Jerzy Połomski: Villas była trochę na bakier z dobrym smakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:30
Pierwszy raz usłyszał jej śpiew podczas próby z Orkiestrą Polskiego Radia w Grand Hotelu. Debiutowali w tym samym czasie. Jerzy Połomski wspominał w Jedynce nie tylko Violettę Villas, lecz także złote czasy polskiej piosenki w ogóle.
Audio
Jerzy Połomski
Jerzy Połomski Foto: jerzypolomski.pl

Pewien muzyk, zauroczony talentem Violetty Villas, powiedział: "Panie Jurku, pan przyjdzie, zobaczy pan nową solistkę. Ale głos!”.

- Wiedziony ciekawością zjawiłem się tam. Ona otworzyła gardło, wydała z siebie dźwięk, a ja prawie padłem z wrażenia - opowiada Połomski. - Wiedziałem, że to jest coś - dodaje. Wspomina, że Villas od początku budziła kontrowersje, wywoływała skandale. Szokowała nie tylko głosem, ale też strojem i zachowaniem. - Violetka intelektualistką nie była. Środowisko wiedziało o tym i absolutnie to rozumiało. Ona była też troszkę na bakier z dobrym smakiem - stwierdza Jerzy Połomski, którego debiut zbiegł się z debiutem Villas.

Oboje zaśpiewali na scenie I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 roku. Jak wspomina gość Jedynki, przed występem miał "straszną” tremę, z którą pomagała mu wówczas walczyć Sława Przybylska. - Żaliłem się jej, że się pomylę, że zapomnę tekst - wyznaje artysta. Koleżanka "po fachu” poradziła: "wypij głębszego, mnie to zawsze pomaga”. -  Byłem jeszcze wtedy niepijący. Bałem się alkoholu przy takiej okazji, bo to duże ryzyko. Ale coś tam wypiłem, jakiś koniaczek - zwierza się artysta. 51 lat temu na scenie w "obrzydliwej, zimnej hali” Stoczni Gdańskiej wykonał utwór zatytułowany "Woziwoda”, za który został wyróżniony. - Teraz tego tekstu nawet nie pamiętam, nie śpiewam go - przyznaje.

Więcej na temat twórczości Jerzego Połomskiego, jego doświadczeniach scenicznych i współpracy z młodymi muzykami w dźwięku.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Połomski - showman z klasą

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 10:00
Bardzo prawdopodobne, że nikt nigdy nie usłyszałby o Jerzym Połomskim, gdyby dziś rozpoczął karierę. Nie wywołuje skandalów, nie pozuje. W dzisiejszym show-biznesie zwyczajnie by się "nie sprzedał". Czyżby?
rozwiń zwiń