61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. "Wielu artystów zabiega, żeby tu wystąpić"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 14:55
- Festiwal ma swoją bardzo bogatą, wieloletnią tradycję. Stał się cyklem nadzwyczajnych wydarzeń artystycznych znanych nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale także na świecie - mówiła w "Muzycznej Jedynce" prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor 61. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.
Zamek w Łańcucie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku
Zamek w Łańcucie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wiekuFoto: Krzysztof Lokaj/Forum

Festiwal rozłożony w czasie

W tym roku wydarzenie organizowane przez Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbywała się w nieco zmienionej formule.

– Do tej pory był to zwykle tydzień festiwalowy. Koncerty odbywały się codziennie, ale ze względu na napływające do nas sygnały od publiczności, że coraz trudniej jest się wybrać na koncert codziennie w toku biegnącego jednak w szybkim tempie życia, jest to teraz bardziej festiwal weekendowy. Zaczął się 21 maja, a zakończy dopiero 5 czerwca - tłumaczyła prof. Marta Wierzbieniec.

Występ José Cury

Na koncercie inauguracyjnym wystąpił światowej sławy argentyński tenor José Cura z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją znakomitego hiszpańskiego dyrygenta Davida Giméneza. Łącznie do tej pory odbyły się trzy z dziewięciu koncertów, które składają się na program tegorocznego, 61. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Posłuchaj
06:11 Muzyczna Jedynka 25.05.2022 łańcut.mp3 Prof. Marta Wierzbieniec o 61. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Muzyczna Jedynka) 

***

Zamek w Łańcucie – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom Zamku z rodu Lubomirskich, a później Potockich.

 Wielowiekowe tradycje muzyczne na Zamku w Łańcucie zostały odrodzone w 1961 roku – w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze Dni Muzyki Kameralnej przekształcone w 1981 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego w Festiwal Muzyki Łańcut, a od 1991 r. – przez pełniącego 16 lat funkcję dyrektora Filharmonii i Festiwalu Wergiliusza Gołąbka – w Muzyczny Festiwal w Łańcucie, który stał się wydarzeniem o zasłużonej dziś światowej renomie i "najsłynniejszym obecnie Festiwalem w Polsce" – jak się wyraził Krzysztof Penderecki.

[materiały organizatora 61. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie]

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: prof. Marta Wierzbieniec (dyrektor 61. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, chórmistrz – dyrygent, nauczyciel akademicki)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 13.25

pg

Czytaj także

Z czego słynie Łańcut?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 13:56
To miejsce, które przez cały rok oferuje coś dla odwiedzających. Znajduje się tu m.in. Zamek - najbogatsze muzeum rezydencjonalne w Polsce. Można w nim zobaczyć, jak żyli członkowie dwóch potężnych rodów Rzeczypospolitej: Lubomirscy i Potoccy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 12:48
Helena Radziwiłłowa, Izabela Czartoryska, Elżbieta Lubomirska, Aleksandra Potocka, Izabella Działyńska. To właśnie w XVIII i na początku XIX wieku wielkie damy polskiego oświecenia były inicjatorkami powstania pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.
rozwiń zwiń