Kim jest Polak, którego wybrała Beyonce?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 20:00
- Od mamy nauczyłem się dystansu do popularności - mówi w Jedynce Radzimir Dębski, syn Krzesimira oraz Anny Jurksztowicz. Ceniony kompozytor muzyki filmowej wygrał właśnie konkursu na remiks utworu “End of Time” królowej czarnego popu.
Audio

- Ten klip obnaża mój intelekt.... Ale skąd mogłem się spodziewać, że przez Skype'a połączy się ze mną sama Beyonce? - w radiowej Jedynce wspomina Radzimir Dębski moment, w którym wybitna piosenkarka osobiście poinformowała go o wygranej. - To dziś największa i najbardziej szanowana gwiazda, która nie zapomniała, że jej zadaniem jest przede wszystkim śpiewanie. A do tego pozostała nieprawdopodobnie skromną osobą. A to, powołując się na słynne zdanie Jerzego Semkowa, wymaga "skóry nosorożca" i "wrażliwości orchidei".

Polski kompozytor, ukrywający się pod pseudonimem Jimek, zdystansował ponad trzy tysiące muzyków z całego świata, którzy podjęli wyzwanie rzucone przez Beyonce. Z dnia na dzień o Radzimirze Dębskim zrobiło się głośno w całym kraju. Nie jest to jednak debiut 25-letniego twórcy. Pomimo młodego wieku Dębski ma już na koncie m.in. muzykę do serialu "Tancerze" oraz współpracę (z własnym ojcem!) przy popularnym "Ranczu". W okresie największej oglądalności serialu piosenkę "To tylko sny" słuchało co tydzień 10 milionów Polaków! Ciekawe, czy remiksowi "End Of Time", który już 24 kwietnia trafi do sprzedaży w albumie Beyonce "4: The Remix", uda się pobić ten rekord?

Obecnie Radzimir Dębski pracuje nad autorską płytą z piosenkami, ale w planach ma o wiele bardziej niezwykłe przedsięwzięcie - album skomponowany specjalnie dla własnej mamy, Anny Jurksztowicz. - Jestem dumny ze swoich korzeni. Kompozytorem jest nie tylko mój ojciec, lecz także mój dziadek, o którym zresztą napisałem pracę magisterską w warszawskiej Akademii Muzycznej.- mówi gość Marii Szabłowskiej w "Leniwej niedzieli". -  A jeśli chodzi o mamę, to uważam ją za wokalistkę z oryginalną barwą i prostym, pozbawionym maniery stylem, który bardzo trudno podrobić. Poza tym ma w dorobku wiele znakomitych numerów, które nie są dziś znane, a okazują się zaskakujące aktualne.

Nie oznacza to, że Radzimir Dębski nigdy nie zbuntował się przeciwko rodzinnemu bagażowi. - Gdy miałem kilkanaście lat z dnia na dzień porzuciłem edukację muzyczną, a rodzice to zaakceptowali. Ale parę miesięcy później wróciłem do muzyki i wiedziałem już, że poświęcę jej życie, tyle że na moich własnych warunkach...

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Marii Szabłowskiej z Radzimirem Dębskim, z której dowiedzieć można się między innymi, co łączy młodego kompozytora z Los Angeles oraz z Małgorzatą Kożuchowską.

Czytaj także

Muzykoterapia z Krzesimirem Dębskim (video)

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 07:00
Polskie Radio opublikowało właśnie płytę z muzyką do popularnego serialu komediowego "Ranczo". Jej twórcę, Krzesimira Dębskiego zaprosiliśmy do udziału w naszej para-muzycznej ankiecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beyonce wybiera do remiksu... syna Krzesimira Dębskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 16:14
Słynna piosenkarka ogłosiła zwycięzcę konkursu na remiks utworu “End of Time”.
rozwiń zwiń