Bob Marley zaśpiewał dla niego "Happy Birthday". Skrzek: to niesamowicie unosi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 16:17
- Kiedy jest już takie zmęczenie, że nawet techniczni nie chcą jeździć w trasy i wypuszczają powietrze z opon ciężarówek, to wiesz, że wszyscy mają dość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o muzycznej przerwie zespołu SBB Józef Skrzek. Laureat Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka" opowiada nam również, dlaczego Bob Marley zaśpiewał specjalnie dla niego "Happy Birthday". Czy dało mu to siłę do tworzenia?
Józef Skrzek: przerwy są ważne, tak jak w muzyce pauzy
Józef Skrzek: przerwy są ważne, tak jak w muzyce pauzyFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
07:44 2021_12_01 13_37_12_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 O Józefie Skrzeku i SBB zrobiło się głośno w całej Europie. Zespół porównywano nawet do Pink Floyd, Yes i Genesis (Muzyczna Jedynka)

Józef Skrzek w poniedziałek (29.11) podczas uroczystej gali w siedzibie TVP otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Polskie Radio, które przyznawało tę nagrodę, doceniło go za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Taka nagroda bez wątpienia skłania do pewnych refleksji, a dla Józefa Skrzeka także przeszłość jest dość istotna. - Zawdzięczam tej przeszłości bardzo wiele - Józef Skrzek mówił w pierwszej części wywiadu, którą umieściliśmy na portalu Polskiego Radia we wtorek (30.11).

Bob Marley zaśpiewał dla niego specjalną piosenkę

O Józefie Skrzeku i SBB zrobiło się głośno w całej Europie. Zespół porównywano nawet do Pink Floyd, Yes, Genesis i zapraszano na najważniejsze festiwale. W 1978 roku SBB zagrało na przykład - u boku Boba Marleya i na sprzęcie Stonesów - w samym Roskilde.

- W tej całej wędrówce często nawet nie zdajesz sobie sprawy, że nagle wchodzisz na scenę, a w ciemnościach jest ileś tam ludzi. Wiesz, że to jest Roskilde i że jest Bob Marley, który śpiewa z dziewczynami "Happy Birthday". Fantastyczna sprawa! I nagle uzmysłowiłem sobie, że to przecież ja mam urodziny. To są niesamowite akcenty, które niesamowicie unoszą - wspomina Józef Skrzek.

Zdaniem artysty siła zespołu bierze się wtedy m.in. z otaczających ludzi. - Bierze się to ze zmysłowości i wiary, która czyni cuda, a także z ćwiczenia. Z tego, że potrafisz dużo pracować. A ja praktycznie cały czas byłem tylko w robocie, w studiach albo na koncertach. Przyjeżdżałem do domu na Wigilię albo na Wielkanoc i było: "O, Józek. Nareszcie w domu, ale śpi. Bo odpoczywał". Dom zawsze kochałem i do dzisiaj kocham - dodaje.

Nagle przyszło zmęczenie

W 1980 roku, po nagraniu płyty "Memento z banalnym tryptykiem", SBB zostało rozwiązane na wiele lat. Dlaczego?

- Przerwy są ważne, tak jak w muzyce pauzy. Przez prawie dziewięć lat jesteś na stałych napięciach, nie mówiąc o podróżach i produkcjach, zawsze musisz być gotowy na swój sposób i przede wszystkim nagrywasz "Follow My Dream" przez półtora miesiąca w Hanowerze, śpisz w nie wiadomo jakich warunkach albo w ogóle, nie jesz lub śpisz w studiu, bo tak łatwiej i bliżej. Właściwie takim muzykantem, który cały czas idzie drogą muzyki i wtedy musisz poczuć zmęczenie. I ono przyszło - przyznaje Józef Skrzek.

Gość Jedynki pamięta, że zmęczenie całej ekipy było tak duże, że nawet pracownicy techniczni wypuszczali powietrze z opon ciężarówek, żeby tylko nie jechać w trasę.

- Po "Memento z banalnym tryptykiem" zrobiliśmy przerwę i to dobrze wyszło. Wtedy były bardzo duże przemiany na świecie i zwłaszcza w Polsce. Ja zacząłem grać w kościołach z elektroniką. To były niesamowite miejsca i brzmienia organ. Premierę miałem w kościele św. Krzyża w Warszawie. Okazało się, że to jest miejsce, gdzie można się spotykać i wprowadzać nową sztukę - twierdzi Józef Skrzek.

Józef Skrzek zaczął wtedy również dużo grać w teatrach oraz w… Planetarium Śląskim. - Gabarytowo jest jednym z największych w Europie. Grywałem na spotkaniach, gdzie ludzie siedzieli tak blisko siebie, że wręcz patrzyli sobie w twarz. Aż do momentu, kiedy następowała ciemność i ja wylatywałem z nimi w Kosmos w podróż w krainę wyobraźni - mówi.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Rozmawiał: Marcin Kusy

Gość: Józef Skrzek (laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka")

Data emisji: 1.12.2021 

Godzina emisji: 13.37

DS

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii: Muzyka [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii: Muzyka. Polskie Radio przyznało także Nagrody Specjalne, które trafiły do Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki oraz do Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Sprawdź wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy album z piosenkami Kabaretu Jeszcze Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 14:27
Trzypłytowy album zawiera sto piosenek z Kabaretu Jeszcze Starszych Panów, a więc nie tak dobrze znanych jak wcześniejsze kompozycje duetu Przybora-Wasowski. Śpiewają też nowe osoby, wśród nich Marek Kondrat czy Piotr Fronczewski. - Pojawiły się też nowe piosenki - mówi Monika Makowska-Wasowska z Fundacji Wasowskich.
rozwiń zwiń