Breakout w nowych aranżacjach. Przybysz: z szacunkiem dla starego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 17:12
Zespół Rita Pax oddał hołd legendarnej grupie Tadeusza Nalepy. W maju ukazał się album "Piękno. Tribute to Breakout". - Być może istnieje na tej płycie taka harmonia pomiędzy tym, co wprowadziliśmy zupełnie nowego, a tym, co było jakby nie do ruszenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Przybysz. W jaki sposób udało się to pogodzić?
Grupa Rita Pax
Grupa Rita PaxFoto: mat. promocyjne Universal Music Polska
  • W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa płyta zespołu Rita Pax, na której pojawiły się odświeżone wersje utworów Tadeusza Nalepy.
  • Album nosi tytuł "Piękno. Tribute to Breakout" i jest hołdem dla tego legendarnego zespołu.
  • Paulina Przybysz przyznaje, że to właśnie ona wpadła na pomysł, aby stworzyć nowe wersje piosenek zespołu Breakout.

- Wszystko zaczęło się od Męskiego Grania w 2019 roku. Pół roku przed tym wydarzeniem dostałam zadanie, żeby przygotować projekt specjalny dla jakiejś legendy. Głęboko w sobie poczułam, że Breakout może być świetnym tematem. Początkowo miało być jedno wykonanie koncertowe na Męskim Graniu… - wspomina Paulina Przybysz.

Nie skończyło się jednak na jednym wykonaniu, ponieważ w ubiegłym tygodniu ukazał się album.

"Po prostu idę w to"

W przypadku nowych aranżacji innych artystów zdarza się, że niektórzy fani kręcą nosem, ponieważ ich zdaniem nie powinno się ruszać legendarnego repertuaru. Jak było teraz? - Na pewno od strony dziennikarzy, ale też ludzi, którzy faktycznie są na koncercie, oraz słuchaczy, było dużo ciepła i radości z racji powstania tych nowoczesnych wersji. Zdarzają się jednak głosy, szczególnie internetowe, że to profanacja i że nie wolno tego ruszać, ale oczywiście nie uniknie się ich - przyznaje Paulina Przybysz.

- Wykonałam już bardzo dużo utworów różnych ludzi, oprócz tego, że piszę swoje, i będąc fanką miliona rzeczy, cały czas w to wchodzę i myślę, że jestem w tym może trochę zuchwała albo lekkomyślna. Natomiast, jeżeli czuję, że daje mi to ciary, i to wykonanie rusza mnie, to prawdopodobnie rusza też inne materie. Jeśli mam feedback, że faktycznie warto, to po prostu idę w to - dodaje.

Źródło: Rita Pax/YouTube

Strona muzyczna - kiedyś i teraz

Na płycie możemy usłyszeć, jak zdradza Paulina Przybysz, z jednej strony utwory odświeżone pod względem muzycznym, a czasami nawet kompozycyjnym. - Jednak tam, gdzie odbiegaliśmy mocno otoczeniem linii melodycznej, intuicyjnie próbowałam równoważyć to, pozostawiając linię melodyczną w miarę bez zmian. Z kolei tam, gdzie po prostu lecę, to zespół trochę bardziej trzyma. Po prostu wychowałam się jednak bardziej na jazzie i soulu, a tam nie śpiewa się dwa razy tak samo jednego utworu, dlatego jestem sobą - opowiada Paulina Przybysz.

Artystka zaznacza, że płyta jest nagrana na magnetofon szpulowy i miksowana z bardzo dużym szacunkiem dla starego brzmienia.

- Myślę sobie, że być może istnieje na niej harmonia pomiędzy tym, co wprowadziliśmy zupełnie nowego i co może zbliży ten materiał do młodych ludzi, a tym, co było jakby nie do ruszenia, bo nie mieliśmy czelności tego robić. Z tego powodu, że tak samo jaraliśmy się danymi reefami, co pewnie oni podczas nagrań - mówi.

Posłuchaj
19:45 2022_05_16 14_29_18_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Breakout w nowych aranżacjach. Przybysz: z szacunkiem dla starego brzmienia (Muzyczna Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska 

Gość: Paulina Przybysz (Rita Pax)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 14.29

DS

Czytaj także

Ania Karwan: czasem trzeba się rzucić na głęboką wodę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 15:40
- Nad swoim słowem pracowałam przez trzy lata, z czego dwa ostatnie już z taką intencją, żeby te testy piosenek pokazać także publiczności. Nie ukrywam, że początkowo nie miałam pewności, czy to jest dobre - mówiła w "Muzycznej Jedynce" piosenkarka Ania Karwan. Pierwszym singlem zapowiadającym jej drugą płytę jest utwór "Swobodnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

CLEO o albumie "VinyLOVA": chcę dać ludziom coś, co ma dobrą energię

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 15:51
20 maja ukaże się czwarta płyta CLEO, zatytułowana "VinyLOVA". W Programie 1 Polskiego Radia wokalistka zaprezentowała singiel "Mniej znaczy więcej" zapowiadający to wydawnictwo.
rozwiń zwiń