Nowy album Kombi. Łosowski: "Minerałem życia" jest miłość

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:00
W tym roku Kombi świętuje swoje 45-lecie i właśnie z tej okazji zespół wydał nową płytę zatytułowaną "Minerał życia". - To jest połączenie współczesnej muzyki i tego, co robiłem w latach 80. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Łosowski, założyciel grupy.
Sławomir Łosowski podczas koncertu zespołu Kombi
Sławomir Łosowski podczas koncertu zespołu KombiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
08:10 2021_12_01 14_20_01_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na krążku "Minerał życia" znajduje się dwanaście piosenek, w tym także będące wizytówką Kombi utwory instrumentalne.

Fani zespołu Kombi z niecierpliwością wyczekiwali premiery nowego albumu "Minerał życia". Ta w końcu nastąpiła 26 listopada.

- "Minerałem życia" dla każdego może być coś trochę innego. Dla mnie jest nim miłość. Powiedzmy, że jest to szerokie pojęcie, ponieważ nie chodzi tylko o miłość tak wąsko pojmowaną, a o miłość w szerokim tego słowa znaczeniu - komentuje Sławomir Łosowski.

Utwory instrumentalne

Na krążku znajduje się dwanaście piosenek, w tym także będące wizytówką Kombi utwory instrumentalne.

- Zgodnie z tradycją umieściliśmy utwory instrumentalne. Przypomnę, że Kombi to zespół instrumentalno-wokalny i właściwie w swoich początkach, 45 lat temu, zaczynał właśnie od takich utworów. Teraz idziemy dwutorowo. Utwory instrumentalne są dla nas bardzo ważne nie tylko z powodów muzycznych i tego, że chcemy je grać, ale także współcześnie są kanwą do wspaniałego show laserowego na naszych koncertach - wyjaśnia Sławomir Łosowski.

Zdaniem artysty piosenki znajdujące się na płycie są także ilustracyjne. - Powstawały w ten sposób, że kiedy otrzymywałem teksty, to jeszcze dodawałem różne muzyczne smaczki ilustrujące to, co dzieje się w tym tekście. Polecam wsłuchać się, jak to wszystko przebiega - dodaje.

Źródło: Kombi/"Jeszcze wszystko przed nami"

"Jeszcze wszystko przed nami"

Jednym z utworów, który możemy usłyszeć na płycie, jest piosenka "Jeszcze wszystko przed nami". Sławomir Łosowski przyznaje, że Patrycja Kosiarkiewicz napisała tekst nawiązujący do jego relacji z fanami.

- Z fanami spotykam się na różnych koncertach. Szczególnie z tymi, z którymi znam się od lat 80. Z niektórymi również przyjaźnię się. Oni często przyjeżdżają 200-300 km na nasze koncerty i spotykamy się przed i po nich. Potem jest taki smutek, że się rozstajemy, ale jest znowu nadzieja, że "Jeszcze wszystko przed nami", że znowu się spotkamy i będą następne koncerty - opowiada Sławomir Łosowski.

Założyciel Kombi w tym utworze nawiązał mocno do brzmień z lat 80. - Gram tutaj na tych samych instrumentach i nawet na tych samych brzmieniach. To nie jest jednak piosenka tylko na moich starych brzmieniach, ponieważ jest tam szereg współczesnych brzmień, które zrobiłem (…). To jest połączenie współczesnej muzyki i tego, co robiłem w latach 80. - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Sławomir Łosowski (założyciel Kombi)

Data emisji: 1.12.2021 

Godzina emisji: 14.20

DS

Czytaj także

Orkiestra na Dużym Rowerze. "Staramy się radować muzyką i śpiewem"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 17:29
- Ten muzyczny projekt łączy kulturę i ekologię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adrian Zasada, wokalista i kierowca Orkiestry Na Dużym Rowerze. Zespół nagrał właśnie swój drugi singiel "Wrzuć na luz". Dlaczego zdaniem artystów powinniśmy trochę zwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych. "Jeśli jesteś z miłości, to ludzie cię kochają"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:26
- Tutaj czuję się jakby pewniej. To jest miejsce, w którym raczkowałem i które zawsze dawało speed niezbędny każdemu młodemu człowiekowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rodzinnych Siemianowicach Śląskich Józef Skrzek, wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier rocka progresywnego i elektronicznego, a także laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń