten okres Novika chce podsumować jubileuszową płytą i koncertem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kowalski zaprasza do swojego "Domu". Debiutancki album wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:29
5 listopada 2021 roku ukazał się debiutancki album Kamila Kowalskiego pt. "Dom". Płyta to zbiór opowieści o symbolicznych powrotach do domu, do korzeni, do źródła gdzie wszystko ma swój początek. 
rozwiń zwiń