Piosenka nagrana nocą zrobiła furorę

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 21:00
Kiedy wspólnie nagrywali tę piosenkę zespół oficjalnie jeszcze nie istniał. Nuciła ją potem cała Polska. Grupa Homo Homini była bardzo popularna w latach 70-tych.
Audio
Homo homini w 1974 roku
Homo homini w 1974 rokuFoto: WikipediaCC/Aleksander Nowacki

Aleksander Nowacki obchodzi właśnie 50-lecie pracy artystycznej. Ale zanim stworzył popularna swego czasu grupę Homo Homini, grał w Czerwono-Czarnych. Później był zespół Nastolatki.

- Zespół nazywała się na początku Teenagers. Ale ponieważ chcieliśmy śpiewać po polsku więc potrzebna była polska nazwa. I Staszek Stolarczyk, taki kolega, który czasem nas zapowiadał, wymyślił słowo nastolatki - wspomina wokalista kompozytor i aranżer Aleksander Nowacki w "Muzycznej Jedynce" . Prasa wyśmiewała nazwę i wydziwiała, co to za słowo. A po roku pojawił się sklep Nastolatka, a teraz w słowo jest powszechnie używane i nie wyobrażamy sobie, aby go nie było.

Potem był jeszcze krótki etap z zespołem Qvorum. A w 1972 roku powstało Homo Homini. Zaczęło się rok wcześniej od piosenki "Drzewa ruszają w drogę", nagranego po kryjomu w studiu radiowej Trójki. - Nikt nie chciał nas nagrać więc w nocy weszliśmy do studia, do którego wpuścił nas inżynier Leszek Michniewicz - wspomina. Piosenka zrobiła furorę.

Posłuchaj całej rozmowy, w której Aleksander Nowacki mówi również o działalności solowej, a także o zamierzeniach na przyszłość, w tym nagraniu płyty z Teresą Tutinas i Andrzejem Dąbrowskim.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pink Martini: muzyczna Ameryka w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 17:30
Śpiewają po angielsku, francusku, włosku i rosyjsku. W swoją muzykę włączyli fragmenty kompozycji Chopina, choć brak w niej jeszcze polskich piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie Tutki świętują niezwykły jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:11
7 lipca zespół wystąpi w Brodnicy na festiwalu Muzyczny Camping wraz z Twinkle Brothers, to początek świętowania 20-lecia wspólnego grania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big-bitowe geny Ani Rusowicz

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 16:23
Minął rok i piosenkarka stała się gwiazdą. Ania wspomina najważniejsze wydarzenia z jej życia. Kolejne odcinki wspomnień będą się ukazywały w radiowej Jedynce w soboty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybrała ją sama Cesaria Evora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 21:00
Dla Doroty Miśkiewicz nagrania ze zmarłą pół roku temu gwiazdą to przyjemność i wyróżnienie.
rozwiń zwiń