Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych. "Jeśli jesteś z miłości, to ludzie cię kochają"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:26
- Tutaj czuję się jakby pewniej. To jest miejsce, w którym raczkowałem i które zawsze dawało speed niezbędny każdemu młodemu człowiekowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rodzinnych Siemianowicach Śląskich Józef Skrzek, wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier rocka progresywnego i elektronicznego, a także laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
Marcin Kusy i Józef Skrzek
Marcin Kusy i Józef SkrzekFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
10:37 2021_11_30 14_34_29_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jak Józef Skrzek wspomina Siemianowice Śląskie i SBB? (Muzyczna Jedynka)

Józef Skrzek podczas uroczystej gali w siedzibie TVP otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Polskie Radio, które przyznawało tę nagrodę, doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Taka nagroda bez wątpienia skłania do pewnych refleksji, a dla Józefa Skrzeka także przeszłość jest dość istotna. - Zawdzięczam tej przeszłości bardzo wiele - potwierdza Józef Skrzek.

Artysta wspomina, że muzyka fascynowała go już od dziecka, a do śpiewania zachęcała go mama. Swoją pasję rozwijał właśnie w Siemianowicach Śląskich. - W tym miejscu odbywały się potem dalsze grania i muzykowania zespołów. Tutaj spotykali się młodzi ludzie z całego Śląska, a może i nawet z Polski. To był niesamowity checkpoint. Do dzisiaj jestem pod wrażeniem tego wszystkiego. Zresztą, jak później była Leśniczówka, to nawet składy stamtąd zaczęły tu ćwiczyć - opowiada.

- Tylko wiesz, jak to jest. To jest pomieszczenie, które nadaje się głównie na koncerty fortepianowe. Jeśli wchodzą bas, bębny i gitary, to po prostu musisz otworzyć co najmniej wszystkie okna i wtedy wychodzi jakoś dobrze. Bardzo lubię to miejsce - dodaje Józef Skrzek.

Jak powstało SBB?

Czy właśnie w tym miejscu narodził się zespół SBB? - SBB gdzieś tu się pojawiało. To jest taki moment w tej miejscowości, gdzie niedaleko jest Ojcowizna i tam też ćwiczyliśmy w piwnicy. Trudno było się nam zgrać z tym całym show-biznesem, ponieważ byliśmy na południu, na Śląsku, a większość show-biznesu to stolica. Jak by nie patrzeć, jednak wzmianki w "Sztandarze Młodych" już bywały. Były pierwsze nagrania i ćwiczenia, bo zespół wymagał dużego zgrania - przyznaje Józef Skrzek.

- Spotykali się wtedy bardzo różnorodni młodzieńcy. Ja byłem raczej klasykiem, a chłopaki weszli z wielkim spontanem. To było SBB, które najpierw zaczęło sobie bluesować, było Silesian Blues Band i były kluby studenckie. Tutaj byliśmy akurat mniej, ale ja ten pomysł prawdopodobnie już gdzieś załapywałem, bo to miejsce ma ducha - twierdzi.

Na przekór wszystkiemu

Józef Skrzek jest zdania, że w muzyce trzeba być ciągle ponad. - Jak jesteś ponad, to dobrze. Tak samo, jeśli ta wyobraźnia dalej sobie mknie na przekór wszystkiemu, ma swoją wolność i swoje rozpoznanie. Trzeba było słuchać muzyki światowej i wreszcie dotrzeć przez Wiedeń do jeszcze jakichś innych europejskich miast i to się udało… Dzięki temu wszystkiemu, co tutaj było natchnieniem. Jeśli jesteś z miłości, to ludzie cię kochają, a właśnie tutaj poczułem się kochanym i to mi dawało niesamowitą twardość oraz przygotowanie do tego, że wchodzisz w nowe sytuacje i się tego nie boisz - wspomina.

- Wszystko idzie robić, tylko musisz mieć odwagę. Myślę, że to idzie z góry. Są te chmury, obłoki i anioły, a one zawsze coś mi przekazują. To jedna sprawa. Natomiast poznawanie i chęć bycia z człowiekiem ma znaczenie pierwszorzędne. Dlatego tak ważna jest witalność między ludźmi - uważa artysta.

Józef Skrzek wraca pamięcią do czasów nauki w szkole średniej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. - Nagle potem zaczęło się wszystko zmieniać, bo tata zmarł. I jak tu opanować życie i poradzić sobie z tym wszystkim? A jednak Breakout i wspaniałe przyjęcie. Potem to SBB idące z determinacją, nie wiadomo tylko jak, ale przeszło… Bo był Czesław Niemen, który zaprosił nas i powstawała Grupa Niemena (…). To wszystko tak nagle przeobraziło się, że mogę tylko powiedzieć: dziękuję, że to jest wokół mnie do dziś - mówi.

Czytaj także:

***

W poniedziałek (30.11) o godz. 21.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędzie się retransmisja uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych 2021. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Rozmawiał: Marcin Kusy

Gość: Józef Skrzek (laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka")

Data emisji: 30.11.2021 

Godzina emisji: 14.23

DS

Czytaj także

"Moja droga artystyczna". Natasza Urbańska o albumie "Rajd 44"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:20
- Ten rajd jest dla mnie taką drogą artystyczną. Do tej pory próbowałam różnych rzeczy i dojrzałam do momentu, że jestem gotowa wyciągnąć z siebie muzykę, która we mnie drzemie - mówi w "Muzycznej Jedynce" Natasza Urbańska. Drugi studyjny album artystki od 26 listopada 2021 r. jest dostępny w sprzedaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra na Dużym Rowerze. "Staramy się radować muzyką i śpiewem"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 17:29
- Ten muzyczny projekt łączy kulturę i ekologię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adrian Zasada, wokalista i kierowca Orkiestry Na Dużym Rowerze. Zespół nagrał właśnie swój drugi singiel "Wrzuć na luz". Dlaczego zdaniem artystów powinniśmy trochę zwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii: Muzyka [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii: Muzyka. Polskie Radio przyznało także Nagrody Specjalne, które trafiły do Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki oraz do Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Sprawdź wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych! 
rozwiń zwiń