"Choinki Jedynki 2021". Krzysztof Ścierański przekazuje wyjątkową gitarę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:52
Wśród przedmiotów przekazanych na dwudziestą Akcję Charytatywną Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki" znalazła się gitara basowa wybitnego instrumentalisty Krzysztofa Ścierańskiego. - To gitara, która sama w sobie dobrze brzmi i myślę, że kolejny jej właściciel będzie bardzo zadowolony - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Krzysztof Ścierański. 
Krzysztof Ścierański i dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy
Krzysztof Ścierański i dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin KusyFoto: PR
  • Przed nami czwarta licytacja Darów Dorosłych Przyjaciół Jedynki, będzie można podczas niej nabyć gitarę Krzysztofa Ścierańskiego 
  • Wielka pasja - kolekcjonowanie gitar, nawet takich wykorzystanych jeden raz
  • Krzysztof Ścierański, jeden z najwybitniejszych polskich instrumentalistów 

Licytacje Darów Dorosłych Przyjaciół Jedynki potrwają do 10 grudnia. W czwartek (9 grudnia) będzie można nabyć wyjątkowy przedmiot - gitarę basową firmy Washburn należąca do Krzysztofa Ścierańskiego. - To jedna z wielu gitar, którą nabyłem na przestrzeni 10-15 lat. (...) Zrobiła na mnie ogromne wrażenie, bo szukałem brzmienia trochę innego niż te, którym dysponuję na co dzień - pokreślił muzyk w rozmowie z Marcinem Kusym. - Podarowując ją na szczytny cel, mogę pomóc komuś, kto będzie potrzebował takiego modelu gitary - dodał. 


Gitara przekazana na licytację Gitara przekazana na licytację

Pomaganie - obopólna radość  

- W pomaganiu jest piękna idea, która - tak jak w przypadku darowania muzyki ze sceny - daje obopólną radość - zaznaczył Marcin Kusy. Zgodził się z nim Krzysztof Ścierański, który przyznał, że warto brać udział w akcjach charytatywnych. - Jak ja czegoś nie potrzebuję, a ktoś to wykorzysta i przy tym będzie szczęśliwy, to jest właśnie fantastyczny cel - dodał. 

Fundusze zgromadzone w ramach akcji Jedynki, jak co roku, będą wsparciem dla najbardziej potrzebujących. Zostaną przekazane Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz wybranej w tym roku organizacji pożytku publicznego - Katolickiej Wspólnocie Chleb Życia.

Posłuchaj
06:33 Jedynka/MJ Scierański.mp3 Krzysztof Ścierański opowiadał o gitarze przekazanej przez niego na świąteczną akcję charytatywną "Choinki Jedynki" (Muzyczna Jedynka)

 

Gitara warta każdej ceny 

Jak przyznał Krzysztof Ścierański, od lat kolekcjonuje gitary i potrafi kupić ten instrument do jednorazowego użytku, aby zagrać jedną solówkę. - Zdarzyło mi się tak kilka razy w życiu. Kiedyś nagrywałem płytę i potrzebowałem gitary basowej, która miała dodatkową strunę - powiedział. - Znalazłem taką gitarę i nagrałem solo w piosence. Później się okazało, że ten utwór nie wszedł na płytę, tak że szkoda. Ale gitara została - słyszymy. 

Wybitny instrumentalista 

Krzysztof Ścierański na przestrzeni lat grał w wielu zespołach muzycznych, m.in. hardrockowym Systemie czy zespole Laboratorium. Od wielu lat związany jest ze sceną jazzową, jazzrockową. Jest także kompozytorem muzyki teatralnej i laureatem Splendora - nagrody Teatru Polskiego Radia.  

- W latach 80. grałem w zespołach jazzowych, ale też bardzo często zapraszano mnie do różnego typu nagrań, które ktoś miał w planie zrealizować. Współpracowałem z Grzegorzem Ciechowskim, zespołem Sztywny Pal Azji i wieloma innymi muzykami i zespołami - opowiadał. - Ci ludzie wiedzieli, że jestem w zasięgu ręki, mieszkam w Warszawie. Zwracali się do mnie, a ja przyjeżdżałem i nagrywałem. To było piękne doświadczenie - zdradził. 

Czytaj również: 


Krzysztof Ścierański w wieku 22 lat został basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach. W 1980 roku, na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego, dołączył do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Obecnie grywa z Bernardem Maselim, Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Współpracował także z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Ryszard Sygitowicz, Marek Grechuta, John Porter, zespół Wilki, zespół Krzak i inni. 


Czwartkowe licytacje to także możliwość uzyskania przedmiotów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, a także Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, Haliny Mlynkovej i Wilfredo Leona

Bieżące licytacje można śledzić TUTAJ


***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke 

Rozmawiał: Marcin Kusy 

Gość: Krzysztof Ścierański 

Data emisji: 8.12.2021 r. 

Godzina emisji: 14.33

ans

Czytaj także

"Choinki Jedynki 2021". Nagrodzone i wyróżnione prace dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 18:00
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zakończył się kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki". Jury w składzie: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku, pedagog), prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog) oraz Marek Jaromski (artysta grafik) wybrało z nadesłanych prac 20 rysunków nagrodzonych i 40 wyróżnionych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Choinki Jedynki 2021". Trzecia licytacja darów Przyjaciół Programu 1

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:00
Dziś udało się nam zebrać 9 275 zł. Na kolejną licytację przedmiotów przekazanych na 20. Akcję Charytatywną Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki" zapraszamy jutro. Licytacje odbywają się w trakcie audycji "Cztery pory roku" (godz. 9.00-11.52). Fundusze zgromadzone w ramach akcji będą wsparciem dla najbardziej potrzebujących. Zostaną przekazane Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Katolickiej Wspólnocie Chleb Życia. 
rozwiń zwiń